Yandex Webmaster Araçları Seo

Merhaba arkadaşlar, dün ülkemizde arama motoru pazarına giren Yandex ile ilgili incelemelerime devam ediyorum.  Bu gece siz değerli okuyucularıma Yandex’in gizli kalmış özelliklerinden biri olan Webmaster araçlarından bahsetmek istedim.  Aynen Google’da olduğu gibi Yandex’in de kendine özel bir “Web Yöneticisi Araçları” bölümü mevcut.  Hele ki Seo’cu arkadaşların ağzının suyunu akıtacak cinsden diyebilirim.

Artık Webmaster arayanlar CV’sinde Yandex SEO yazanlara öncelik vermeye başlarlar. Tabiki bunun için de öncelik tecrübe olmasıdır. Yandex’in Webmaster Araçları bölümü de bu tecrübe için yeter hatta artar bile. İçeriğini gördüğünüzde mutlaka bana hak vereceksiniz. Eğer ki Yandex arama motoruna ilgi duymaya başlarsanız bu aracı test etmenizi tavsiye ederim.

Aslında Google’ın Webmaster Tools’unan pek farklı değil. Hatta birkaç ek özelliği olduğunu da söylemek isterim.  Öncelikle Yandex’in Webmaster Araçları sayfasına giriyoruz.

http://webmaster.yandex.com.tr/

Adresinde aynen Google’ın Web yöneticileri araçları gibi sitemizi ekleyip doğrulamamız gerekiyor. “Site Ekle” butonuna basıp ilerlediğimizde önce site ismini yazıyoruz.  Ardından da HTML, Meta Tag, TXT Dosyası, Whois, DNS gibi birçok doğrulama metodundan bir tanesi ile web sayfasının yöneticisi olduğunu doğrulamamız gerekiyor. Ben TXT dosyasını seçerek FTP dizinimde kök dizine Yandex’in bana vermiş olduğu TXT isimi ile bir dosya açtım ve ardından doğrulamayı tamamladım.

    

Doğrulamayı tamamladıktan sonra sol menüden birçok Webmaster ve Seo aracını kullanabilmekteyiz. Bu araçlar arasında sitenize giden bağlantılar, site yapısı, indexleme ayarları, arama sorguları, indexlenme hataları gibi birçok aracı görebilmekteyiz. Özelliklede sitenizin daha önceden Yandex tarafından dizine eklenmiş olması ve datalarınızı anında aktif edebilmesi hoşuma gitti. Tabi hemen ardından Sitemap.XML dosyamı Yandex’e okutturdum. Aynen Google’da olduğu gibi Sitemap dosyanızı ekleyerek Yandex örümceklerine güzel bir akşam yemeği yapabilmektesiniz .)

Google’da ne yapabiliyorsanız aynı şekilde Yandex üzerinde de mevcut. Geliştiriciler, Seo uzmanları ve Webmaster’ler için birçok araç da bulunmakta. Hatta Google’ın “kötü niyetli yazılım” tespit etme özelliği de eklenilmiş. Tamamen Türkçe arayüze sahip basit ve rahat bir kullanışı olan Yandex Web yöneticisi araçları hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan size birçok arama konusunda bilgi verebilmekte.

    

Siteniz için hele ki ülkemizde piyasaya giren Yandex kullanıcıları için büyük bir artı sağlayacağını düşünüyorum. Umarım Yandex kullanıcıları artar ve Yandex’in bu müthiş aracını Webmaster ve Seo uzmanı arkadaşlar bol bol kullanır.  Siteniz için Yandex uyumu siteniz için Yandex Seo ayarları diyerek sözlerimi noktalıyorum.  Bir sonraki Yandex yazımda görüşmek üzere…

    

“Yandex Webmaster Araçları Seo” üzerine 2 yorum

  1. arkadaşlar merhaba;

    yandex hızlı bir giriş yaptı, google kadar yaygın olmasada yahoo ve binge fark atacağını düşünüyorum, sizlerde bir an önce sitelerinizi yandexe indexletmenizde fayda var.

    Cevapla

Yorum yapın