WordPress 3.7 Çıktı!

Wordpress_3.7Popüler içerik yönetim sistemi WordPress’in en son sürümü 3.7 yayınlandı. Siz de WordPress bloguna sahipseniz bu güncellemeyi yaparak sisteminizi en son sürüme yükseltebilirsiniz.

Her zamanki gibi WordPress, hem güvenlik konusunda hem de diğer konularda kendini yenilemeye devam ediyor. Şimdi ise hatalardan arındırılarak yepyeni özelliklerle 3.7 sürümü çıktı.

WordPress’de meydana gelen en önemli sorun güvenlik açıklıklarıdır. Birçok kullanıcı bunlardan habersiz, sistemlerini güncellemediği için hacklenebiliyor.

WordPress, 3.7 sürümü sayesinde kendini otomatik olarak güncelleyecek!

Güvenlik konusunda bir adım öne çıkan WordPress blog yazılımı, önemli güvenlik güncellemelerini otomatik yapabilir bir hale geldi.

Bu noktada dikkat etmemiz gerekiyor!

Çünkü birçok sistem onlarca eklenti ile çalışıyor. Yeni bir sürüm çıktığı zaman bu eklentiler bloglarınızda bazı durumlarda zarar verebiliyor ya da çalışmayabiliyor.

Birçok eklenti ve özel ayara sahip olan kişilerin artık günlük olarak yedek almalarını tavsiye ederim. Aksi takdirde sabah kalktığınızda önemli bir güvenlik güncellemesi olduğu için sistem kendini otomatik güncellemeye çalışmış, akabinde host ya da başka sorunlar nedeni ile blogunuz hata vermiş olabilir.

Güçlü bir şifre kontrolü geliyor!

WordPress kullanıcılarının en zayıf noktası, 123456 gibi zayıf parolalar kullanmalarıdır. Artık WordPress şifre alanlarında sizlere zayıf ya da güçlü bir parola kullandığınızı söyleyebilecek. Bu sayede kolay tahmin edilebilir bir şifre yazarsanız “Zayıf” bir parola olduğunu WordPress anlayıp sizi uyarabiliyor olacak!

Her zamanki gibi son not olarak, sisteminizi güncellerken oluşabilecek hatalara karşı FTP ve Database yedeği almayı unutmayın diyorum. Artık WordPress kendini otomatik güncelliyor hale de geldi. Bu yüzden günlük ya da haftalık olarak da otomatik yedek almanızı tavsiye ederim!

Yorum yapın