LG Optimus Black P970 İnceleme

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere LG Optimus Black’den ön bir izleme olarak bahsetmeye çalışacağım. Önümüzdeki günlerde de bol bol sizlere bilgi vermeye çalışırım. LG Optimus Black piyasada ilgi çeken cihazlardan bir tanesi. Kutusundan çıkardığımda ilk olarak hafifliği ve iPhone’a benzerliği ile dikkatimi çekti. LG Optimus Black  4 inç NOVA ekrana sahip. Elinize ise rahatlıkla oturan bir yapısı var.  Daha önce Xperia Arc’ı incelemiştim inceliği tasarımı ve hafifliği ile dikkatimi çekmişti.  Arc’a göre Optimus Black P970 109 gram ağırlığı ile biraz daha hafif olduğunu görüyoruz.

4 inçlik ekranın hemen altında menü tuşları dokunmatik olarak konumlandırılmış. Ekranı açtığınız zaman tuşlar ışıklandırılarak görünürlüğe kavuşuyor. Ekranın üstünde ise ışık, yakınlık sensörü gibi sensörler ve 3G görüntülü görüşme  kamerasu konumlandırılmış durumda. 2Mp’lik görüntülü görüşme sağlayan kameramız çok ufak ve belli olmayacak şekilde ekranın üst kısmına  konumlandırılmış durumda.

LG Optimus’un sol tarafına baktığımız zaman“G” isminde bir özel tuş ve ses açma kapama tuşlarını görmekteyiz. “G” olarak konumlandırılan bu tuş hem ekranlar arasında geçişi sağlıyor hem de kameramızı açmaya yarıyor. Bu tuş için sizlere özel bir yazı yazmayı düşünüyorum. Diğer birkaç özelliği daha var. İşlevleri ve herkesin kafasını karıştıran “G” tuşunun nasıl kullanıldığına şu yazımdan bakabilirsiniz. 

Üst kamerası ile diğer rakiplerinden bir adım öteye çıkan LG Optimus Black hafifliği ile de rakiplerine fark attığını görmekteyiz.

LG Optimus Black’in üst tarafına baktığımızda ise 3,5mm’lik kulaklık girişini görmekteyiz. Hemen yan tarafında ise sürgülü bir kapakla gizlenmiş microUSB girişi bulunuyor.  Bu girişi açmak için sürgülü kısmı çekmemiz gerekiyor. Eğer tırnaklarınızı yeni kestiyseniz bu kapağı açmak biraz zor gelebilir. Üzerindeki hafif tümsek kısım biraz daha tutulabilir bir şekilde olsaymış diye içimden geçirmediğimi söyleyemem 🙂 Micro USB girişinin hemen yanında da açma kapama tuşu konumlandırılmış. Bu tuş sayesinde cihazımızı birkaç saniye basılı tutarak açıp kapatabilmekteyiz.

LG Optimus Black’in sağ tarafında ise hiçbir tuş yok. Alt tarafı da aynı şekilde sadece cihazın alt tarafında arka kapağı açmak için ufak bir tırnak görmekteyiz. Buradan çektiğimiz zaman arka kapak açılabiliyor.

Cihazın arkasına baktığımız zaman 5Mp’lik kameramız ve hemen altında LED flaşını görmekteyiz. Kameranın hemen yanındaki “With Google” yazısı da dikkatlerden kaçmıyor.  Arka kısımda altta küçük bir ses çıkış yuvası var.

Cihazda gördüğüm tek eksiklik üzerinde HDMI girişi olmamasıydı. Bazıları ise kamera tuşu yok diye söylenmişler ama yukarıda da bahsettiğim gibi “G” ismindeki özel tuş ile kameramızı aktif ettiğimizi tekrar hatırlatmak isterim.

4 inçlik Nova ekranı gerçektende harika belki de rakiplerine boy gösterecek ve fark atacak en önemli etkenlerden bir tanesi diyebilirim. hem düşük güç tüketimi ile Amoled ekranlar kadar parlaklık sunması hem de canlı renkleri ile dikkatleri çekecektir.

Optimus Black P970’in bir diğer dikkat çekici özelliği ise iPhone 4’den daha ince olması. Boyutlarına baktığımız zaman 122x64x9,2mm olarak sınıfındaki en hafif ve ince cihazlardan bir tanesi olarak karşımıza geliyor.  Xperia Arc ile kıyaslandığı zaman Arc’ın tasarımında orta kısmı daha ince fakat üst ve alt kısımları yani en kalın kısımları baz alındığı zaman inceliği ile Optimus Black bir adım öne çıkıyor.

    

Gelelim arka kapağımızın altında neler olduğuna…

Telefonumuzun alt kısmındaki çukur sayesinde arka kapağı açıyoruz ve pil karşımıza çıkıyor.  1500mAh’lik pili uzun uzadıya test etmeyi düşünüyorum. Pilimizi alttaki çukurdan tutarak kaldırabilmekteyiz. Pilin hemen altında imei numaraları yazan etiket dışında bir şey yok.  Pili söktüğümüzde hemen üstünde bulunan SIM kart yuvası kullanılabilir hale geliyor. Sim kartımızı pilimizi sökerek takıp çıkarabilmekteyiz. Sim kartımızın hemen ya tarafında ise microSD hafıza kartı yuvasını görmekteyiz. Pili sökmeden bir hafıza kartını rahatlıkla takıp çıkarabileceğimiz bir şekilde yerleştirilmiş bu yuva içerisinden 2GB’lık bir microSD kart çıkıyor.

Cihazımızın dış görünümü bu kadar.  Bir de kutusuna göz atıyorum ve özel olarak hazırlanmış mıknatıslı kapağını kaldırdığımda kutu içerisinden USB çıkışlı adaptörü, yine bu adaptörle birlikte kullanılabilen USB bağlantı kablosunu ve kulaklıkları çıktığını söyleyerek sözlerimi noktalamak istiyorum.  Bakalım bir ara videolu olarak Acemi.mobi üzerinde de inceleme yapmayı planlıyorum. Bir sonraki inceleme yazımda görüşmek üzere…

Yorum yapın