Stanislaw Lem ve Google

 Bugün Google’ın Co.uk sayfasında (http://www.google.co.uk/) Stanislaw Lem bir doodle ile anıldı.  Stanislaw Lem bilimkurgu dünyasının en büyük yazarlarından birisidir. Google, yaptığı özel bir Doodle ile Stanislaw Lem’i andı.

Doodle içerisinde diğer Doodle’lardan farklı olarak küçük bir bilim kurgu oyunu var. Birkaç aşamadan oluşan bu oyunu tamamladığınız zaman Google, Stanislaw Lem aramasına yönlendirmekte. Açıkçası çok da keyifli olmuş bir ara hatırlarsanız Pacman oyunu için yine diğer Doodle’lardan farklı olarak oyun oynayabilmekteydik.  Google, dünyadaki önemli günler, kültürel olaylar, önemli kişileri anmak için birçok Doodle oluşturdu. Ana sayfasından da bu Doodle’ları yayınlamaya devam ediyor.  Bakalım bugünkü  Stanislaw Lem Doodle’ı hoşunuza gidecek mi?

Wikipedia;

Lem, savaş döneminde Nazi kamplarında kaldı. 1946’da Krakow’a yerleşti ve tıp eğitimini tamamlayarak doktor oldu. Aynı yıllarda şiir yazmaya ve bilimsel yöntem üzerine kuramsal araştırmalara başladı. 1950’lerde bilim kurgu türüne yönelen Lem’in ilk kitabı ‘Kazanılan Zaman’ 1955’te yayımlandı. Bilimkurgu kitapları yazdığı ilk yıllarda modern bilimle hümanist ahlakı birleştirmeye çalıştı. Daha sonraları “Yıldız Günceleri-1957” gibi kitaplarıyla parodik metinler üretti. (Kaynak: tr.Wikipedia.org)

Yorum yapın