Yazı Başlıklarımda #hashtag ve @Mention Kullanmaya Başladım…

Hashtag-kullanimiSabit okuyucularımın dikkatini çekmiş olmalı, bir süredir yazı başlıklarımda hashtag ve @mention kullanıyorum. Özellikle de önem arz eden ve daha fazla etkileşime sahip olacağımı düşündüğüm yazıların başlıklarında bunu deniyorum.

Bir ara aklıma geldi. Neden olmasın diye? 

Şimdiye kadar başka blogların öyle fazla fazla Hashtagli başlık attığını pek göremezsiniz. Bazı yabancı bloglarda #Hashtag kullanımı var. Fakat az olarak kullanıyorlar. En çok düşündüğüm şey ise, yazı başlıklarındaki @Mention ve #hashtag‘lerin SEO’ya olumsuz yönde etki etmesi gibi bir durum oluşabilir mi?

Seo’cu arkadaşlar bu yazıyı okuyorlarsa yorum yapmalarını rica ediyorum.

Neden böyle bir ihtiyaç duydum?

Yazılarım Twitter ve Facebook üzerinde paylaşılıyor. Paylaşıldıkları zaman ise aşağıdaki gibi Twitter üzerinde görüntüleniyor.

Bu durumda, görebileceğiniz gibi bir yazımın altındaki Twitter’da paylaş butonuna basıldığı zaman yazı başlığı ve linki Tweet içerisinde yer alıyor.

Peki yazı başlığının içerisine yazı ile alakalı olan markayı @mention etmek, ya da konu ile alakalı bir #Hashtag‘i eklemek bana ne kazandırır?

Mesela aşağıdaki Tweet’imde Dominos Pizza’nın bu blog yazımı görmesini istedim. İlla ki onlara Twitter’dan yazmak gerekmiyor. Blogdan da yazı yazabiliyoruz. Ben yazımın başlığına @DominosTR koyarsam, yazımı kim paylaşırsa paylaşsın, otomatik olarak Dominos’a mention gidiyor…

Bence (tamamen kendi kanaatim) daha etkili olacaktır. Yazımı Twitter’da paylaşırken aynı zamanda @dominostr‘ye de gönderebilirim. Fakat bu yöntemde, yazıyı kim Tweetlerse otomatik olarak firmayı da mention etmiş olacaktır.

Aynı şekilde, yazı başlıklarında Hashtag kullanmak da bana daha mantıklı geliyor. Hatırlayanlar varsa, bir süre önce “Artık Twitter’ın Suyu Çıktı! #TwitterSuyuNeki” başlığı ile bir yazı yazmıştım.  Bu yazı başlığında…

Kullanmış olduğum #TwitterSuyuNeki hashtagi sayesinde Twitter search üzerinde bu hashtagi aradığınız zaman bulunabilir bir hale geldi.

Malum Twitter’da tweetlerimiz ardı ardına geldikçe, eski Tweetler altta kalıyor ve bir süre sonra bulunmuyor. Twitter Search üzerinden de çok eski yazılara, twitlere ulaşmak zor…

Fakat bir Hashtag üretip, blog yazımın başlığına koyarsam, Twitter Search içerisinde ulaşmak çok daha kolay bir hale geliyor.  Bir blog yazı başlığındaki kelimeler Twitter’da hemen hemen herkes tarafından kullanılmakta.  Aradığınız zaman ilgili yazıyı bulamayabilirsiniz. Fakat ürettiğim kendime özel hashtag sayesinde Twitter arama sonuçları daha isabetli olabiliyor.

Umarım Seo konusunda bana sıkıntı çıkarmaz! Çünkü benim için önemli olan Google arama sonuçları! Seo konusunda sıkıntı çıkarmaması bu tarz blog yazılarımın artmasını da sağlayacaktır.

Sosyal Ağlar aslında benim için bir araç, bir blogger için öncelik, Twitter veya Facebook olmamalı! Onlara içerik üretmektense, kendi bloglarına içerik üretmelidirler. Sosyal Ağlar onlar için bloglarını daha büyük kitlelere ulaştırabilecek, yazdıklarının daha fazla insan tarafından okunmasını sağlayacak birer araç olmalı (kendi düşüncem). Aksi takdirde birçok blogger arkadaşın başına geldiği gibi Sosyal ağlar bloglarının önüne geçer ve sonunda bloga içerik üretmeyi bırakırız!

Çünkü Twitter gibi sosyal ağlar, bloglardan daha hızlı etkileşim sağlıyor. Bu sayede cazibeleri de daha fazla ön plana çıkıyor. Biri gelecek de benim bloga girecekte, yazıyı okuyacak da, altına yorum yapacak ben göreceğim… İşi biraz fazla uzun bir süre aldığı için ya da blogda o etkileşimi yorum kutucuklarında yakalayamayan arkadaşlar için Twitter bulunmaz bir nimet haline geldi. Sonucunda da onlar Mikro Blogger oldular!  Blogger olmayı bıraktılar…

Ben halen daha direniyorum. Umarım bu düşüncem sayesinde, sosyal ağlar blogumun etkileşimini ve daha fazla kitleye ulaşmasını sağlar…

Blog yazmak iyidir hacı! Stres atıyorsun, ego yapıyorsun 🙂

“Yazı Başlıklarımda #hashtag ve @Mention Kullanmaya Başladım…” üzerine 5 yorum

 1. Teakolik’e ;
  Öncelikle yazındaki konular benim de ilgimi çekti:Seocuların hashtag konusunda ne söyleyeceğini ben de merak ediyorum. Buna göre ben de kullanabilirim.Blog yazmak gerçekten emek istiyor;twitter çok farklı bir dünya.Bana herşeyin daha da abartıldığı,bazen karikatürize edildiği duyuru olarak öne geçen bir alan gibi geliyor.
  Bu arada kelime doğrulama tarzındaki güvenlik sorusu hiç hoşuma gitmedi.:SS

  Yanıtla
 2. Seo açısından herhangi bir bilgim yok ancak kullanım örnekleriyle beraber çok mantıklı geldi Hamza abi..

  Yanıtla
 3. Bana kalırsa TT hedeflenmiyorsa Hashtag kullanımı gereksiz. Ben sadece bi imza kampanyasında koyma gereği duymuştum.
  Mention olayı bana da mantıklı geliyor. Bazı yazılarımda denedim. Fakat SEO konusunda sıkıntı yaratabilir diye bir düşüncem var.

  Yanıtla
 4. Benim aklıma gelmişti 🙂 Şaka bir yana Hamza abi çok iyi bir atak oldu bence bu olay. Seo açısında düşünürsek zarar bir yana faydası olacağını düşünüyorum. Çünkü blog yazarları olarak yazılarımızı twitterda başlıkları ve bağlantıları ile birlikte paylaşıyoruz.

  Başlıklarda yapacağımız hashtag ve mentionlar bu sayede arama sonuçlarında etkili olacaktır. Google neticede twitleride indexliyor 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın