Yeni dizüstü ve miniler geliyor…

hp-touchsmart-tx2İnceleme yazılarımı bir süre askıya aldığımı görmüşsünüzdür.  Birkaç yerden haber bekliyordum.  Firmalarla görüşmelerimiz tamamlanmak üzere.  Önümüzdeki hafta büyük ihtimal 10 civarında dizüstü inceleme için gelecek.  Hepsini yine diğerlerinde olduğu gibi donanım, performans ve Windows 7 Ultimade kurarak test edeceğim.

Aslında gönlümden HP TouchSmart tx2 geçiyor.  Şu aleti 2-3 ay incelesem diyorum çok mu abartmış olurum 🙂  Birde HTC Diamond 2  aslında dokunmak istediğim hatta sahip olmak istediğim bu iki teknoloji harikası için henüz bir çözüm bulamadım.  Neyse konuyu fazla dağıtmayayım 🙂

Önümüzdeki hafta 10-15 adet dizüstü hazır kıta beni bekliyor olacak.  Bir dizüstüye yada netbooka 2 gün ayırmak ve 2 gün boyunca doyasıya kurcalamak için sabırsızlanıyorum.  Özelliklede en merak ettiğim nokta Windows 7 donanımları ve Windows 7 performansları.  Şimdiye kadar incelediğim dizüstü ve netbooklarda donanım tanımama sorunu hiç canımı sıkmadı.  2 alette birkaç donanımı kurulumda tanımamasına rağmen manuel olarak kendi indirdiğim XP/Vista sürücüleri ile Windows 7 ‘ye tanıttım.  Evet yanlış duymadınız 🙂 Tanımadığı donanımları XP-Vista sürücüsü ile çalışır hale getirdim.  Açıkcası hiçbir sıkıntıda çıkmadı.

Şimdilik netbookların XP ile gelmesi kullanıcılara sunulması aslında gün geçtikçe dezavantaj olarak yansımasına sebep olacaktır.

Bir süre sonra Microsoft desteğini XP üzerinden çektiği anda tüm güvenlik ve problemleri artık kullanıcılar için büyük bir tehdit olacak.  Heleki yeni nesil bir Netbook alıpta 1-2 sene sonra yeni bir işletim sistemine terfi etmek zorunda kalmak bazı sorunları beraberinde getirebiliyor.  İşte bu tip sıkıntıların önüne geçebilmek için aldığınız aletin ileriye dönük bir uyumluğu var mı ? Bilmemiz gereken bir sorudur.

Sizlere bol bol netbooklar hakkında bilgi verecek ve Windows 7 ultimade performanslarından bahsedeceğim.  Tabi yanında tuzu biberide olacak 🙂  Beni takip edenlerde bilirler kendi yorum tarzıma göre hareket ederim. Kimin ne dediğine bakmam incelediğim aleti görerek dokunarak ve kurcalayarak edindiğim izlenimleri anlatırım.  Anlatmayada devam ediyorum…  Birkaç gün içerisinde tekrar dizüstülerle görüşmek üzere.

“Yeni dizüstü ve miniler geliyor…” üzerine 12 yorum

  • @Golden ;

   Henüz değil 🙂 Ama bir ara test etmek isterim 🙂 Fakat Macbook’a Win 7 kurmayacağız değil mi ?

   Yanıtla
 1. Merak ettiğim bir soru var. Firmalarla bu anlaşma nasıl oluyor ? Size netbook ları hangi şartlarda veriyorlar? Nasıl bir girişiminiz oluyor bu inceleme için ? Bu konuyu biraz açma şansınız var mı ?

  Yanıtla
  • @Soner Gülbetekin ;

   Firmalarla anlaşma yapmadım hiç. Açıkcası nedir ne değildir de tam bilmiyorum. Onlar beni buldular 🙂 Başladık ilerde detayları açıklamaya çalışacağım. Şimdilik Notebook Platformu sayesinde firmalarla iletişim kuruyorum. Sağolsunlar yazılarımı incelemişler hoşlarına gitmiş.

   Bizim aletleride kurcalar mısınız ? Dediler bende kabul ettim 🙂 Şart yok para olayıda yok (henüz) gönderiyorlar inceliyorum anlatıyorum geri ye dönüp yazıyı veriyorum sonra aletleri alıp yenilerini veriyorlar.. 🙂

   Yanıtla
 2. Komşu yine ben nasılsın bakalım
  MacBook demişsin gerçekten harika bişey bu mutlaka denemelisin. İlk zamanlar kullanımı zor gibi geliyor ama sonra alışıyorsun aslında win7 ile denemek lazım uygun bir günde deneyebiliriz aslında. xp ile gayet güzel çalışıyor ben çok memnunum evdekilere selamlar.

  Yanıtla
 3. :)) Harika. Bir de aletleri geri istemeseler daha bir güzel olacak ya. Az çok tahmin ettiğim kadarıyla yoğun bir iş tempon var. Onca işin arasında bir de Teakolik’te böyle güzel işlerin altına imza atıyor olman takdire şayan. “Tebrik ediyor; sık kullanılanlarıma ekliyorum” diye bir cümleyle bitirmeyeceğim yorumumu 🙂 Zaten sık sık takip ediyoruz.

  Yanıtla
  • @Soner Gülbetekin ;

   Sağolasın üstad. Elimden geldiğince birşeyler yapıyorum. Ah keşke geri almasalar :p

   Yanıtla
 4. Çok sevindirici bir başarı hikayesi görüyorum. Tebrikler. Çaktırmadan Linux denemeleri de yapsanız Pardus onayı da versek aletlere . E birini unutsunlar aletin. uzun süre deneme keyfini yaşayın 🙂 İyi çalışmalar.

  Yanıtla

Yorum yapın