Youtube Sayacı Neden Artmıyor?

Youtube sayacına kafayı takanlar iyi bilirler. Bir video yüklendiğinde, ya da popüler bir videoyu izlediklerinde sayacın 300, 301, 302, … gibi rakamlarda takıldığını fark etmişlerdir.  Hatta videonun sayacı 308 izlenme rakamını gösterirken, diğer bir yandan 5bin Like, 3bin Like veya 308 izlenmeye karşılık videonun altında binlerce yorum görebilirsiniz.

Nasıl oluyor da 308 izlenmeye binlerce Like geliyor?

Neden Youtube sayacı 300’lerde veya 30’larda takılıp kalıyor ve artmıyor?

Binlerce insan yorum yapmış ama izlenme rakamı 301…

Şeklindeki soruların aslında cevabı çok basit. Youtube yetkilileri, video izlenme rakamlarını artırmaya çalışan çakallara, sahte seeding yapmaya çalışan kişilere, sistemin kötüye kullanımını engelleme ve bu tarz birçok sıkıntı için izlenme rakamlarını durdurarak kontrol etmekteler.

Youtube’un yetkilileri, videolardaki bu ani fırlamalarda, şüpheli video izlenme rakamı artışlarında bizlere yani videoyu izleyen kişilere rakamı sabitliyor ve bir süre artmasını engelliyorlar.

Aslında herkesin düşündüğü gibi bir hata ya da sıkıntı yok. Video izlenme rakamları arka planda artıyor. Sadece bizler göremiyoruz. Ta ki Youtube yetkilileri bu izlenme rakamlarının artışındaki durumu inceleyip, doğru olduğuna karar verdikleri anda rakam bir anda yükseliyor. 300’lerden 30binlere, 300binlere bir anda çıkabiliyor.  Youtube’un yetkilileri tarafından kötüye kullanımına karşı alınmış bir önlem. Bu sayede video rakamlarını çakallıklarla artırmaya çalışanları tespit ederek kötüye kullanımını önlem almaya çalışılıyor.

Aslında iyi de oluyor. Aynısını Dailymotion gibi video sitelerinden de bekliyorum. En azından çakallık yapıp sahte yollarla, “videomuz 500bin kez izlendi” şeklinde iş yapmaya çalışanlara karşı sıkı bir darbe olur. Gerçekten de düzgün iş yapanların kıymeti artar! 

“Youtube Sayacı Neden Artmıyor?” üzerine 42 yorum

 1. merhabalar
  ben f5 le izlenme kastım :)
  ama toplam izlenmeye gelmiyor f5 le yaptıklarım gelirmi yoksa ölemi kalır ?

  Cevapla
 2. ha ziktir len. Serefsiz Yehudiler (Google’ın sahibidir Yehudiler) kanal reklam gelirlerini kısmak ve parayı kendi ceplerine atmak için izlenme sayısını düşük gösteriyorlar.

  Cevapla
 3. Lan. 5 tane videom var tamammi biri 345 de kaldi biri 269 de kaldi biri 50 de kaldi bune amq ya hilede yapmiyorum yoku ney bunun

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)