Nokia N8 Symbian Anna ve Kamera Güncelleştirmesi v.024.001

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Nokia N8, C6, C7 ve E7 için çıkarılan Symbian Anna güncellemesinden bahsetmek istiyorum. Nokia firması Symbian ^3 işletim sistemine sahip cihazları için Symbian Anna kod isimli bir güncelleme yayınladı. Bir süre önce bu güncelleme avrupaya açılmıştı. Şimdi ise Türkiye için aktif hale geldi. Özelliklede N8 kullanıcılarının bu güncellemeyi almalarını tavsiye ederim. Bilmeyenler için ise küçük bir hatırlatma önceki yazılarımda N8’i nasıl güncelleyebileceğimizden bahsetmiştim.

Artık biz N8 kullanıcısı Türkler de Symbian Anna’ya sahibiz…

Uzun bir süredir N8 kullanıyorum ve merakla Symbian Anna’yı bekliyordum.  Symbian Anna X7 ve E6 modellerinde yüklü olarak geliyor. Şimdi ise C6, C7, E7 ve N8 cihazları için güncelleme alınarak sistemlere yüklenilebilir.

Symbian Anna güncellemesi 250 MB civarında cep telefonu üzerinden de alabileceğiniz gibi bilgisayarınızdan USB kablosu ile de Ovi’yi kullanarak güncelleyebilirsiniz. Yalnız bilgisayarınızı kullanarak güncellemenizi tavsiye ederim. Özelliklede telefonunuzun güncelleme sırasında pili bitebilir, internet kesilebilir ve bu tip durumlarda cihaz zarar görebilir.

Güncellemeyi tamamladıktan sonra 2. güncelleme paketini de yüklemeniz gerekiyor. Yani Symbian Anna 2 bölüm halinde güncellenmekte.  İkinci yüklemeyi de birinci yükleme bittikten sonra yine Nokia yazılımınız sayesinde alınabilmekte.  Olay sadece bununla kalmıyor. Eğer benim gibi bir Nokia N8 kullanıcısıysanız Symbian Anna için geliştirilen Nokia N8 kamera güncellemesini de almanızı tavsiye ederim.  Şuan için beta olarak piyasaya sürülen bu kamera güncellemesi 12Mp’lik bu canavarın kamerasında büyük yeniliklerle karşımıza geliyor.

N8 için 30 FPS HD Video, Autofocus yenilemesi ve Daha kaliteli fotoğraflar…

Evet bu beta güncellemesini aldıktan sonra biraz önce söylediğim gibi 12Mp’lik bu canavara doping etkisi yapabilmekte.  Nokia N8 720p çözünürlükte 25 FPS kamera ile çekim yapabilmekteydi.  Bu beta güncelleme sayesinde 30FPS ile 720P çözünürlükte görüntü kaydı yapabilmemize imkan sağlanılmış durumda.  Kamerasında bir başka yenilik de yine video çekiminde devamlı oto fokus adı verilen (continuous autofocus) özelliği.  Tabi ki sadece video çekimi ile kalmıyor. Fotoğraf konusunda yapılan güncelleme ise ortalama 2MB büyüklüğünde sıkıştırılan fotoğrafların 11MB büyüklüğünde RAW olarak sıkıştırılmadan kayıt edilebilmesi…

HyperX’in Nokia N8’ler için geliştirdiği bu beta kamera güncellemesini http://betalabs.nokia.com/apps/camera-update/download_and_installation  adresinden indirip cihazınıza kurabilirsiniz.  Son olarak belirtmek istediğim lütfen cihazınızın tüm yedeğini alınız ve bu işlemlere başlamadan önce kontrol ediniz… Cihazdaki değişiklikler için de N8’i yeniden başlatmanız gerekmekte.

Not:  Hyper-X’in kamera modunu kurduysanız kurulumda hata çıkabilir. Zaten beta sürüm dikkatli olun. Yada beta’yı bir süre daha kurmayın!

“Nokia N8 Symbian Anna ve Kamera Güncelleştirmesi v.024.001” üzerine bir yorum

Yorum yapın