Yeni Trend Google AMP

Google AMP mobil içerik tüketimini hızlandıran bir özellik ve Google yavaş yavaş AMP özelliğini aktif eden siteleri öne çıkarmaya başladı.  

Peki neden?

Google diyor ki ziyaretçilerim artık mobil cihazları kullanıyor. İnsanlar mobil cihazlar üzerinden arama yapıyor. Doğal olarak da insanlara iyi bir deneyim sunmak istiyoruz…

Kısacası Google mobil trendine uyum sağlıyor ve bizleri de kendine uydurmak zorunda bırakacak gibi…

Her zaman söylerim. Ziyaretçilerimin %85’i Google’dan geliyor ve Google ile iyi geçinmem lazım!

Google mobil cihazları düşündüğü için sayfaların daha hızlı yüklenmesini tercih ediyor. Bunu da Google sıralamalarında görmeye başladık. Bir yandan okuyucuyu düşünerek daha hızlı sayfa yüklemesi yapılmasını bizden beklerken, diğer bir yandan insanlara bu deneyimi en iyi şekilde yansıtmak için AMP uyumlu siteleri öne çıkaracak gibi…

Peki AMP’ı bu kadar değerli kılan şey ne?

İstatistik ve araştırmalara göre mobil kullanıcılarının %50’ye yakını ilk 3 saniyede açılmayan siteleri kapatıyor. Bu gerçekten de çok önemli bir nokta! Peki sitemizi 3 saniye içerisinde ziyaretçinin mobil cihazına nasıl yükleyeceğiz?

Basit…

  • Resim kullanmayacağız, ya da minimum
  • Javascriptleri minimum ya da hiç kullanmayacağız
  • CSS’ler yine aynı şekilde…

Böyle bir sisteme entegre olursak evet 3 saniye hatta daha kısa bir sürede sitemizin mobil cihazlarda açılmasını sağlayabiliriz. Amma ve lakin, diğer tarafta görsellikten, efekten yoksun, reklam olmayan, ışıklı veya şatafatı bulunmayan bir site haline geliyoruz. Diğer taraftan da mobil arayüzlere göre AMP ile 10 kata kadar daha hızlı sitemiz açılıyor.

Dolayısıyla mobil ziyaretçileri için AMP ile büyük bir hız yükselmesi sağlayacak. 

Sadeliğe doğru kayıyor muyuz bana mı öyle geliyor? Oldu olacak .TXT olarak basalım siteyi okusun millet? Google başımıza bir bela açtı bakalım ne halt edeceğiz?

Elbette Google’da enerjisini mobile odaklıyor ve mobil ziyaretçileri üzerine daha fazla düşüyor. Google’ın mobil aramalarda AMP sayfalarını AMP olmayan sayfaların üstüne doğru çıkarmaya başladığını da göreceksiniz. AMP projesi şuan uygulama aşamasında ve daha da geliştirileceğini tahmin ediyorum. Artık cihazlar ve tarayıcılar da tam destek vermeye başlarsa paşa paşa mobil tarafa el atacağız demektir.

Google AMP hakkında daha fazla bilgi için https://www.ampproject.org/tr/docs/get_started/about-amp.html  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Neyse şu sıralar blog temasını yeniden yapmayı düşünüyordum. Demekki AMP entegreli bir mobil arayüz de çıkarmam gerekecek.

Yorum yapın