WordPress ‘de yazılar arasındaki bir kelimeyi başka bir kelime ile değiştirmek

Merhaba arkadaşlar bugün Fatih Çiroğlu arkadaşımızdan bir mail aldım. Blogumda HERKES kelimesini yanlış kullandığımdan bahsetmiş.

Aslında haklı bunu hemen hemen herkes yanlış yazıyor.

HERKES kelimesi genellikle HERKEZ olarak yanlış yazılır. Doğrusu herkes dir.

Bende 850 makalede bu kelimeyi birkaç kez yanlış yazmışım. İyi güzel de kim düzeltecek bu kadar yazı arasından herkesi ? Bir kolay yolunu düşüneyim derken Twitter’den @fmavituna @hodolomax ve @c1982 ye yazdım. Sağolsunlar onlarında yardımlarıyla  sonunda MYSQL içerisinden bir komut cümleciği ile herkes yanlış yazılımını herkes olarak düzelttim.

Etkilenen satırlar: 7 (Sorgu 0.0186 san sürdü)

SQL sorgusu:
UPDATE wp_posts SET post_content = replace( post_content, 'herkez', 'herkes' ) ;

WordPress sisteminde yazılarımız wp_post tablosu içerisinde post_content içerisine kayıt edilmekte. Aşağıdaki cümleciği SQL sorgusu olarak çalıştırdığımızda. WordPress içerisinde bir kelimeyi başka bir kelime ile düzeltebilmektesiniz.

Sonuç olarak herkes kelimesi herkes olarak değiştirildi. Tüm yazılar içerisindeki yanlış yazılan herkes kelimesini düzeltmiş olduk. Hadi kolay gelsin…

“WordPress ‘de yazılar arasındaki bir kelimeyi başka bir kelime ile değiştirmek” üzerine 19 yorum

 1. sorgu penceresinden sorguyu çalistiriyorum fakat
  “Görüntülemek için en az bir sütun seçmelisiniz ” diyor. Üst tarafta ise birkaç birsey var ama ellemek istemedim. Yardimci olaiblimisiniz?

  Ekran görüntüsü:

  http://tinypic.com/view.php?pic=2qd73hl&s=7

  amacım siteyi taşıdım ve taşırkende alan adını değiştirdim

  Cevapla
 2. Ben 100 küsür adet olan eski telefon numaramı değiştirme istiyorum ama sorgu işime yaramadı, değiştirildi diyor ama bir değişiklik yok.

  Benim istediğim tüm alanlarda eski kalan numaramı örneğin 05xx 123 45 67 olan numarayı 05xx 123 45 68 olan ile değiştirecek bir sorgu.

  Teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)