Yahoo ve Bing Resmi Olarak Birleşti.

Arama motoru piyasasında işler kızışmaya başlıyor.  Yeni gelen haberlere göre Google’a karşı Yahoo ve Bing resmi olarak birleşti.  Bakalım Google ile rekabet edebilecekler mi?

Hatırlarsanız bir süre önce Microsoft firması Yahoo’ya 45 milyar dolar teklifte bulunarak satın almak istemişti. Microsoft’un bu hamlesi Google arama motoruna karşı ne kadar ciddi olduklarını gösteriyordu. Fakat Yahoo bu teklifi reddederek Microsoft’un arama motoru piyasasındaki planlarını bir süreliğine erteledi.  Birkaç gün öncesine kadarda internette Microsoft ve Yahoo’nun arama motoru olarak birleşeceği haberleri yayılıyordu.  Özelliklede Google’a karşı Yahoo’nun peşini bırakmayan Microsoft, Bing arama motorunu güçlendirmek için Yahoo ile iş birliği yapmak zorundaydı.

Bugün ise resmi olarak Bing arama motoru ve Yahoo’nun birleştiği açıklandı.  Artık Microsoft firması Yahoo’nun arama teknolojilerine ve potansiyeline sahip.  Yapılan yeni anlaşmaya göre Yahoo arama motoru artık Bing olacak ve Yahoo’nun kullanmakta olduğu arama teknolojileri Microsoft’un Bing arama motoruna eklenecek.

Microsoft ve Yahoo güçlerini Bing arama motorunda birleştirerek Google’a karşı koymayı planlasalarda bunun Google’ı pekte etkileyemeyeceğini düşünüyorum.  Çok basit bir hesap yaptığımda …

Son 1 aylık istatistiklerime baktığım zaman

1. Google  97.284 kişi
2. Bing          1.446 kişi
6. Yahoo         264 kişi

olarak sıralanıyor.  Duruma bakıldığı zaman Google yetişmeleri için 40 – 50 fırın ekmek yemeleri gerektiği açıkca ortada. Diğer dillerde veya diğer ülkelerdeki istatistikler ne durumda bilmiyorum ama elimin altındaki 10-15 internet sayfasının istatistikleri bu şekilde sıralanıyor.

Google Yetişemezler …

Google’a yetişmeleri zor en azından benim istatistiklerim bunu gösteriyor. Fakat bu yolda kararlı bir adım attıklarını ve Google’a rakip olduklarını gösterebilir. Özelliklede bu pazardaki reklam sektörünü göz önüne alırsak sadece arama deyip geçmemek gerektiğinide belirtmeliyim.  Her ne kadar yetişemeselerde belki sıkı bir rakip olabilirler 🙂

“Yahoo ve Bing Resmi Olarak Birleşti.” üzerine 3 yorum

  1. Rakip dahi olamazlar bence kaç kişi bing ya da yahoo kullanıyor günümüzde 😀 Hayatımız google olmuş adsenseydi youtube gmail blogger derken daha sayamıyorum el atmadığı sektör kalmadı 🙂 Kendi siteme bile günde 700 kişi gelirse 1-2 tanesi bing 1 tanesi belki yahoo! Hayatımızı google a bağlamışız bazen arama yapacağımda google a erişemeyince elim ayağım boşalıyor.Bingi falan deneyeyim diyorum olmuyor işime yaramıyor! MICROSOFT boşa para harcıyor bence GOOGLE her daim tek geçilir!

    Cevapla
  2. Bence google a rakip değil yanında bile geçecek şekilde değil micrsoft un neden buna takıldığını anlamadım.Para olmadığını düşünüyorum bence kişisel 😀

    Cevapla

Yorum yapın