WordPress 4.6 Sürümü Çıktı

Biraz önce WordPress’in 4.6 sürümü çıktı. Yüklediğim anda ise yönetim panelindeki farklılıklar dikkatimi çekti. Meşhur CMS sistemimiz WordPress yine kendinden beklenen güzel işleri ortaya çıkartmış gibi! Bakalım 4.6 sürümü ile neler karşımıza çıkıyor?

Akıcı güncellemeler

Nerede olduğunuzu kaybetmeyin: tema ve eklentilerinizi güncellerken, yüklerken ve silerken aynı sayfada kalın.

Doğal yazı tipleri

WordPress yönetim paneli artık zaten sisteminizde var olan yazı tiplerinin avantajını kullanıyor, böylece kullandığınız cihaz ne olursa olsun daha doğal, daha hızlı bir deneyim sizi bekliyor.

Düzenleyici iyileştirmeleri

  • Satır içi bağlantı kontrolörü

Hiç yanlışlıkla www.teakolik.com/wordpress.org bağlantısı verdiniz mi? WordPress bunun olmasını engellemek için otomatik kontroller yapıyor.

  • İçerik kurtarma

Siz yazdıkça. WordPress içeriğinizi tarayıcınıza kaydeder. Kaydedilmiş içeriği kurtarmak WordPress 4.6 ile daha da kolaylaştı.

Kod Tarafı

  • WP_Term_Query ve WP_Post_Type sorgu terim bilgileri için yeni WP_Term_Query sınıfı eklendi ve diğer taraftan yeni WP_Post_Type nesnesi yazı tipleri ile etkileşimi daha tahmin edilebilir hale getirdi.
  • HTTP API artık Requests kütüphanesini kullanıyor, böylece HTTP standart desteği, büyük küçük harf duyarsız başlık bilgileri ekleme, paralel HTTP istekleri ve uluslararası alan adları destekleniyor.
  • Anında çeviriler ile WordPress.org topluluk çevirmenleri tarafından bir eklenti ya da tema çevirisi hazır hale getirildiğinde WordPress en yeni dil paketini otomatik olarak yükleyecektir.
  • Meta kayıt API tipleri, açıklamaları ve REST API görünürlüğü için genişletildi.
  • JavaScript kütüphane güncellemeleri Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, ve Backbone.js 1.3.3 eklendi.
  • Ayarlar artık API ile doğrulama sabitlerini mecburi kılıyor. Benzer şekilde özelleştirici kontrolleri de artık bildirimleri destekliyor, ki bu sayede artık hata mesajları sessizce kaybolmak yerine görüntüleniyorlar.
  • Belleğe alınmış ve kapsamlı site sorguları ile ağ yönetim deneyimi iyileştirildi. WP_Site_Query ve WP_Network_Query eklemeleri ile daha az çaba ie daha gelişmiş sorgular oluşturulabiliyor.

Büyük bir keyifle kullandığımız Wordpress’i güncellemeden önce database ve ftp yedeği almanızı tavsiye ederim.

 

“WordPress 4.6 Sürümü Çıktı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın