WordPress 3.5 Çıktı

wordpress-logoMeşhur blog sistemi WordPress’in son sürümü 3.5 çıktı.  Yeni WordPress 3.5 sürümünde diğerlerine göre çok daha yenilikçi ve karizmatik olarak karşımıza çıkıyor.

Artık yeni bir medya yöneticimiz var.  Yeni medya yöneticimiz tamamen farklı bir tasarımla karşımıza geliyor. Galeri eklemek, resim yüklemek gibi işlevlerde daha büyük bir popup pencere içerisinde işlerimizi yapabilir hale geldik.  Artık yazılara resim ve diğer medyaları eklemek çok daha kolay.

Varsayılan temamız artık Twenty Twelve ve farklı. Twenty Ten’e göre çok daa geliştirilmiş, basit, esnek ve şık olarak dizayn edilmiş.  Twenty Twelve tüm tema özelliklerini destekliyor.

Retinaya Hazır!

Retina display ekranlar çıkar da retinaya hazır sistemler olmaz mı? Yeni Wordpess 3.5 sürümü yönetim ekranları iPad, Kindle Fire HD, Nexus 10 ve retina ekranlı Macbook Pro’lar için geliştirilmiş. İkon ve görseller tüm detayları ile karşımıza çıkıyor.

Bunların yanı sıra ekran okuyucular, dokunmatik cihazlar, faresiz kullanım ve daha birçok özelliği karşımıza çıkan yenilikler olarak sıralanmakta.

Meta sorgu eklemeleri de geliştirildi…

WP_Comment_Query ve WP_User_Query sınıfları da WP_Query. sınıfı gibi meta sorgularını destekliyor. Meta sorguları artık belirli bir meta anahtarı olmadan sorgu yapmayı da destekliyor.

Yazı nesneleri de artık Wp_Post sınıfının bir örneği ve seçilen özelliklerin yüklenme performanslarını artırıyor.  WP_Image_Editor sınıfı, boyutlandırma ve kırpma gibi işlemleri üstleniyor ve mümkün olduğunda ImageMagick kullanıyor. Switch_to_blog() ise artık eskisine göre çok daha hızlı ve güvenilir olarak tasarlanmış.

WordPress API artık her zaman etkin durumda. Kullanıcıları listeleme, düzenleme, yazı sürümlerini yönetme ve arama için kullanılabilir bir hale getirilmiş.

Bunların yanı sıra  WordPress 3.5 sürümü ile  Underscore ve Backbone Javascript kütüphanelerini de içerisinde barındırıyor. Güncellenen diğer şeyle rise TinyMCE, jQuery, jQuery UI ve SimplePie son sürümleri olarak sıralanmakta.

En çok geliştiricilerin hoşuna gideceğine eminim. Hem arayüz, hem kullanım hem de performans olarak geliştirilen yeni WordPress 3.5’e sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

Not: Her zamanki gibi sisteminizi güncellemeden önce bir database ve ftp yedeği almayı unutmayın!

“WordPress 3.5 Çıktı” üzerine 2 yorum

  1. Umarım şu can sıkıcı açık kapanmıştır. Gerçi ben config ve login dosyalarını değiştirmedim. 🙂 Resmi bir kaynaktan “artık bu açık kapandı” açıklaması gelene kadar böyle devam.

    Yanıtla
  2. Merhaba bende yazı ekleme yerinde sıkıntı ar sanki yazı ekleyemiyorum donup kalıyor birşeyimi eksik yapıyorum acaba???

    Yanıtla

Yorum yapın