Yepyeni bir Sosyal Mecra WeChat

WeChat“Bağlanmanın yeni yolu” sloganı ile 2013’te Türkiye pazarına giriş yapan yenilikçi mobil mesajlaşma uygulaması WeChat dünya çapında 300 Milyon kullanıcıya ulaştı.

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Lionel Messi, WeChat’in global reklam kampanyasında WeChat’in reklam yüzü olarak karşımıza çıkıyor. En çok indirilen uygulamalar arasında yer alan WeChat ilk global reklam serisini, “We Share, We Love, WeChat” mottosuyla Türkiye’de de başlattı.

Facebook kullanıcılarının oldukça yakından tanıdıkları zaman tüneli kavramı, WeChat’te anlar olarak karşımıza çıkıyor. Anlar özelliği ile arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğrafları ve durum güncellemelerini beğenebilir, yorum yapabilirsiniz.

Paylaştığınız fotoğraflarınız için birbirinden ilginç 11 farklı filtre özelliği de bulunan WeChat Anlar özelliği ile dilerseniz arkadaşlarınızı etiketleyebilir dilerseniz konumunuzu paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda paylaştığınız anlarınızı Facebook ve Twitter’a da WeChat filtreleriyle göndermek mümkün.

Görünen o ki WeChat, mobil mesajlaşma uygulamaları pazarının lideri Whatsapp’ın tahtına gözlerini dikmiş durumda.

WeChat, Whatsapp, Viber, Skype ve benzeri uygulamaların arasındaki rekabet gün geçtikçe artacağa benziyor. Türk Telekom gibi telekom sistemleri de bu uygulamalara uzaktan uzaktan bakıyorlar. Aslında onlar, iletişim dünyasını kendi üzerlerine çekmeye çalışıyorlar. Başarılı oldukları da kesin.

Wechat Ücretsiz yapıştırmaları, paylaşım fonkiyonları, grup sohbeti, sesli konuşma ve rehber entegrasyonu olmak üzere 5 farklı özelliği ile google play uygulamaları içinde en çok indirilenler arasında yer alıyor.

Wechat dünya üzerinde 300 milyondan fazla mobil kullanıcı tarafından kullanılıyor. Hem ücretsiz olması hem iOS, Android, Windowsphone, Symbian gibi tüm işletim sistemlerinde çalışıyor olması tercih edilmesi için yeterli bir neden.

Facebook kullanıcılarının yakından tanıdığı haber kaynağı özelliği Moments ismiyle Wechat uygulamasında yer alıyor.

Moments ekranında metin ve resim paylaşabiliyorsunuz. Ekranın sağ üst köşesindeki kamera ikonuna tıkladığınızda karşınıza 3 seçenek gelmekte. Direk olarak telefonunuzun fotoğraflar kısmından resim yükleyebilir, kameranızı kullanarak anlık olarak resim çekip yükleyebilir ya da facebook fotoğraflarınızdan WeChat Anlarınıza fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz.

Resimlerinizi yükledikten sonra, tıpkı Twitter’da olduğu gibi WeChat arkadaşlarınızı bu resimden haberdar etmek için arkadaşınızın isminin başına @ işareti koyarak yükleme işlemini bitirebilirsiniz. Bu durumda uyguluma, arkadaşınızın telefonunda bir uyarı görünecektir.

WeChat kullanıcıların gizlilik konusunu da ihmal etmemiş gözüküyor. Kullanıcı grupları oluşturarak paylaşımlarınızın görünürlülüğünü grup bazında kısıtlayabilirsiniz.

Mesajlaşmak Artık WeChat ile Daha Eğlenceli

Ücretsiz olarak sunduğu hareketli ifadeler (emoticon) sayesinde muhtemel her türlü his ve duyguyu eğlenceli ve basit bir şekilde sohbete yansıtmayı da mümkün kılan WeChat mobil mesajlaşmayı da bugüne kadar hiç olmadığı kadar heyecan verici hale getiriyor. Mevcut geniş ifade yelpazesinin yeterli olmaması halinde ise WeChat kullanıcıların kendi ifadelerini istedikleri görüntüleri kullanarak tam olarak kişiselleştirmesine de imkan vererek mükemmel özgürlüğü sağlıyor.

Wechat_Smile   WeChat_Moments   WeChat

Kendinize Özel İfadeler Yükleyin ve Arkadaşlarınızı Şaşırtın

WeChat ile mesajlaşırken, sohbetinizi yeni ifadeler ile renklendirebilirsiniz. Yeni bir ifade eklemek için, sohbet ekranındayken önce emoticon’a sonrasında special’a ve son olarak da “+” simgesine tıklayın. Böylelikle web’den dilediğiniz ifadeyi indirebilir ya da kendinize ait ifadeler ekleyebilirsiniz.

Bilgilerinizi Paylaşmadan Mesajlaşın

Telefon numaranızı paylaşmak istemediğiniz kişilerle de WeChat ID özelliği sayesinde iletişime geçebilirsiniz. WeChat kayıt aşamasında girmiş olduğunuz ID ile çevrenizle iletişime geçebilmenize olanak sağlar. Kullanıcı adınız size özeldir. Sizi eklemek isteyen arkadaşlarınızla yalnızca kullanıcı adınızı paylaşmanız yeterli olacaktır.

Merak edenler için WeChat’i buradan indirebilirsiniz. http://wechat.com/en/download.html

“Yepyeni bir Sosyal Mecra WeChat” üzerine 3 yorum

  1. Şöyle bir şey duydum ne kadar doğru bilemem kendiliğinden otomatik birilerini ekliyormuş uzak doğululardan 😀

    Yanıtla
  2. Wechat Çin de kullanılan bir uygulamadır. Çin menşeili uygulama. Kendi ülkesinde popüler bir uygulamadır.Ben şuan çinden arkadaşlarımla konuşurken kullanıyorum. Salla ekle özelliği var. Ama salladığından Çinli den çok Araplar ve sapıklar oldukça fazla, her önünüze geleni eklemek zorunda değilsiniz. Görmezden gelip cevap vermeyebilirsiniz, siz kabul etmedikçe sizi ekleyemez. Ve normal zamanlarda ıd nızı bilmeyen biri de sizi ekleyemez. Sadece o anda sizinle beraber sallayıp denk gelenler olur. Wechatta ıd gizliliğide var. Aramalarda çıkmaması gibi.

    Yanıtla

Yorum yapın