WordPress 4.1 sürümü Çıktı!

Melting WordPress LogoWordPress 4.1 sürümü ile karşımızda! Güncelleme ile blog yönetim panelinde ve temalarda bazı yenilikler karşımıza geliyor. Özellikle de yazmaya odaklayan, kısım en çok hoşuma giden yenilik oldu!

WordPress 4.1 ile standart temalarda da güncelleme yapıldığını görüyorum. Varsayılan temalardan Yirmi Onbeş, temiz bir görüntü ile sadeleştirilerek karşımıza geliyor. Ayrıca Yirmi Onbeş temasında Google Noto yazı tipi ailesi desteklenmiş. Bu sayede kusursuz bir dil desteği sağlanması hedefleniyor. Elbette ki her ekran boyutunda okunabilmesi ve responsive tasarlanması birçok cihaz için aynı deneyimi ortaya çıkarıyor.

Blog yazmak zor iştir.

Blog yazarken dikkatinizin dağılmaması gerekli. WordPress bu konuda hem sade bir yönetim paneli hem de basit bir arayüz sunarak büyük bir başarı elde etti. Bu güncelleme paketi ile yine blog yazmayı kolaylaştırıcı ve çok hoşuma giden bir özellik karşımıza geldi.

wordpress_yazi_paneliYazma editörü üzerinde sağ üst kısımdaki dört dışarı ok simgesine bastığımız zaman yan menülerin ortadan kalktığını ve sadece yazıya odaklanmanın sağlandığı bir editör ortaya çıkıyor. Bu sayede daha rahat bir yazım ve dikkat dağıtmayacak bir editör kullanıyoruz. Yazı editöründe punto büyüklüklerinin artırıldığı da dikkatinizi çekecektir.

Bir dil seçin!

WordPress 4.1 sürümü hali hazırda 44 dile çevrilmiş olarak sunuluyor. İleride de daha fazla dil desteği sağlanacak. Sürümü 4.1’e güncellediğiniz zaman “Genel Ayarlar” sayfasında dil seçeneği geldiğini göreceksiniz. Bu dil seçeneği sayesinde WordPress’i bir tıklama ile farklı bir dile çevirebiliyoruz.

Diğer cihazlardan çıkış yap!

Bir İnternet kafeden blog yazdığınızı ve çıkış yapmadan masadan kalktığınızı düşünün! Ne yapacaksınız? Ya birileri o masaya oturup, sizin oturumunuz ile blogunuza giriş yaparsa?

Güvenlik konusunda takdir edeceğimiz bir özellik karşımıza geldi. Artık herhangi bir yerden WordPress’e giriş yapıp, önceden oturum açtığınız bilgisayarlardan çıkış yapmayı sağlayabiliyoruz. Bunun için profil sayfanıza girerek, diğer cihazlardan çıkış yap özelliğini kullanabilirsiniz.

Vine’lıyoruz!

Vine üzerinden bir videoyu yazı içerisine eklemek artık daha kolay! Daha önceleri hatırlarsanız Youtube için böyle bir özellik gelmişti. Sadece Youtube URL bağlantısını yapıştırmak, videoyu yazı içine gömmek için yetiyordu. Şimdi ise, Vine üzerinden bir video gömmek daha kolay bir hale geldi. Sadece Videonun adresini yapıştırmak yetiyor…

Eklenti öneriyor…

Eklenti bölümleri de hızla gelişmeye devam ediyor. WordPress 4.1 ile karşımıza gelen bir diğer özellik artık bize WordPress’in eklenti önermesi oldu! Öneriler daha önce yüklediğiniz eklentilere bakılarak yapılan yazılım tahminleri ile bizlere yeni öneriler sunuluyor.

Peki başka?

Teknik tarafa baktığımız zaman meta bilgisi, tarih ve terim sorgularının daha da geliştirildiğini görüyoruz. Artık iç içe ifadeler ve çoklu sorgularda daha gelişmiş bir hale geldi.

Apilerde de geliştirme yapıldığını görüyoruz. Javascript Api genişletilmesi, ile daha dinamik ve içeriğe bağlı kontroller yapılabiliyor.

Title etiketinde ise add_theme_support( ‘title-tag’ ) şeklinde bir fonksiyon eklendiğini görüyoruz. Bu sayede yazı başlıklarında yenilik yapılmış…

Hemen Güncelliyoruz!

Güncelleme yapmadan önce sisteminizde bir hata olması riskine karşı, Database ve Ftp yedeği almayı unutmayın!

“WordPress 4.1 sürümü Çıktı!” üzerine 2 yorum

  1. Birkaç gün önce yabancı bir sitede okuduğum yazıda wp sisteminde bir güvenlik sorununun olduğunu söylüyordu. bende buna istinaden güncelleme geldi zannettim 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın