WordPress 4.8 Yayınlandı

Meşhur CMS yazılımı WordPress için 4.8 sürümü yayınlandı. Yeni sürüme şu an itibari ile geçiş yapabilirsiniz. Elbette ki geçiş yapmadan önce yedek almayı unutmuyoruz. DB ve FTP yedeği aldıktan sonra güncelleme yapmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde sisteminizde oluşabilecek bir hata yüzünden datanızı kaybedebilirsiniz.

Bazı güncellemeler küçük gibi görünse de, bir araya geldiklerinde önemli bir hale gelebiliyorlar. Yeni sürümde bağlantı iyileştirmeleri, üç resim, ses ve video görsel düzenleme gibi birçok destek karşımıza geliyor. Ayrıca widgetler üzerinde de yenilikler bizleri karşılıyor.

Yenilikler

  • Metin Widget’inde Görsel Kullanımı
  • Yeni Resim Widgeti
  • Yeni Video Widgeti
  • WordPress Haberler ve Olaylar Kontrol Paneli Pencere Öğeleri
  • Metin Widget’inde Görsel Kullanımı

Varsayılan olarak WordPress düz metin widgetiyle birlikte gelir. Bu widget, metin ve HTML kodu ekleyebileceğiniz basit bir metin kutusu içerir.  Html kodlamasına aşina olmayan kişiler için son derece sıkıntılı olan metin birleşeni WordPress 4.8 ile daha rahat bir kullanıma kavuşmuş. Çok daha etkili kullanabiliyoruz.

Artık bileşenlerimiz içerisinde bir text editör konumlandırıldı. Bu sayede text içerisine kalın, ince, bağlantı ekleme gibi birçok özelliği kullanabilir hale geldik. Bileşenler üzerinde artık video ekleyebileceğimiz gibi resimler de ekleyebiliyoruz. Diğer bir yandan bir Youtube bağlantısını koyarak, küçük resim halinde bileşen üzerinde videonun çıkmasını sağlayabiliriz.

Bileşen içerisine gömmek istediğiniz videonun URL’sini ekleyin ve ardından ‘Widget’e ekle’ düğmesini tıklayın. Medya yükleyici açılır penceresi kaybolacak ve widget’taki videonuzun küçük resim önizlemesini göreceksiniz.

Yeni sürüm 4.8 ile birlikte Events and News paneli de sunulmaya başlandı. Bu panel üzerinden WordPress haberlerine ve etkinliklerine dair bilgi de bulabileceğiz.

Daha birçok özellik 4.8 sürümü ile karşımıza geliyor.  Her zamanki gibi güncelleme yapmadan önce mutlaka veritabanı ve ftp yedeği almanızı öneriyorum.

Kolay gelsin…

“WordPress 4.8 Yayınlandı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın