WordPress 3.5.1 Güvenlik ve Bakım Güncellemesi

wordpress-logoMeşhur blog sistemimiz WordPress’in yeni sürümü 3.5.1 yayınlandı. Bu sürüm içerisinde güvenlik ve bakım güncellemeleri dahil edildiği için sisteminizi en kısa sürede güncellemeniz gerektiğini belirtmek isterim.

WordPress 3.5 sürümünde tespit edilen hatalardan 37 tanesi 3.5.1 sürümü ile çözüme kavuştu.  Bu sürüm 3.5 üzerindeki ilk bakım güncellemesi olarak 37 hatanın düzeltilmesi ile karşımıza geliyor. Dilerseniz http://core.trac.wordpress.org adresinde tespit edilen hatalara göz gezdirebilirsiniz.

Düzeltilen bu hatalardan bazıları aşağıdaki gibi karşımıza geliyor.

  • Editör üzerindeki bazı hatalar ve HTML sorunları çözüldü.
  • Medya yöneticisi üzerindeki bazı sorunlar düzeltildi..
  • Javascript kaynaklı WordPress yönetici panelindeki bazı hatalar düzeltildi.
  • Bazı eklentilerin API sorunları ve kötüye kullanımları engellendi.

WordPress 3.5.1 sürümünün bir diğer özelliği ise güvenlik güncellemesi olmasıdır.  Bu sürümde WordPress 3.5 üzerinde tespit edilmiş olan güvenlik sorunları çözüldü.

Pingbacks’in kötüye kullanımı ile sahte bağlantıları engelleme, Cross-Site scripting konusunda iki sorunun çözülmesi ve upload scriptinin kötüye kullanımı ile ortaya çıkan Cross-Site scripting gibi açıklar kapatılmış durumda.  Sisteminizi kötü niyetli kişilerden korumak için bu güncellemeyi yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Birçok hata da düzeltildiği için bu güncelleme sisteminizi daha stabil bir hale getirecektir.

Son olarak, sisteminizi güncellemeden önce FTP ve Database yedeği almanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi takdirde sisteminizde sorunlar oluşabilir.

“WordPress 3.5.1 Güvenlik ve Bakım Güncellemesi” üzerine 2 yorum

  1. Süper bir konu olmuş, hemen şu sürümü yükselteyim. Saldırı yiyip duruyoz. Elinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın