WordPress Google Analytics Export Plugin

Merhaba arkadaşlar ;   (English translate)

Uzun zamandır uğraştığım Google Analytics Export Eklentim sonunda hazır.  Eklentiyi şimdilik biraz önce ingilizce olarak WordPress.org’ye gönderdim. Türkçe’sinide buradan indirebilirsiniz.  Öncelikle sizlere eklentinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlatmak istiyorum.  İnternette biraz araştırma yaptım ve Sergej Müller ‘in blogundaki scripte ulaştım. Fakat tek başına çalışmaktaydı.  Böyle bir eklenti neden olmasın diye düşündüm.

Eklentinin çıkış noktası aslında benim tembelliğim diyebilirim. İstatistikler sayfamı her ay Google Analytics hesabımdaki raporlara göre tek tek elle yazardım. Sonra biraz düşündüm. Acaba bu işi otomatik yapabilir miyim ?  Neden olmasın sorusuyla yola çıkarak şuanki kullandığınız eklentiyi ortaya çıkardım. Bu sırada Hüseyin Berberoğlu sağolsun bana çok yardımcı oldu.

Eklenti ne işe yarıyor ?

Eklenti Google Analytics hesabınıza bağlanıyor.  Hesabınızdaki son 30 günlük veriyi XML olarak eklenti klasörüne indiriyor ve Google Analytics API’sini kullanarak son 30 gün içerisindeki ziyaretçi grafiğinizi çıkartıyor.  Ayrıca hemen altında indirdiği XML dosyalarından ziyaretçi istatistiklerini rakamsal olarak çıktı veriyor.  Son olarakta yönetim panelinde gördüğünüz blog istatistiklerini vermekte.

Eklentiyi kullanmak için neler gerekli ?

Eklentimizi kullanabilmemiz için öncelikle Google Analytics hesabımız olması gerekiyor.  Eğer bir hesabınız yoksa Google Analytics hesabı alıp blogunuza entegre etmeniz gerekmektedir.

Eklenti nasıl kurulur ?

1. Zip arşivinden çıkartınız.
2. Analytics klasörü içerisinde Config.php yi açınız ve içerisindeki yönergelere bakarak
E-mail, Şifre ve IDs bölümlerini düzenleyiniz.
3. Klasör olarak WordPress dosyalarınız arasında wp-content>Plugin>  klasörüne gönderiniz.
4. Eklentiler bölümünden Google Analytics Export ismiyle gelen eklentinizi aktifleştiriniz.
5. İstatistiklerinizi yayınlamak istediğiniz sayfayı açınız ve HTML editörde {{wp-analytics-teakolik}} kodunu ekleyiniz.

Eklenti ve güvenlik riski

Eklentimiz için şuana kadar bir güvenlik açığı tespit etmedim. Geri dönüş yapan beta tester arkadaşlarda herhangi bir açık tespit etmediler. Yinede  Google hesabınızın güvenliği için kullandığınız e-maili config.php içerisine yazmanızı önermiyorum!  Çünkü ileride bir güvenlik zaafiyeti ortaya çıkarsa hesabınız kötü niyetki kişiler tarafından ele geçirilebilir.  Bu yüzden sizden istirhamım sahte bir e-mail hesabı ile eklentimizi çalıştırmanızdır.

1. Gmail üzerinden sahte bir e-mail hesabı alınız.  Örnek : [email protected]
2. Google Analytics hesap ayarları sayfasından kullanıcı yöneticisi sayfasına geliyoruz.  + Kullanıcı Ekle kısmına gelip sahte e-mail adresimizi giriyoruz.
3. Sahte e-mail adresimizi yazıp alttan istatistikleri görüntülenecek sayfayı ekliyoruz. Değişiklikleri kayıt et yaptığımız zaman sahte e-mail adresimize yetki vermiş olacağız. Yalnız dikkat etmeniz gereken sahte e-mail adresine sadece görüntüleme yetkisi vermenizdir.

Böylelikle eklenti hack edilse bile google hesabınıza erişilemeyecektir.  Kafanız rahat, huzurlu bir şekilde eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eklentinin en güzel özelliği

Eklentim database üzerinde hiçbir şekilde veri tutmamaktadır.  Hiçbir şekilde DB’nize kasacak istatistiki veri girmemektedir. Tüm veriler anlık olarak Google üzerinden eklenti klasörüne XML olarak çekilir, grafik oluşur ve rakamlar yazılır.

Güncelleme ve dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta

Eklentinin yeni bir versiyonu çıktığı zaman lütfen Config.php dosyanzın bir yedeğini alınız. Çünkü eklentiyi güncellediğinizde tüm dosyalar silinecek ve yeni dosyalar kurulacaktır. Config.php dosyasıda silineceği için Config.php ‘yi her güncellemeden sonra yeniden düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Dil desteği

Açıkcası eklenti yazmakta hiçte profesyonel felan değilim.  Bu yüzden Türkçe için ayrı İngilizce için ayrı versiyonlar yaptım.  WordPress.org ‘ye ingilizcesini gönderdim.  Eğer dil desteği konusunda yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa sevinirim.

Destek verenler

Eklentiyi yazarken ilk eklentim olması ve wordpress fonksiyonlarını bilmeyişimden dolayı bazı arkadaşlardan yardım aldım. Sağolsunlar desteklerini hiç eksik etmediler.  Yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Saygı ve sevgilerimle.

http://www.docums.net (Adnan)
http://www.bilgiustam.com(Hodolomax ve Matadormax)
http://www.hmert.com (Hüseyin)
http://www.burakbudak.com (Burak)
http://www.birazkisisel.com (Hüseyin Berberoğlu)

Eklentiyi indir :  Türkçe

Plugin download : English

Eklentiyi WordPress.Org  : http://wordpress.org/extend/plugins/google..port/ üzerinden inceleyebilirsiniz.

Güncelleme  01/06/09: Yeni sürümde grafik bölümünü iptal ettim. Sizlerden gelen istekler bu yöndeydi. Eğer grafik arabirimini kullanmak isterseniz WordPress.ORG internet sayfasında eski sürümlerden birini indirip kullanabilirsiniz. Şuan için sadece Text olarak istatistiklerin çıktısınız vermektedir.

“WordPress Google Analytics Export Plugin” üzerine 44 yorum

 1. Yine sen yine müthiş bir çalışma olmuş Hamza abi.Artık analytics hesabıma ayrıca giriş yapma gereksinimi duymucam. 🙂
  Unutmimde bi ara sitemde tanitim bu eklentiyi çok yararlı birşey çünkü indirme rekoru falan kıracak birşey 🙂

  Yanıtla
 2. Hamza çalışmalarını paylaştığın için teşekkür ederim dostum. Bişey soracam bilgi ustam gibi sağ koloda nasıl gösterebiliriz.

  Yanıtla
 3. Bu çalışma çok güzel olmuş. Hazırlanmasında ve yayınlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Bilgiustam da sağ taraftaki şuanda bölüm dinamik değil mağlesef. Ancak bu plugin için bir fonksiyon yazılıp temada istediğiniz yere yapısında grafiğin altında çıkan istatistik bilgileri eklenebilir. Hamza bir ara konuşalım 😉

  Yanıtla
 5. Ellerine sağlık Teakolik. Çok güzel bir iş başardın. Büyük bir ihtiyaçtı bu eklenti. Yakın zamanda daha çok geliştirip wp dünyasının vazgeçilmezlerinden yapacağına inanıyorum 🙂
  Tabi artık eklenti de yazabildiğine göre daha iyi işler de çıkaracaksın…

  Yanıtla
 6. Olay budur!

  Güzel bir çalışma olmuş üstad. Her blogger ‘ın takip ettiği, sürekli kullandığı bir servisi panele entegre etmen faydalı oldu.

  v2 sürümünü bekliyoruz =)

  Yanıtla
 7. Oops !
  Hata verdi Chmod 755 verdiğim halde bu hatayı veriyor wp-content ve plugins klasörlerinedemi 755 vermem gerekli ?
  755 verdikten sonra tekrar baktığımda 755 diye göstermiyor halen izinsiz görünüyor 🙁 Tam da doğum günümde 😀

  Yanıtla
  • Klasör olarak attığında 755 olarak algılaması lazım eğer 755 olmuyorsa 777 dene birde FTP programında klasörü sağ tıkla CHMOD a gel oradan 755 ver.

   Yanıtla
 8. Elinize sağlık ama eklentinin orjinalinde chart classı istatistik gösteriyordu sizinkinin kodlarını inceledimde grafik için classı kullanmamışsınız sanırım bende grafik çıkmıyor doğal olarak

  yardımcı olabilirmisiniz bu konuda?

  Yanıtla
  • @osmanli ;

   Merhabalar önceki versiyonlarda grafik vardı. Fakat gelen istekler üzerine grafiği iptal ettim. İsterseniz WordPress.org içerisindeki eklentimin eski versiyonunu indirebilirsiniz.

   Yanıtla
  • @Karamalay ;
   Peki Google Analytic üzerindeki kullanıcı yönetiminden kullanıcı ekle yapıp bu gmail hesabınıza yetki verdiniz mi ?

   Yanıtla
 9. Evet, Dediğiniz gibi Hesap görüntüleme yetkisi verdim, hatta bu hesapla girip raporun alınmaya başlandığınıda gördüm

  Yanıtla
 10. ” Şifre yada kullanıcı boş. Lütfen Config.php ‘yi kontrol ediniz. ”

  Sizide meşgul ediyorum ama son durum bu 🙁 Galiba vazgeçeceğim bu eklentiden.

  Ayarlar aşağıda ki gibi
  http://img256.imageshack.us/img256/7262/configg.png

  Kullanıcı adı ve şifre hatalı değil, girip kontrol ettim tekrar tekrar.

  ID olarakta;

  /analytics/reporting/?id=x9xx2x2x <–bu kısım da ki numarayı kopyalıyorum.

  Yanıtla
  • Dosyalara ve eklenti klasörüne 777 Chmod ekler misin? Eklenti bende çalıştı tüm ayarların normal. Chmod ayarlarından kaynaklanıyor.

   Yanıtla
 11. Karamalay daki problem bende de var “Şifre yada kullanıcı boş. Lütfen Config.php ‘yi kontrol ediniz.”yazıyor söylediklerinizi bende denedim ama sonuç değişmedi.

  Yanıtla
  • Config.php’de bir hata yapıyorsunuz. Yada kullandığınız e-mail adresinin Google Anlytics erişimi yoktur. Kontrol eder misiniz ?

   Yanıtla
 12. @TEAkolik
  şifrelerde asci karakter var bu nedenden olabilirmi?
  2. e-mail olmak üzere asıl ve yedek denedim yemedi!

  Yanıtla
 13. Denemediğimiz yöntem kalmadı hala çalıştıramadık…

  “Şifre yada kullanıcı boş. Lütfen Config.php ‘yi kontrol ediniz.”

  Yanıtla
 14. Hangi Sekil Denersem Deneyeyim email ve sifre bos diyor. ayni email i gapi ile deniyorum calisiyor.

  Yanıtla
 15. Teşekkürler – ben iranliyim – sizin postiz cok iyi 🙂 . thanks for good posts . 🙂 Yaralandım, teşekkür ederim

  Yanıtla

Yorum yapın