Verbatim 1TB External Disk

3.5_Verbatim_Angle5 Bugün Verbatim 1TB Exernal disk ile tanıştım. Bir arkadaşım yeni almış. Sağolsun direk bana getirdi. Şöyle bir kurcaladımda sizlerlede paylaşmak istedim.

Disk diktörtgen bir şekilde plastik bir kutu içerisine yerleştirilmiş. Üst tarafında Verbatim logosu yer almakta. Siyah plastik kutu içerisine yerleştirilmesi biraz garip geldi. Çünkü disk üzerinde oluşacak ısının ortama dağıtılarak soğutulması gerekmekte. Bu yüzden plastik yerine aliminyum bir kutu olması avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Fakat arka tarafını çevirdiğimde egzoz fan çıkışını fark ettim. Yani soğutma aliminyum bir kutu yüzey ile değil içerisinde bir fan ile sağlanmakta.

Açıkcası plastik bir kutuda olması gereken bir soğutma. İçini açamadığım için (Garanti Etiketi) fan kontrolü yapamadım. Fakat gördüğüm kadarıyla plastik kutumuz piyasada satılan External disk kutularına benziyor.
Alt tarafında baktığımızda zaten sürgülü bir kapak görmekteyiz. Bu kapak tırnaklarından kurturularak açılıyor. İçeride diskimizi görüyoruz. Uyarmak isterim kapak kenarında bir garanti etiketi var. Bu etiketi yırtmadan açamazsınız. Bu yüzden içini açmanızı tavsiye etmem.

eSATA_BackArka tarafında yukarıda söylediğim gibi bir fan çıkışı mevcut. Ayrıca Aç / Kapa tuşu, USB bağlantı girişi ve güç girişi bulunmakta. Ön tarafında ise yeşil bir led ışığı mevcut. Bu ışık aletimizin açık olduğunu gösteriyor.

Gelelim kopyalama hızımıza ve özelliklerine ;

Özellikler :

Güç: +12 VDC giriş
Arabirim: Bir USB 2.0 bağlantı yuvası
Veri Aktarım Oranı: USB 2.0 Yüksek Hızlı: 480 Mb/s
USB 1.1 Tam Hızlı: 12 Mb/s (maks)
Sürücü: SATA – Yüksek Hızlı
Önbellek: 8MB ya da üstü
Verbatim 2 Yıl Garanti

Ürün Numarası: 47512
Kapasite: 1TB
Arabirim: USB 2.0
Ürün Boyutları: 202mm x 114mm x 40mm
Ürün Ağırlığı: 1kg

Paket İçeriği:
Harici Sabit Sürücü
USB 2.0 kablosu
AC Güç Adaptörü
Nero BACKITUP 2 Essentials Yazılımı
27 dilde basılmış Hızlı Başlangıç Kılavuzu

USB 2.0 / USB 1.1 Bağlantı noktası
Windows 2000/XP/Vista
Mac OS 9.x, Max OS X 10.1 ya da üstü

Hız için ise sadece resimleri koymak istedim. Sanırım sözden daha çok gerçek ispat yeterli olacaktır 🙂 Diski extFat ile biçimlendirdiğimde

yazma okuma

Yalnız şunu hatırlatmalıyım bu hıza extFat dosya sistemi ile ulaştım.Diski Fat 32 ‘ye çevirdiğim zaman bu hız 4-5Mb civarında bir düşüş yaşadı. Ortalama 20 mb ile yazma hızına ulaştım.

fat32_yazma

Diski NTFS ‘ye çevirdiğim zaman ise yazma hızı ortalama 33Mb civarında oldu.

yazma_ntfs

NOT:  Eğer cihazınızı fat32’ye çevirmek isterseniz Verbatim’in Fat32 aracını kullanabilirsiniz. Tavsiyem NTFS kullanmanızdır. Fakat bazı medyalar (DVD oynatıcılar gibi) sadece Fat32 okuyor.

“Verbatim 1TB External Disk” üzerine 5 yorum

 1. Ürün incelemelerinizde fiyatı da yazarsanız okuyucularınızın ürünü değerlendirmelerine daha fazla katkıda bulunmuş olursunuz 😉

  Yanıtla
 2. @Ali KARA
  Fiyatları dikkat ettiyseniz incelemelerimde yazmıyorum. Sonuçta 1 yıl sonra bu makaleyi okuyanlar olacak 🙂 Sürekli fiyat güncellemek zorunda kalabilirim. Sanırım netten bakabilir herkez. Sonra birilerinin gelip ya bunun fiyatı çoktaan düştü diyorlar. 🙂

  @yusufguleryuz
  Kesinlikle 🙂

  Yanıtla
 3. Bir arkadaşım yeni aldı bu üründen çok da memnun, hele 1TB olması…
  Böyle bir boyutu hayal bile edemezdik, teknolojide geldiğimiz noktaya bakın. Bana da lazım :)Nasipse yakın zamanda alacağım.

  Yanıtla

Yorum yapın