Yeditepe Üniversitesi’nden “Sosyal Medya Yönetimi” Yüksek Lisansı

Sosyal Medya Yönetimi olgusu, artık Türkiye’de yükseköğretimde kendisine yer buluyor. Değişik üniversitelerde lisansüstü programlar açılıyor ve bu önemli alana yetişmiş insan kaynağı sağlanıyor. Yeditepe Üniversitesi tarafından yeni kurulan Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı, bu alandaki değişik programlar arasında, inovatif ve rekabetçi yapısı ile sektörün ihtiyaç ve taleplerine uygunluğuyla göze çarpıyor.

Program hakkında bilgi veren programın kurucusu ve yürütücüsü Doç. Dr. Aykut ARIKAN, “Sosyal Medya Yönetimi günümüzün modern işletmesinin temel süreçlerinden biri haline geldi. Bu süreçte, üretim, pazarlama, satış, insan kaynakları vb. bir dizi temel işletme süreci, kendini yeniden tanımlamaya başladı. Bunun nedeni, Sosyal Medyayla birlikte yaşanan temel kırılmanın, bilgi tüketicisinin aynı zamanda onu üreten haline gelmesi, yani tüketim ve üretim süreçlerinin iç içe geçmesinden oluşan yeni bir sürecin ortaya çıkmasıdır.” diyor. Sosyal Medyada, değişik nedenlerden dolayı yönetilemeyen markaların büyük bir yıkımla karşılaşacağını vurgulayan ARIKAN, bu durumun üstesinden gelmek için, Firma ve Marka Stratejisi’yle, Sosyal Medya Stratejisinin hizalanması gerektiğini kaydediyor.

Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi (MBA) Yüksek Lisans Programı’nın, bu yeni işletmecilik ve marka yönetimi ihtiyacına yanıt oluşturmak amacıyla, Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilimdalı altında bir uzmanlık alanı olarak yapılandırıldığını açıklayan ARIKAN, program, iş dünyasındaki değişik kademelerde, Sosyal Medya Yönetimi’yle ilgilenen ve bu alanda ilerlemeyi hedefleyen profesyonellerle, alanın günümüzde ortaya çıkmaya başlayan uzman/yönetici profiline hitap ettiğini belirtiyor.
Programdaki dersler, bu yaklaşım çerçevesinde çeşitlilik gösteriyor. İlk dönemde, “Sosyal Medyada İçerik ve İfade”, “Sosyal Ağlar ve Ağ Temelli İş Modelleri”, “Çevrimiçi İtibar Yönetimi: Sosyal Medyanın Yasal Yönleri & Etik”, “Sosyal Salgınlar ve Viral Döngüler” ile “Sosyal Medya Pazarlaması” başlıklarında beş ders yer alırken, bunu ikinci dönemde, “Bilgi Yönetimi & Wikiler”, “Sosyal Medya Araştırmaları: Takip ve Söylem & Duyarlılık Analizi”, “Kitle İstihdamı (Crowdsourcing) & Sosyal İçerik”, “Sosyal CRM & Değişen Müşteri Deneyimi” ve “Sosyal Medyada Çeşitliliği Yönetmek: Kültürlerarası İletişim” izliyor. Öğrenciler, Yaz okulunda alabilecekleri “Etkenler & Kritik Kitle” ve “Sosyal Mobilite: Konum Temelli Sosyal Medya” adlı iki ders ve bir Bitirme Projesi’yle, toplam bir yıl içinde mezun olabiliyorlar.

Programla ilgili tüm detaylara, programa giriş koşulları ve iletişim bilgilerine; http://www.yeditepe.edu.tr adresinden “Öğrenci adayları” bölümü – “Öğretim” başlığının altında yer alan “Lisans Üstü” linki – Sosyal Bilimler Enstitüsü başlığından ulaşabilirsiniz.

“Yeditepe Üniversitesi’nden “Sosyal Medya Yönetimi” Yüksek Lisansı” üzerine 11 yorum

  1. valla bu sosyal medya iyice hayata girdi. Firmalar tv,gazete reklamlarına facebook twitter adreserlini yazar oldu. Poşetlerine broşürlerine bile yazıyorlar. Buraya yazayım bu face ile twitter ın önü açık. iyi kullanmak lazım derim 😉

    Cevapla
  2. Ücretler web sitemizde yer almaktadır. Göremeyenler için, ders ücreti 1.100 tl’dir.Toplamda 12 ders 1 bitirme projesi alınmaktadır. Üvretler her dönem aldığınız der sayısı kadar ödenmektedir ve taksitlendirme imkanı mevcut.
    Bilginize

    Cevapla

Yorum yapın