LG Optimus Black G Tuşu İşlevleri

LG Optimus Black ile bir haftadır takılıyorum ve incelemelerimi önceki yazılarımda paylaşmıştım. İnceleme yazılarımda siz değerli okuyucularıma Optimus Black’in “G” isminde özel bir tuş olduğunu söylemiştim. Bu tuşun açıklaması konusunda maalesef ki pek fazla bilgilendirici yazı bulamadım.

Optimus Black’in sağ yan tarafındaki özel “G” ismindeki tuşun birkaç işlevi var.  Bu yazımda bu özellikler hakkında bilgi vermek isterim. Maalesef ki internette bu cihaza sahip olup da forumlarda G tuşu ne işe yarıyor diye bas bas bağıran arkadaşlar var. 🙂 Aşağıda bu özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tuşa bas ekranı değiştir…

Cihazımızın G özel tuşuna basılı tutarak sağa yada sola doğru eğimli tutarsanız 7 ana ekran arasında geçiş yapmakta. Ekranlar arası geçiş için kolay ve güzel bir efekt olduğunu görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken cihazı sağa ve sola doğru hafifçe eğebilmenizdir. Bu özelliğin nasıl kullanıldığı hakkında aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Resimlerin üzerinde dolaşın…

Optimus Black G özel tuşunun bir diğer özelliği ise resim yüzeyinde dolaşabilmenizi sağlaması. Kişisel olarak bu özelliği çok beğendiğimi söyleyebilirim. Medyalarınız arasından bir resim açın ve resmi parmaklarınızla büyütünüz. Resim büyüdüğünde doğal olarak ekrana sığmayacaktır. Parmağınız ile resim yüzeyinde dolaşarak resmin diğer kısımlarını görebilirsiniz.  G tuşu ise tam burada devreye giriyor. Büyüttüğünüz resmi G tuşuna basılı tutup Optimus Black’i sağa sola doğru yatırırsanız parmağınız ile çekiştirmeye gerek kalmadan resmin ekrana sığmayan bölümlerini görebilirsiniz. Aşağıdaki videoda da bu özelliği rahatlıkla görebilirsiniz.

G tuşu ile çağrıları susturun…

Telefonunuza bir çağrı geldiği zaman sessize almak isterseniz telefonunuz çalarken G tuşuna basıp Optimus Black’i sağa sola sallamanız yeterli. Bu sayede çağrılarınızı rahatlıkla susturabilirsiniz.  Yine aynı şekilde susmuş olan çağrıyı G tuşuna basılı tutarak telefonu salladığınız zaman aktif edebiliyorsunuz. Aşağıdaki videoda yine bu özelliğin kullanımını görebilmektesiniz.

Resim galerilerinizi görüntüleyin…

G tuşunun bir başka özelliği ise resim galerilerinizin ekrana sığmadığı zaman rahatlıkla görülebilmesini sağlamak.  Normalde ekrana sığmayan ikonları parmağımızla sağa sola, yukarı aşağı çekerek görüntüleyebilmekteyiz. G tuşu ise aynı şekilde görüntüleyebilmemizi sağlıyor. Üstelik ekrana dokunmadan. G tuşuna basılı tutarak resim galerilerinizi cihazınızı sağa sola eğerek görüntüleyebilmektesiniz. Yine aşağıdaki videodan net olarak nasıl kullanıldığına bakabilirsiniz.

Tuşa bas salla kamerayı aç…

Ekran kilidi konumundayken (ekran kilidini açmadan) G tuşuna basıp Optimus Black’i salladığınız zaman otomatik olarak kamerası açılmakta. İnternette cihaz üzerinde bir kamera tuşu konumlandırılmamış. Bunu negatif olarak algılamaktansa G tuşunun işlevlerini öğrenmek daha mantıklı olacaktır.

Web Sayfalarında dolaşın…

Bir web sayfasını açtığınız zaman ekranınıza sığmayabilir. Aşağıdaki görüntüyü görmek için parmağımızla dokunarak sürüklememiz gerekmekte. Dokunmatik cihazlarda bu çok normal ve alışkınsınızdır. G tuşu sayesinde biraz daha pratik olarak web sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.  Bir Web sayfası açtığınız zaman G tuşuna basılı tutarak aşağı yukarı, sağa sola doğru cihazımızı eğersek aynen parmağımızla Web sayfasını sürüklemiş gibi görüntüleyebilmekteyiz.

Web Sayfalarını büyültün ve G tuşu ile küçültün…

Yine Web sayfalarındaki bir başka G tuşu özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu son özelliğimiz ise bir web sayfasını büyüttüğünüzde G tuşu sayesinde tekrar eski hale getirebilmenizi sağlıyor. Açtığımız web sayfasında metinler küçük olarak karşımıza geldiği zaman multi touch ile büyütürüz. Peki eski haline getirmek için G tuşuna 2 kere basmanız yeterli deseydim?  Aynen bu şekilde büyüttüğünüz explorer’i G tuşuna 2 kez basarak orjinal haline getirebiliyorsunuz.

Böyle bir cihaza sahip olup da internette G tuşunun ne işe yaradığını soran arkadaşlar (çok var hemde çok) sanırım keyifle okuyacaklardır.

“LG Optimus Black G Tuşu İşlevleri” üzerine 2 yorum

  1. Paylasim icin tesekkurler elimde lg p970 var bende merak ediyirdum ne ise yario die sonunda buldum ancak bi ozellik eksik gibi galeriden herhangi bir albumden herhangi bi foto acin foto acilinca g tusuna basili tutun ve telefonun sag tarafina yavasca vurun bolece diger fotoya geciyo pratik midir bilmem ancak 4 ozellik bu olabilir tam acik anlatilmadigi icinyazmak istedm ama yapan arkadasa cok tesekkurler

    Yanıtla

Yorum yapın