Domain Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain transfer işlemi iç ve dış transfer olarak ikiye ayrılmaktadır. İç transfer, mevcut kayıt firmasında bulunan kullanıcılar arasında yapılan transfer işlemi iken, dış transfer; domainin mevcut kayıt firmasından başka bir kayıt firmasına aktarılması işlemidir.

Domain transfer işlemi için yapılacak ilk işlem, mevcut kayıt firmasından transfer kodu almaktır. Domain transfer kodu ile transfer edilecek kayıt firması üzerinden domain taşıma işlemleri başlatılabilir.

Başarılı bir domain transferi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

1. Domain Transferi İçin Hazırlık Yapın

  • Transfer Kilidini Kaldırın

Domain transferini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak domain’in transfere karşı kilidi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Domain’in kayıtlı bulunduğu firmaya ait kontrol paneli üzerinden, transfer etmek istediğiniz domain’in transfere karşı kilitli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  • Domain Tescil ve Bitiş Tarihini Kontrol Edin

Son 60 gün içerisinde yeni kayıt ya da transfer yapılmış alan adları transfer edilemeyeceğini unutmayın.

  • E-Posta Bilgileriniz Güncelleyin

Domain transfer işlemi sırasında, işlem güvenliği açısından e-posta adresinize bir onay maili gelecektir. Bu onay mailindeki linke tıklayarak, domain transfer işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle domain’in bulunduğu müşteri hesabına bağlı e-posta adresinizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

domain-transferi-natro

  • Transfer Kodunuzu Alın

Domain transfer işleminin ilk adımı domain transfer kodunu almaktır. Transfer etmek istediğiniz domain için kayıtlı bulunduğu firmadaki yönetim paneli üzerinden transfer kodunu alarak transfer işlemini başlatabilirsiniz.

  • Domain Firması Seçimine Dikkat Edin

Domain transferinde en önemli adımlardan biri hiç şüphesiz ki firma seçimidir. Domain’inizi transfer edeceğiniz firmanın ICANN akredite bir firma olması, kurumsal olması, 7/24 destek hizmetinin olması, domain piyasasındaki konumu ve domain yenileme işlemlerindeki fiyatları gibi özelliklerine dikkat edin. Bu özellikleri göz önüne alarak domain firmanızı seçmeniz, ileriki dönemlerde yaşayabileceğiniz olası maddi ve manevi zararlarınızı engelleyecektir.

2. Domain Transferini Başlatın

Domain’inizin bulunduğu kayıt firmasından almış olduğunuz transfer kodunu, domain’inizi taşıyacağınız firmanın “Domain Transfer”i bölümüne girerek transfer işlemini başlatabilirsiniz.

3. Domain Transferini Onaylayın

Domain transferini başlattıktan sonra sistem tarafından, domain’in bulunduğu müşteri hesabınıza bağlı olan e-posta adresinize bir onay maili gönderilir. Bu onay mailinde bulunan linke tıklayarak domain taşıma gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer tamamlandıktan sonra alan adınızın kayıt bilgilerini müşteri panelinizden güncelleyebilirsiniz.

Natro.com’a yapacağınız domain transferlerinde, “TRANSFER399” kupon kodu ile ilk .COM veya .NET domain transferinizi 3,99$‘a gerçekleştirebilirsiniz.

“Domain Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

  1. İnsanların isitescil ile yaşadığı domain aktaramama veya her an bu şirkete bir şey olsa domainime ne olur korkusu insanları yurt dışındaki büyük sitelere yönlendirdi.

    Yanıtla

Yorum yapın