WordPress “Fatal error: Allowed memory size of…” Hatası

WordPress tüm server’ların CPU ve Ram canavarı.  Aslında default kurulumda çok fazla ram yada cpu tükettiğini söyleyemem. Fakat sistem üzerine eklediğiniz temalar, eklentiler, bileşenler ve diğer özel ayarlar sistemin müthiş bir şekilde Ram ve CPU tüketmesine sebep olabilir.  Bu tip durumlarda eklentileriniz çalışmayabilir, blogunuz hata verebilir yada temanızda sıkıntılar çıkabilir.

Özelliklede DB yedekleme, resim tumb gibi birçok eklenti yüksek şekilde ram ve cpu tükettiği için yüksek hit alan WordPress bloglarında bu tip bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz.  Çözümü ise basit…

Sorun sistemin çok fazla ram yemesinde ortaya çıkıyor. Genelde host ayarları 16 yada 32mb olarak sınırlandırıldığı için yüksek ram kullanımında bu tip bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz.  Peki Ram kullanımını nasıl ayarlayabilirim?

WordPress ayarlar dosyamız yani wp-config.php dosyasını açıp içerisine

wp-config.php ;

/* Ram Ayarı */
define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128M’);

kodunu girdiğiniz zaman sistemin Ram tüketimini manuel olarak ayarlamış olursunuz.  Bu kod içerisinde görmüş olduğunuz 128M rakamı sistemin max şekilde tüketeceği RAM miktarını göstermektedir. Bu ram ayarını dilerseniz farklı bir yöntem olarak  .htaccess dosyanızın içerisine şu kodu ekleyerek de yapabilirsiniz.

.htaccess ;

php_value memory_limit 128M

Artık Php dosyalarınız biraz daha rahat çalışabilir.

Not: Bu Ram tüketimini ne kadar çok artırırsanız sisteminizdeki yüklenme o kadar çok artacaktır.  Tavsiyem WordPress blogunuzu optimize etmeniz ve minimum bir şekilde ram kullanımını sağlamanızdır.  Bu işlem için lütfen sistem yöneticileriniz ile yada bu işi bilen bir arkadaşınız ile yapmanızdır.

“WordPress “Fatal error: Allowed memory size of…” Hatası” üzerine 9 yorum

 1. ek olarak WP-Memory-Usage eklentisini kullanarak admin panelinden ne kadar ram tükettiğinizi takip edebilirsiniz..

  Cevapla
 2. merhaba hocam 30 bin hitli bir wordpress sitesi için memory limiti ortalama ne yapmalıyız yani bunun standartı 128 diyebilirmiyiz yoksa bu sadece 1000-2000 hitli bir site için idealmi?

  Cevapla
  • Bende 150bin hit var. Çoğulda 200bin üzeri 256 olarak kullanıyorum. Bu olay biraz da kullandığınız Php Scriptleri ya da eklentilerle alakalı. Eklentileri ve DB’yi optimize edin.

   Cevapla
 3. teşekkür ederim arkadaşım gösterdiğin yol için işe yaradı.kaç sitede şunu yap bunu yap demişler hiç biri işe yaramadı..htaccess işi çözdü:D

  Cevapla
 4. PhpMyAdmin üzerinde databaseyi, onarmak, optimize etmek ve diğer işlemler var. Phpmyadmin üzerinden optimize edebilirsiniz.

  Kısacası Optimize etmek, dataları daha rahat okunmasını ve sisteme yükünü azaldır. Optimize ederek DB üzerindeki sorguların daha rahat okunmasını işlemlerin daha düzgün yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  Cevapla
 5. Bu hatayı alıyodum önceden şimdi düzeldi fakat başka bi hata almaya başladım bu hatayı nasıl düzeltebilirim

  Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 122880 bytes) in /data/multiserv/users/635323/projects/1680565/www/wp-admin/includes/dashboard.php on line 1336

  Bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olurlasa sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın