Xerox Silinebilir Kağıt İcat Etti ..! Kağıt Paranın icadı, Osmalı’da kağıdın icadı.

xerox.gif Xerox’dan silinebilir kağıt ..! Evet yanlış duymadınız Xerox Firması kendi kendine silinebilir kağıdı icat etti. Peki nedir bu silinebilir kağıt ? Printerinizden bir çıktı aldınız ve bu çıktı ile işiniz bitti daha sonra çöpe attınız. Yada bir yazı yazdırdınız toplantıya girdiniz toplantınız bitti sonra kağıtları imha ettiniz. Buna gerek kalmayacak. Xerox Çevreye duyarlı çalışmalarıından biri ile şuan deneme aşamasında olan projesi ile karşınızda.

SİLİNEBİLİR KAĞIT PROJESİ Xerox ‘un bir süredir deneysel olarak yürüttüğü bir çalışma. Bunu eseri olarak silinebilir kağıdı icat ettiklerini açıkladılar. Printer’den çıktı aldıktan 16 ila 24 saat sonra kendi kendine silinebilen bu kağıt isterseniz belirli bir ısıya tutularak anında da silinebiliyor.

Sekreterlerden tutunda okullara kadar bir çok alanda kullanılabilecek olan bu proje gerçektende harika özelliklede bu proje sayesinde DAHA AZ ORMAN DAHA AZ AĞAÇ TÜKETİMİ olacağını göz önüne alırsak gerçektende ÇEVRE için güzel bir proje.

Xerox’un Kanada’daki AR-GE Merkezi ve Palo Alto’daki araştırma merkezinden üretilen silinebilir kağıt için PATENT başvurusunda bulundular bile. Bu proje ile tekrar tektar kullanılabilecek bu kağıtlar kısa süreli bilgi vermekte gerçektende harika.

Daha az çöp , daha az enerji , daha az tüketim, daha az kağıt kullanımı.

Şimdi de isterseniz sizelere Kağıdın icadından bahsedeyim..

Kağıt icat ;

Ts’ai Lun günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Çin’de yaşayan bir memurdu ve MS 105 yılında bugünkü kullanılan hali ile kağıdı icat etti. Dutağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavralarını suyla karıştırarak ezdi, lapa haline getirdi, presleyerek suyunu çıkardı ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe astı.

Aslında insanlar MÖ 3500 yıllarında bile üzerine yazı yazabilecek çeşitli şeyler kullanıyorlardı. Kağıdın icadı sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişmiş kültürünün sahibi yaptı. Şaşırtıcıdır ki, Orta Asya’ya 751, Bağdat’a ise 793 yılında ulaşan Ts’ai Lun’un kağıt yapma metodu, Avrupa’ya 1000 yılda gelemedi. Avrupa’da ilk kağıt ancak 1151 yılında İspanya’da yapılabildi.

İlk kağıt makinesi 1798 yılında yapıldı. Ancak bu geniş bir kayışın dönerek fıçıdaki lapayı aldığı ve ince kağıt haline getirdiği, her dönüşte tek bir kağıt yapabilen basit bir makine idi. Silindirli makine çok geçmeden 1809 yılında John Dickinson tarafından icat edildi.

Kağıt Paranın icadı ;

Para icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetli metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanılmıştır. Tarihi kayıtlara göre, M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt para ise M.S. 806 yılında yine Çin’de ortaya çıkmıştır.

Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17 nci yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. İlk kağıt paranın 1690’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Massechusetts Hükümeti, İngiltere’de ise “Goldsmiths” ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı görülmektedir.

Osmanlıda Kağıt Para ;

Osmanlı banknotları ilk olarak Abdülmecit tarafından 1840 yılında “ Kaime-ı Nakdiye-ı Mutebere ” ismiyle, bugünkü dille “Para Yerine Geçen Kağıt”, bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde olmak üzere çıkarılmıştır. Bu paralar matbaa baskısı olmayıp, elle yapılmış ve her birine de resmi mühür basılmıştır. Kaimelerin zaman içerisinde taklidinin kolayca yapılması ve kağıt paraya olan güvenin azalması nedeniyle 1842 yılından itibaren matbaada bastırılmasına başlanarak, el yapımı olanlarla değişimi sağlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda 1862 yılına kadar çeşitli şekil ve miktarlarda kaime ihraç edilmiştir.

Xerox Invented Erasable Paper
Erasable paper from Xerox..! Yes, you did not hear wrong, Xerox firm created self-erasable paper. But what is this erasable paper? You take a printout from your printer and you finished your work with this printout then you throw it to the bin. Or you print a paper then, you go to a meeting, when it is over you destroy the papers. You do not have to do it. One of the Xerox’s environmentally-conscious workers is in front of you with his project that is on the level of testing.

Erasable paper project is Xerox’s project that is carried experimentally for a while. They said they create erasable paper as consequence of it. After taking printout from printer it erase itself after 16-24 or you can erase it with keeping to heat

This project that can be used in firms and schools, is very excellent. This project is really good for environment as we think less forest less tree consumption.

They file an application for registration of copyright for erasable paper that is produced in Xerox’s AR-GE centre in Canada and research centre in Palo Alto. With this project, repeatedly be used paper is really wonderful in short period information giving.

Less rubbish, more energy , less consumption and paper usage.

Now I will talk about the invention of paper if you wish..

Invention of paper;

Ts’ai Lun was an employee in China about 2000 years ago and invented paper as it is used shape in Ms105. He smashed mulberry tree bark and pieces of cloth with water, made them mush, he took water off it with pressing and hang a thin layer on rope to dry under sun.
Actually people used various things to write on it. Later, the invention of paper made China world most developed culture owner. Surprisingly, Ts’ai Lun’s paper making method could not reach Europe in 1000 years, while it reached to Central Asia in 751, Baghdad in 793 years. In Europe, paper could be made in 1151 in Spain.

First paper machine was produced in 1798. But it was a simple machine that a wide band take mush with turning and make it a thin paper, in every turning it could only make one paper. Soon, cylinder machine is invented by John Dickinson in 1809.

Invention of Banknote ;

Before the invention of money, varied items, from seashell to precious metals, were used as exchange instrument. As the historical records, Chinese used leather money in M.Ö 118. First banknote occurred in China in M.S 806.

In the west, pressing and using of banknotes occurred in the late of 17.centure. first banknotes were pressed and circulated in United States Of America in 1690s by Massechusetts government and in England by Goldsmiths. With the foundation of England Central Bank and other countries’ central bank, it became widespread.

Banknotes in Ottoman ;

Ottoman banknotes were first used by Abdülmecit in 1840 with the name of “ Kaime-ı Nakdiye-ı Mutebere ” means “paper in the place of money”. It was made as interest-yielding debenture stock or treasury bill rather than money. They were not pressed, were handmade and every of them affixed with official seal. Because of easiness of making imitations of this money was and declining trust in them, they started to print money in press and changed them with handmade ones. In ottoman empire, varied size and amount of money were used till 1862.

“Xerox Silinebilir Kağıt İcat Etti ..! Kağıt Paranın icadı, Osmalı’da kağıdın icadı.” üzerine 14 yorum

 1. ginç bi buluş. zamanla geniş bi kullanım alanı bulacağını düşünüyorum. teşekkürler

  Cevapla
 2. Güzel bir buluş… Tahminime gore kağıtlara özel birde kalem üretilecek… yoksa nasıl silinsin:))…

  Cevapla
 3. kim akıl ettiyse iyi bulmuş valla sahte kârlığa dikkat edilmeli gerçi oonunda bi çaresini bulurlar 😀 güle güle

  Cevapla
 4. bence onun bi yöntemini bulurlarda kardeş senin aklın fikrin hp kurnazlığa mı çalışıyom 😀
  bu yapılırsa çok süper olur tez zamanda yapmalılar bi arkadaşımızın dediği gibi

  Cevapla
 5. Kağıdın icadından sonra en büyük icaddır bu silinebilir kağıt.xerox’un başarısı göz ardı edilmez. silinmesi ısı yoluyla oluyor demişler ama bu biraz zahmetli bir iş olacaktır bunun kolayınıda blurlar. çok saol xerox…..

  Cevapla
 6. Seçimlerde kullanılan “OYLAR KENDİNİ SİLERSE “???
  Bi de düşünün yazıldıktan belli bi süre sonra görüntüsü ortaya çıkıp ,kaybolmayan yazıları…Bu da bulunursa ….???
  Sonuç ne olacak düşünsenize…???Süper beyinleri kutlarız.Kötü niyetlere karşı da buluşlar bekleriz….

  Cevapla
 7. Bence guzel bi fikir.Biz receptionistlerin tam isine yarayacak bi is.Store room artk bize A4 vermiyor bi kagdi belki 4 defa printere vermek zorunda kaliyoruz.Insallah ben on buro muduru olana kadar o kagit elimize ulasir.Azerbeycandan R.Nebiyeva.

  Cevapla

Yorum yapın