Yandex, Türkçe web sayfalarındaki duygu simgelerini saydı

Yandex, Türkçe içerikli web sayfalarında olumlu duyguları ifade eden duygu simgelerinin olumsuz duyguları gösteren simgelerden 3,4 kat daha fazla görüldüğünü saptadı.

Yandex’in indekslediği web sayfalarından elde ettiği verilere göre, internet kullanıcılarının duygularını ifade eden tipografik simgelere Türkçe içerikli web sitelerinin en az üçte birinde rastlanıyor (hem .tr alan adı altındaki siteler hem de Türkçe dilinde olan diğer siteler). Olumlu ve olumsuz duygu simgelerinin toplamı 500 milyondan fazla olmakla birlikte, olumlu duyguları ifade eden simgelerin olumsuz olanlara kıyasla 3,4 kat daha sık kullanıldığı görülüyor.

En sık rastlanan duygu simgesi klasik gülen yüz 🙂 ve bu tür simgelerin sayısı 230 milyondan fazla… En sık rastlananlar listesinde hemen sonra gelen ve yine olumlu bir simge sayılan 😀 simgesinin ise 90 milyondan fazla örneği var. En sık rastlanan olumsuz duygu simgesi olan 🙁 ifadesi de yaklaşık 80 milyon örnekle en sık rastlanan ilk 3 simge listesini tamamlıyor.

Farklı duygu simgelerinin kullanım sıklığıyla ilgili detaylı bilgiye ve ilgili infografiğe şu adresten ulaşabilirsiniz: http://company.yandex.com.tr/press_center/infographics/smileys.xml

Türkçe web içeriğiyle ile ilgili diğer infografiklere erişmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: http://company.yandex.com.tr/press_center/infographics

Yorum yapın