WordPress 3.9 Geldi! N’oluyo Yahu?

wordpress_liquidMeşhur blog sistemi WordPress son birkaç günde üç sürüm birden çıkartarak bir rekora imza attığını söyleyebiliriz. Hatta bu güncellemelerden artık kullanıcıları usandıracak bir hale geldiklerini de görmeye başlıyoruz.

Yine de ne olursa olsun, güncellemelerin WordPress sistemini iyileştirmek için sunulduğunu ve blogunuzun güvenliğinin, hele ki kötü niyetli kişilere karşı savunabilmek için yapmanız gerektiğinin altınız çizmeliyiz…

Önce 8 Nisan’da WordPress 3.8.2‘i yayınladılar. Sonrasında 14 Nisan’da 3.8.3‘ü gördük. Bu gece ise yani 15 Nisan’da WordPress 3.9’un yayınlandığını görüyoruz.

Son bir hafta içerisinde 3 sürüm birden yayınlamak hiç de kolay iş değil…

Şuan itibari ile WordPress 3.9 sürümünü İngilizce olarak indirip sisteminizi güncelleyebilirsiniz. WordPress Türkiye ekibinin kısa bir sürede Türkçe sürümü yayınlayacağını da düşünüyorum.

WordPress 3.9 görsel olarak oldukça iyi bir hale geldi!

WordPress’in yazı giriş panelinde eklenen resimler için medya editörü zayıf kalıyordu. WordPress 3.9 ile yazı girişi üzerinde ekleyeceğiniz görsellere artık daha da çok müdahale yapabiliyoruz.

Ayrıca mobil desteğine de el attıklarını okuyoruz. Bunların yanı sıra bir resmi kırpmak, döndürmek gibi araçların da geliştirildiğini görüyoruz. Yazı girişi panelinize isterseniz masaüstünüzden bir görseli sürükleyip bırakarak otomatik yüklenmesini sağlayabiliyoruz.

Widget kısmına da el atılmış…

Galeri önizlemeleri, header önizlemeleri, yeni tema görüntüleyici gibi birçok özelliği de WordPress 3.9 ile karşımıza getiriyorlar.

Bakalım, son iki güncelleme ile 11 güvenlik açıklığını kapatmıştık. Şimdi ise WordPress 3.9 ile daha iyi bir görsel deneyim kazanıyoruz.

Umarım son bir hafta içerisinde 3 tane güncelleme yaptıklarını unutmazlar! Yarın kalktığımızda WordPress 3.9.1 ile de karşılaşırsak hiç şaşırmayacağım her halde .)

Not: Her zamanki gibi güncelleme yapmadan önce mutlaka FTP ve Database yedeği almanızı tavsiye ediyorum!

Hadi kolay gelsin..

“WordPress 3.9 Geldi! N’oluyo Yahu?” üzerine 3 yorum

 1. Bence 5.0 a kadar yolu var (: kod mimarisi o kadar kötü ki, sistemlerimizi entegre edene kadar canımıza okudu. Neyse ki üstesinden geldik.

  Kodları biraz daha adam etmeleri gerek, ayrıca şu kullanıcı adı olayına da bir çözüm üretirlerse çok sevineceğiz.

  Yanıtla
 2. Bu sürümde WP’nin otomatik içe aktar eklentisi test edilmemiş. O yüzden panel üzerinden otomatik olarak yükleyemiyorsunuz. Eklentiyi .zip olarak yükleyip öyle aktif etmelisiniz.

  Bu da Berkan kardeşinizden bir bilgi 😀

  Yanıtla
 3. Dipnot: 14 Nisan akşamı site hazırlarken 3.8.3 versiyonunu FTP’ye attığında hata verdi(ne hata verdiğini şimdi hatırlamıyorum). Bende olan eski versiyonlardan birini atınca düzeldi, 3.9 ile bu sorunu yaşamadım.

  Yanıtla

Yorum yapın