WordPress Database Bakım

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere WordPress databaseniz içerisinde oluşan kayıtlar ve bu kayıtların databasenizi nasıl şişirdiğinden bahsedeceğim.   Tabiki bu kayıtları temizlemek ve DB’nize bir bakım yapmayıda göstermek istiyorum.  Fakat dikkat edin bu anlattıklarımdan dolayı eğer yanlış yaparsanız DB’niz zarar görebilir.  Bu yüzden öncelikle yedek almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hemen hemen birçok blogger WordPress altyapısını kullanıyor.  Bende bir WordPress kullanıcısı olarak birçok eklenti ve tema ile sistemimi geliştiriyorum.  WordPress hem geliştirilebilirliği hemde seo ve kullanım kolaylığı ile ilgi çekiyor.  Tabi biz kullanıcılarda bu nimetlerden yararlanıyoruz.

Yaptığımız şeylerden bir taneside eklenti ve tema kurmak. Tabi bu işlemi defalarca tekrarlayan arkadaşlar var.  Peki sürekli eklenti kurmak, kaldırmak veya tema kurmak ve kaldırmak databasenize sürekli bir yük getirdiğini biliyor muydunuz?

teakolik_database Malesef birçok arkadaş bunu bilmiyor.  Özelliklede bazı eklentilerin DB’nize epeyli birkaç tablo oluşturduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmekte.  Öncelikle size DB yapısından ve DB tablolarından birkaç örnek göstererek durumu izah etmeye çalışacağım.

Soldaki resimde de görebileceğiniz gibi sizlere WordPress databasemin PhPMyAdmin üzerinden bir görüntüsünü aldım.  Tablolarımız ve içerisinde olan tüm kayıtlar db üzerinde bir yer kaplarlar.  Eğer sisteminize bir eklenti yada bir tema kurarsanız database içerisinde bir tablo oluşturulur ve bu tablo içerisinde belirli değer yada kayıtlar eklenir.   3-5 defa eklenti yada tema kurduğunuzda pekte önemsenmeyebilecek bu DB kayıtları  10larca hatta yüzlerde defa eklenti yada tema kurduğunuzda databaseniz üzerinde epeyli yer kapalayacaktır.   Resimde

teakolik_wordpress_databaseResimde daire içerisine aldığım tablo bir eklenti kurulumundan sonra databasem içerisine eklenen bir kaydı gösteriyor.  Kurduğum eklentiden memnun kalmadım ve kaldırdım.  Fakat eklentiyi kaldırmama (Uninstall) rağmen malesef ki database içerisindeki kayıt kaldı.  Eklentiyi açıkcası kullanmadım. Kurdum baktım hoşuma gitmiyor kaldırdım.  Şuan içerisinde bir kayıt yok.  Fakat WordPress sisteminde sürekli db içerisine sorgu atıldığı ve birşeyler yaptığınız zaman DB içerisindeki kayıtlar okunduğu zaman tüm tablolar belirli komutlarla bir süzgeçten geçirilerek okunacaktır. Ne kadar fazla kayıt varsa bu işlem o kadar uzun sürecektir.  Sonuç olarak 15-20 tane eklenti denemesi yaparsam DB içerisinde epeyli bir kayıt saklanacaktır.  WordPress sistemimde bir işlem yapıldığı zaman (Ör: ARAMA)  tüm tablolarım taranacağı için  malesef ki kayıtların ekrana gelme süresi artacaktır.

Tabi sonuç olarak kullanıcıların karşısında bir süre sonra kasan hatta kastıkça kasan bir sistem olarak işleyecektir.Biz buna bilgisayarcı dilinde db şişmesi diyoruz.

teakolik_wordpress_cleanoptions_database Sonuç olarak wordpress databasemize muhakkak ki bir bakım yapmamız gerekecektir.  Eğer PhpMyAdmin bilginiz varsa ve iyi bir şekilde biliyorsanız WordPress tablolarınıza PhpMyAdmin üzerinden rahatlıkla bir bakım gerçekleştirebilirsiniz. Fakat malesef ki birçok kullanıcı PhpMyAdmin bilmez veya bilenlerinde bilgisi yetersizdir.  Bu yüzden size farklı bir alternatif yol önermek istiyorum.  Çünkü bu tabloların hangilerinin WordPress standart tablosu,  hangileri kullandığınız eklentinin yada temanın bir tablosu olduğunu bilmeniz gerekecektir.   Ayrıca bu bölümde yapacağınız değişiklikler geri döndürülemez bir şekildedir ve WordPress databasenize zarar verme ihtimaliniz yüksektir.  Bu yüzden bu yöntemi profesyonel kullanıcılara öneriyorum.  Eğer ki bir bilen arkadaşınız varsa bu işe yaramayan tabloları tespit edip bir güzel kaldırabilir ve WordPress databasenizi rahatlatabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise ki size tavsiye edeceğim bir yöntem Clean Options eklentisini kullanmanızdır.  Bu eklenti sayesinde WordPress databasemiz içerisinde bir tarama gerçekleştirilir ve WP tabloları arasında bulunan tüm kayıtları inceler.  Karşımıza getirdiği sonuçlar arasında istemediğimiz tabloları işaretleyip silebilmekteyiz.  (NOT: Lütfen bu işlemlerden önce veri tabanınızın bir yedeğini alınız.)

Eklentiyi aktif ettiğimiz zaman WordPress yönetim panelinde Araçlar menüsü altında CleanOptions diye bir bölüm gelecektir.  CleanOptions’u tıkladığımız zaman sağ bölümde tüm tablolar analiz edilerek karşınıza gelecektir.  Bu bölümde temizlik yapıyoruz.  Fakat bu bölümde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1.  Hangi tablo ne işe yarıyor?

2. Kurduğum eklentinin tabloları hangileri?

3. Hangi tablolar WordPress’in standart tabloları?

Bu soruların cevabını bilmeden malesef ki databasemize bakım yapamayız..!

teakolik_wordpress_cleanoptions_find_databaseEğer ki bu tabloların ne işe yaradığını bilmiyorsanız bulunan tabloların sağ tarafındaki  Google it acmetech_adsensedeluxe gibi bağlantılara tıklarsanız Google üzerinde bu tablo ismini aramış olacağız.  Böylelikle bu tablonun bir eklenti mi? Yoksa bir WordPress tablosumu olduğunu anlayabilirsiniz.  Mesela acmetech adsensedeluxe tablosunu Google üzerinden aradım ve karşıma  Adsense Deluxe eklentisi olduğu çıktı.   Budan sonra işimiz kolay..!

Ben Adsense Deluxe  eklentisini kullanıyorum. Yani bu tabloyu SİLMEYECEĞİM..!

Eğer ben Adsense Deluxe eklentisini kurmuş ve kaldırmış olsaydım bu eklentiyi kullanmadığım için gönül rahatlığıyla işaretleyip silebilecektim.

Mesela sağdaki resimde gördüğünüz gibi tabloyu işaretledim ve alttan View target find options butonuna bastım ve karşıma adsense kodlarımın bulunduğu tablo içeriği geldi.  Bu şekilde de bu tabloların ne işe yaradığını hangi bilgileri içerdiğini görebilirsiniz.

Unutmayın..!  Öncelikle database yedeğinizi alınız.  Sonra Google üzerinden silmek istediğiniz tablonun ne işe yaradığını öğrenin eğer eklenti yada tema ise kullanmadığınıza karar verdikten sonra siliniz..!

İşe yaramayan tabloları sildikten sonra WP databaseniz rahatlayacaktır. Böylelikle db üzerinde atılan sorgular ve işlevlerde WordPress sisteminiz daha hızlı ve daha rahat çalışacaktır..!

“WordPress Database Bakım” üzerine 15 yorum

 1. Çok faydalı bir eklentiymiş, teşekkürler. Daha önce bu işlemi phpMyAdmin üzerinden yapmayı gözüm kesmemişti fakat eklenti bunu daha güvenilir ve basit bir şekilde hallediyor. Bu konuda Optimize DB eklentisini de öneririm. Ayda bir defa onunla optimize ediyorum.

  Yanıtla
 2. Keşke abi yazına WordPress’in kendi oluşturduğu dblerin bir listesini koysaydın.Anlatım için teşekkürler hemen dbmi kontrol ediyorum…:)

  Yanıtla
 3. Öncelikle makale için teşekkür ediyorum. Makale dedim çünkü gerçekten önemli şeyler yazan orjinal bir yazı olmuş. Database işleri gerçekten çok önemli, küçük bir yanlış sitenizin göçmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle arkadaşımın da sizlere söylediği gibi yedek almadan db’de oynamalar kesinlikle yapmayın …

  Teşekkürler

  Yanıtla
 4. Bu PhPMyAdmin olayına hep yabancı kalmışımdır, sayenizde artık biraz daha bilgiye sahip oldum. En azından neler yapılıp, nelerin yapılamayacağı hakkında. İnanın herhangi bir hata yapabilirim diye PhPMyAdmin yazan yerlerde mouse’um bile dolaşmıyor. Saygılar.

  Yanıtla
 5. öncelikle bu bilgileri bizimle paylaştığınız için nekadar teşekkür etsem azdır.

  hostgatorda olan sitemin işlemci kullanımı fazla olduğu için atıldım.

  sitemin hitleri artınca mecburen sunucu kiralamak zorunda kaldım.

  kiraladığım sunucu sanal sunucu ve sınırsız trafik 30 gb alan. işlemci kullanımı 100%

  anlık kullanım 4 megabit…vs vs….

  geçenlerde sitem birden kendi kendine kapandı. siteye girildiğinde ”error establishing database gibi bir hata ile karşılaştım

  daha sonra hosting şirketini arayıp. baya bir fırçaladım. ne bu kardeşim okadar para veriyoz. sitlerim açılmıyo bu ne rezillik

  falan bir ton adamlara fırça attım. bana wordpress kullandığınız için işlemci kullanımınız %20 lere geldiği için kitlenmiş gibisinden

  birton hikaye anlatttılar. e be kardeşim hani benim işlemci kullanımım %100 dü.? 🙂 diye adamlara çıkıştım bir ton…neyse..

  şimdi sayın kardeşim sana sorum şu;

  okadar iyi sunucu kiraladığım halde. neden ”eror establishing data base” hatasını aldım…?

  ayrıca ben daha önce msyql optimize falan onarma hiçbirşey yapmadım.. bunlardan dolayı sitem çökmüş olabilirmi??

  saygılar…..:D

  Yanıtla
 6. @joseph
  Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

  Bu WP ‘nin işlemci/ram kullanımı ve eklentilerinden kaynaklanmakta. Eğer yüksek hite sahipseniz. Malesef ki bu tip durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  1. Host firmanızı değiştirin
  2. Eklentilerinizi en aza indirin. (Az ve öz)
  3. Database’nizi optimize edini. (Bazı optimizasyon eklentileri mevcut)

  a. Host firmanızı değiştirin dedim çünkü malesef bazı hostlar %100 ram yada işlemci kullanımı vermiyorlar (veriyoruz diyebilirler)
  b. Hitler artınca malesef ki makina düşük kapasiteye sahipse bu tip bağlantı kopmaları yaşanabiliyor.

  Yanıtla
 7. değerli bilgi ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

  veritabanı tablolarımı onarıp optimize ettim.

  daha önce kurmuş olduğum eklentilerin kalıntılarınıda sildim:)

  sitem gerçekten gözlegörülebilir bi şekilde hızlandı

  tekrar teşekkürler, saygılar değerli yazılarınızın devamını bekliyoruz iyi çalışmalar..

  Yanıtla
 8. @ahmet
  Ör: WordPress Clean Options eklentisi. Yalnız kullanmadan önce DB yedeğinizi alın. Yanlış birşey yaparsanız DB’niz uçabilir.

  Yanıtla
 9. Merhaba.. öncelikle faydalı bilgilerinizden dolayı çok müteşekkirim.. sizlerden yardım talep ediyorum şöylek ki.. siteme bir temayı aktif etmek istedim aktif ettim ama şu anda tüm uğraşmalarıma rağmen henüz eski ahline getiremedim.. nasıl düzeltmem eski haline getirmem konusunda yardımcı olursanız sevinirim.. ilginize teşekkürler..

  Yanıtla
 10. bu eklentiyi kurup denedim ve transient diye yüzlerce şey çıktı bunlar tam olarak ne işe yarıyor silmelimiyim yardımcı olabilirmisiniz ?

  Yanıtla

Yorum yapın