Windows 7 RC’yi Yükseltme Zamanı Geldi.

Geçtiğimiz sene Microsoft firması tarihinde bir ilk gerçekleştirerek yeni işletim sistemi Windows 7’yi beta olarak halkın kullanımına açmıştı.  Microsoft’dan gelen bu hamle karşılıksız kalmadı ve yüzlerce bug bildirimi Microsoft’a geri döndü. Bu sayede güvenlik açıkları ve hatalardan oluşan belkide SP1 hatta SP2 adında çıkması muhtemel yamaların önüne geçilmişti.

Bugün ise Microsoft bir uyarı yayınlayarak Windows 7 RC kullanıcılarını tam sürüme yükseltmeye davet ediyor. Hala indirmelere açık olan Windows 7 RC paketi bir süre sonra kendini kapatmaya başlayacak.

Her 2 saatte bir restart…

Windows 7 RC artık ömrünü ve görevini bitireceği tarih 1 Mart 2010 bu tarihten sonra Windows 7 RC kurulu bilgisayarlar her 2 saatte bir kendini otomatik olarak kapatacaktır. Hala Windows 7 RC’den Windows 7 tam sürüme güncelleme yapmayan arkadaşlar bu uyarıyı dikkate alsa iyi olacak. Çünkü 2 saatte bir gerçekleşecek olan restart işleminde açık olan uygulamalarının hiçbirini kayıt etmeyecek ve bilgisayar size hiçbirşey sormadan kendini kapatacaktır.

Yapmanız gereken en önemli şey ise yedek almak.

Eğer benim gibi GB’larca önemli dosyanız varsa bir an önce yedek almanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde 1 Mart 2010’da bilgisayarınız size yedek almak ister misiniz? Diye soru sormayacak ve o anda açık olan tüm uygulamalarınızı kayıt etmeden kapatacak.

Windows 7 RC görevini bitirdi.

Yapmanız gereken 1 Mart 2010 tarihinden önce tüm yedeklerinizi alıp orjinal Windows 7 sürümlerinden bir tanesine terfi etmek. Eğer ayarlarınız bozulmasın istiyorsanız Upgrade seçeneğini kullanabilirsiniz.  Bilgisayarınız 1 Marttan itibaren her iki saate bir kapanmaya devam etsede 1 Hazirana kadar bu şekilde kullanabileceksiniz. Fakat pekde hoşunuza gitmeyen bu kapanmalar 1 Hazıran 2010 tarihinden sonra farklı bir davranış sergileyecek.

1 Haziran 2010’tarihine geldiğinizde masaüstü arka planınız siyah bir zemin haline gelip uyarı yazısı yazacak. Bu uyarı mesajı bilgisayarınızın artık orjinal olmadığını ve Windows orjinal ürün doğrulamasından geçemediğini belirtecek. Kısacası beta lisansınız elinizden alınmış olacak. 1 Hazirandan sonra malesef ki upgrade yapamayacak tamamiyle sıfır bir kurulum yapmak zorunda kalacaksınız.

Yorum yapın