WordPress 3.6 Çıktı!

wordpress-logoPopüler içerik yönetim sistemimiz WordPress’in yeni sürümü 3.6 çıktı. WordPress için en önemli güncellemelerden biri olan WordPress 3.6 yayınlandı.

WordPress 3.6 Oscar ismi ile karşımıza geliyor. Yeni sürümde yeni tema ve gelişmiş özellikler karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki videoda da bu yeniliklerden bahsediliyor.

Tüm dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden olan WordPress, kısa zamanda site sahibi olmak, blog yazmak ve birkaç saniyede internet dünyasına adım atmak isteyenler için alt yapı ihtiyacını sorunsuzca karşılıyor.

Peki yeni sürüm 3.6 ile karşımıza gelen yenilikler neler?

WordPress yöneticilerinin söylediğine göre açıklanan en önemli güncellemelerden biri olan WordPress 3.6, tüm dünyaya duyruldu.  Yeni sürümde karşımıza gelen özellikler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor.

  • Yeni tema
  • Geliştirilmiş değişiklik izleme özelliği (Bu çok işinize yarayacaktır)
  • Yazı kilitleme ve otomatik kayıt seçeneği (Daha gelişmiş)
  • HTML 5 medya oynatıcısı (Birçok HTML 5’çi arkadaşın beklediği bir özellik)
  • Yeni menü düzenleyici

Oscar lakaplı yeni WordPress 3.6 sürümüyle birlikte biz bloggerlara çok daha gelişmiş bir blog deneyimi sunuluyor.  Sürüm notlarına dikkat ettiğimde otomatik kaydetme ve Twenty Thirteen isimli yeni WordPress teması dikkatimi çekti. Artık yeni temamıza ses ve video paylaşımı için direk embed özelliği kullanılabiliyor.

Yeni sürüm WordPress ile, popüler müzik servisleri olan Spotify, Rdio ve SoundCloud için geliştirilmiş entegrasyon seçeneklerini de kullanıcılarına sunuyor.

WordPress 3.6 sürümüyle gelen yeni özelliklerden birisi olan entegre HTML5 medya oynatıcı sayesinde dışarıdan bağımsız bir şekilde videolarınızı bloglarınız üzerinde oynatabilecek hale geldik.  Şuan Türkçe sürüm de indirilebilir durumda.

Her zamanki gibi de uyarımı yapmak istiyorum. Sisteminizi yönetim panelinizdeki güncelleme bölümünden bir tık ile güncelleyebilirsiniz. Fakat güncelleme yapmadan önce oluşabilecek hata veya sorunlara karşı sisteminizin FTP ve Database yedeğini almayı unutmayınız! Aksi takdirde güncelleme sırasında oluşabilecek bir sorun, sisteminizi bozabilir!

Yorum yapın