Xperia Ray İnceleme -1

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere birkaç gündür kullanma fırsatı yakaladığım Sony Ericsson Xperia Ray izlenimlerimi anlatmaya çalışacağım. Sony Ericsson’un iddalı cihazlarından bir tanesi daha piyasaya sürülmek üzere. Xperia serisinin yeni üyesi Ray ismi ile anılıyor.

Cihazı elimize aldığımız zaman hafif ve oldukça şık bir akıllı telefon olduğunu görüyoruz. 111 x 53 x 9.4 mm boyutlarına sahip  Sony Ericsson Xperia Ray inceliği, hafifliği ve tasarımı ile ilgi görecek cihazlardan biri haline getirilmiş.  İlk olarak elime aldığımda cihazın hafifliği ilgimi çekti. 100 gram ağırlığa sahip Xperia ray tasarımı yanı sıra hafifliği ile de dikkatleri çekecek gibi.

Cihazımızın 3.3 inçlik 480×854 çözünürlükte bir ekranı var. Ön yüzde altta tasarım ile bütünleşmiş ana menü tuşu Xperia yazısının hemen altında konumlandırılmış bu tuşun kenarlarındaki ışıklandırma ise bize mesaj, cevapsız çağrı gibi farklı renklerle bildirim verebilmekte. Cevapsız aramalarda yeşil ışık, şarj biterken kırmızı ışık yanması gibi bildirimleri renklendirerek güzel bir bildirim oluşturulmuş.  LCD ekranın üzerinde sensörler ve görüntülü görüşme kamerası konumlandırılmış. Yine tasarımla bütünleşen çizgileri Sony Ericsson yazısının hemen üzerinde görmekteyiz. Bu kısımda hoparlör ses çıkışı bulunuyor.

Xperia Ray’in sol kısmına baktığımız zaman usb girişi karşımıza geliyor. Bu giriş hafif burun şeklinde yine farklı bir tasarıma sahip olarak dışarı taşmış. Sağ kısmına baktığımız zaman ise ses açma kapama tuşlarını görmekteyiz. Cihazın üst ve alt kısımları ise yine tasarımının ayrıntılarını görmekteyiz. Yatay bir açı ile tasarlanmış üst kısımın tam ortasında açma / kapama tuşunu sağ tarafta ise yine usb girişi gibi hafif bir çıkıntı ile 3,5mm kulaklık çıkışını görmekteyiz. Alt kısmına baktığımız zaman mikrofon deliğini ve bileklik deliklerini görüyoruz. Hemen orta kısımda ise arka kapağı açmak için konulmuş çukur kısmını görüyoruz.  Xperia Ray’in arka kapağı, dış kısımları plastik ve iç gövdesi metal olarak yapılmış.

Xperia Ray Arka paneli üzerinde 8.0 mp, 3264×2448 piksel çözünürlükteki kamerayı görmekteyiz. Oto fokus destekli kameranın altında flaşı ve hemen sağında kamera mikrofonu konumlandırılmış. Alt kısımda ise Sony Ericsson logosunu ve hoparlör çıkışını görüyoruz.

Ön izlememiz bu kadar bir sonraki yazımda Xperia Ray’i incelemeye devam edeceğim…

    

Yorum yapın