Yandex’in Hizmetleri

Önceki yazımda siz değerli okuyucularıma Yandex Arama Motoru’nun Türkiye piyasasına Türkçe olarak girdiğinden bahsetmiştim. Şimdi ise sizlere Yandex’in biz kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bahsetmek istiyorum.  Yandex bir arama motoru olmasının yanı sıra Web arama hizmetleri ile birlikte, limitsiz e-posta ve haber yayınları hizmetleri de vermekte.

Web Arama

1990’lı yılların başından itibaren arama teknolojileri geliştiren olan Yandex, web’de aramayı kendisi için esas çalışma alanı ve ana servisi olarak görmektedir.

Web sayfaları aramasıyla yetinmeyen Yandex, en güncel haberler, satılık ürünler, görsel ve videolar dahil çeşitli spesifik veri dizilerinde de arama yapar. Yandex’in en önemli hedefi, arama satırına yazılan sorguya en iyi yanıtı bulmaktır. Bazı sorgular için en uygun cevaplar bazen, bir web belgesi bağlantısı yerine kelimenin başka bir dildeki karşılığı, bir şiir dizesi veya (yapılan sorgu [bugün hava nasıl] şeklinde ise) bir rakam olabilir. Sorgulara yanıt olabilecek bir veri dizisi varsa, ilgili yanıtlar hemen listelenir. Yandex, ayrıca, bulunan web arama sonuçlarını kendi servislerinde bulunan yanıtlarla tamamlar. Web arama sonuçlarının yaninda listelenen, sorguya doğrudan yanıt veren bu servislere “sihirbaz” denir.

Yandex web arama teknolojisi, yapılan bazı sorguları birden çok şekilde değerlendirip yanıtlayacak şekilde geliştirilmiştir. Örneğin yapılan sorgu [galatasaray] ise, aranan bilgi Galatasaray Spor Kulübü’nün web sayfası, haberler, logo, oyuncuların fotoğrafları veya ilgili videoların biri olabilir. Bu nedenle Yandex, çeşitli başlıklardaki bilgilerin tamamını arama sonuçları listesinde sıralar.

Yandex.com.tr arama servisi özellikle Türkiye için geliştirilmiş olup Türkçe’nin dil yapısını dikkate alarak arama yapar, yazım hatalarını düzeltir ve eşanlamlı kelimelerle çalışabilmektedir. Yandex’in büyük haber portalları gibi çok popüler web sayfalarına özel geliştirdiği bir seçenek olan arama sonuçları arasında daha geniş gösterim imkanı da sunulmaktadır. Yandex.com.tr arama servisi, Türkiye’deki kullanıcıların tercihlerini baz alan özel bir arama formülü üzerinde kurulmuştur.

Sorgulara, doğru ve kapsamlı bir yanıt hazırlanabilmesi için sonuçlara yabancı dillerdeki belgelerin de eklenmesi gerektiği bazı durumlarda Yandex, bulduğu Türkçe sonuçlara tüm dünya dillerindeki web sitelerinden aldığı belgeleri de ekler. İlgili İngilizce belgelerin gerekirse Yandex’in bilgisayarlı çeviri servisi yardımıyla hemen Türkçe’ye çevrilmesi mümkündür. Bilgisayarla yapılan çevirinin kalite açısından, profesyonel bir çevirmenin yaptığı çevirilerle kıyaslanması mümkün olmasa da, yabancı dil bilmeyen kullanıcılar bu servis sayesinde ilgilendikleri belgelerin en azından genel anlamını kavrayabilirler.

Yapılan aramanın amacı görsel içeriği bulmaksa, bu görsel içeriğin bulunduğu sayfaların hangi dilde olduğu önemli olmayabilir. Bu gibi durumlarda Türkçe yapılan sorgular Yandex tarafından otomatik olarak başka dillere de çevrilir ve böylece kullanıcı yaptığı sorgu için daha çok sonuca ulaşır.

Spam ve virüslere karşı korumaya sahip olan arama servisi, Yandex tarafından geliştirilmiş olan anti-virüs teknolojisini kullanarak kullanıcılarını, bilgisayarları için zararlı olabilecek yazılımlar barındıran web sayfaları hakkında uyarır.

Yandex için öncelik, arama kalitesinin devamlı yükseltilmesidir. Arama servisi, kullanıcıların davranışları, tercihleri, en çok sorguladıkları konu başlıkları v.b. hakkında kapsamlı analizler yaparak kendi kendine öğrenme (makine öğrenimi) yeteneğine sahiptir. Arama kalitesinin daha da yükseltilmesine yardımcı olmak için sadece Yandex’te arama yapmayı denemeniz yeterlidir.

E-Posta

Yandex.Mail, kullanıcıya sınırsız kapasite ve kullanışlı bir arayüz sunan, ücretsiz bir e-posta servisidir. Yandex.Mail kullanıcılarına ait tüm e-posta hesapları, Yandex’in özel anti-spam teknolojisi sayesinde spam’a karşı etkili bir şekilde korunur. Alınan her e-posta otomatik olarak anti-virüs kontrolünden geçer.

Yandex.Mail’in arayüzü çok hızlıdır ve kullanıcı dostudur. Yandex.Mail’de e-posta kutusuna yeni gelen e-postaları takip etmek için sayfayı yeniden yüklemeye gerek yoktur, her yeni e-posta gelir gelmez gelen kutusunda görünür. Arayüz, AJAX teknolojisi kullanarak hazırlanmıştır.

Yandex.Mail’de, metin mesajlarının yanısıra, e-posta yazarken kendi kaydettiğiniz videolar dahil istediğiniz tüm formatlarda ve her birinin büyüklüğü maksimum 3 GB olan sınırsız sayıda dosya ekleyerek e-posta göndermek mümkündür. Ayrıca .doc, .xls, .pdf, .psd gibi yaygın formatlardaki ekleri bilgisayara indirmeden doğrudan Yandex.Mail’de önizleme seçeneği ile görüntülenebilir.

Yoğun bir e-posta trafiğine sahip kullanıcılar, e-posta filtrelerini kullanarak e-posta kutularını daha işlevsel hale getirebilirler. Ayrıca farklı e-posta servislerinde birden çok e-posta hesabı olan kullanıcılar istedikleri zaman Yandex.Mail’in e-posta aktarım servisi yardımıyla çeşitli hesaplara gelen e-postaları tek bir e-posta kutusunda toplayabilirler.

Yandex.Mail’in görünümü, en sade ve ciddi temalardan, hava durumunu otomatik olarak gösterecek kadar gelişmiş interaktif temalara kadar çeşitli seçeneklerle dilediğiniz gibi değiştirilebilir.

Yandex.Mail web sayfasının ayrıca mobil cihazlardan kolayca erişilmesine imkan tanıyan özel bir sürümü de var.

Haberler

Yandex.Haberler, gündemdeki haberleri otomatik olarak işleyen ve sınıflandıran bir servistir. Servisin işlediği veriler 24 saat boyunca sürekli yenilenir. Yandex.Haberler’in amacı, gündemdeki haberleri önyargısız olarak, olduğu gibi yansıtmaktır.

Yandex.Haberler, özel bir editöryal ekiple değil Yandex tarafından geliştirilmiş özel algoritmalarla çalışır. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen haber ajanslarından bilgi alan servis, haberleri otomatik olarak konularına göre gruplamaya başlar. Bir konu başlığı altında toplanan haberlerde çok çeşitli görüşler temsil edilebilir. Böylece sistem, kullanıcıya bir gelişmenin çeşitli medya kuruluşları tarafından nasıl yansıtıldığını görme fırsatı verir. Yandex.Haberler’in temelinde özel olarak geliştirilen olgu tespiti teknolojisi kullanılmaktadır.

Yandex.Haberler servisinde ve Yandex.com.tr ana sayfasında gösterilen haber başlıkları, gündemde en çok yer alan gelişmeleri yansıtır ve yine sistem tarafından otomatik olarak belirlenir.

Yandex.Haberler’de gündemdeki haberlerden sadece kısaca alıntılar gösterilir, haberin tamamına ulaşmak isteyenler için kaynak medya sayfasına ait bağlantı verilir.

Bir multimedya projesi olan Yandex.Haberler’in web sayfasında haber metinlerinin yanısıra ilgili görsel öğeler ve videolar da bulunur.

Yandex.Haberler’de gösterilen tüm içerik, Yandex aramasıyla hemen indekslenir, böylece son dakika gelişmeleri ile ilgili haberler de kısa sürede Yandex arama sonuçlarında yer alır.

“Yandex’in Hizmetleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın