Zong Sahtekarlığı!

Mobil platformlar, mobil cihazlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Herkesin elinde bir akıllı telefon, tablet ya da benzer mobil cihazlar bulunuyor.

Mobil cihazlar o kadar yaygınlaştı ki, bir süredir alışverişlerimizi ve ödemelerimizi de mobil cihazlar üzerinden yapabiliyoruz. Yalnız bu noktada dikkatinizi başka bir konuya çekmek istiyorum!

Zong!

Cep telefonlarımıza son zamanlarda…

“Zong ile 75TL’ye Facebook Content satın alıyorsunuz. Bu mesajı şimdi EVET  yazıp cevaplayarak işlemi tamamlayabilirsiniz”

“Zong üzerinden onay bekleyen 75TL’lik işleminiz bulunuyor. Bu mesajı şimdi EVET yazıp cevaplayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz”

…benzeri mesajlar gelmeye başladı.

SAKIN BU MESAJLARA CEVAP YAZMAYIN!

Peki nedir bu Zong?

Zong bir mobil ödeme sistemidir. Cep telefonu üzerinden ödeme dalgası… Facebook üzerinde oyun oynarken dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Altın almak için ödeme yap, kredi al gibi… Talimatlar karşınıza çıkar! İşte oyunlar içerisinde altın, silah ve benzeri şeyleri satın almak için Zong gibi mobil ödeme sistemleri kullanılıyor. Kredi kartı istemiyorlar, cep telefonu numaranızı istiyorlar…

Bu işleme mobil operatörlerimiz Turkcell, Avea ve Vodafone anlaşarak izin veriyor!

Siz bir oyun içerisinde kredi almak isterseniz mobil cep numaranızı yazıyorsunuz. Kredi satın almak için yukarıdaki gibi bir SMS mesajı geliyor. Evet yazıp cevaplarsanız yani onaylarsanız cep telefonu faturanıza bu ücret ekleniyor.

Kısacası bu mesaja evet derseniz 30TL’lik cep telefonu faturanız Turkcell, Avea ya da Vodafone operatörünüzce 105TL yapılıp gönderiyor! Sizden aldıkları paranın bir kısmını komisyon alıyor ve diğeri ile Zong sistemine sizin adınıza ödeme yapıyorlar.

Yalnız işin içinde bir pislik var!

Hayatım boyunca ne Farmwille ne de başka bir oyun oynadım! Hiçbirine abone değilim ve üyeliğim yok. Son bir kaç haftadır böyle olmasına rağmen cep telefonuma onlarca ZONG ödeme mesajı geldi!

Eğer evet yazıp cevaplarsanız faturanız bayağı kabaracak!

Aman dikkat! Sakın bu mesajlara cevap yazmayın!

İnternet’ten satın alma talimatını verdikten sonra ya kayıtlı telefon numaranıza, ya da vereceğiniz başka bir telefon numarasına bu Zong’dan bir sms geliyor. Ona “evet” yazıp cevaplarsanız çatır çatır Facebook’ta oyun için kredi satın almış olursunuz. Üstelik abone bile değilsiniz?

10 yaşında bir velet!

Veldin biri veya kötü niyetli bir kişi oyun oynarken sizin cep numaranızı verirse siz de bu işleme gelen SMS mesajına EVET yazıp onay verirseniz gitti paralar! Gelsin kabarık faturalar…

Bir de işi kötü niyetli dolandırıcılar sisteme oturtmuşlar! Facebook hesabınızı hack edip, arkadaşlarınıza bu mesajı gönderiyorlar. Facebook Chat’i kullanıp,

…sana bir mesaj gelecek mesaja evet yaz

…gibi şeyler söyleyerek kandırıyorlar. Sonrası mı sonrası malum! Ay sonu sağlam bir fatura ödüyorsunuz.

Facebook’ta konuyla ilgili kullanıcıları uyarıyor;

Kesinlikle telefon numaralarını İnternet üzerinden paylaşmamaları gerektiği ifade eden Facebook,bu tarz dolandırıcılara itibar etmemeleri gerektiğini, sahte profiller açılarak cep telefonu numaralarına bu tarz dolandırıcı mesajları atıldığını söylüyor.

Kısacası akrabanız ya da arkadaşlarınızın profillerini hackleyip, Facebook üzerinden telefon numaranızı isteyerek, gelen mesajlara evet cevabınızı vermenizi isteyebilirler.

Ya da cep numaranızı tuşlayıp, size bu mesajı gönderebilirler!

[kirmizi]Dikkat edin, bu tarz kötü niyetli dolandırıcılara itibar etmeyin![/kirmizi]

Operatörler bu tarz dolandırıcılara, bu tarz mobil ödeme sistemlerine nasıl izin veriyor?

İşte asıl sorun burada başlıyor! 

Üstelik yanlışlıkla evet yazıp gönderirseniz geri dönüşü de yok! İki dakika önce yanlışlıkla, dalgınlıkla bile EVET yazıp gönderdiyseniz operatör geri ödeme yapmıyor. Üstelik fatura kesilmedi bile?

Operatörle saatlerce konuşun, Avea, Vodafone veya Turkcell hiç fark etmiyor. Ölseler bu işlemi iptal etmiyorlar! Yani insanları dolandırmak için kötü niyetli kişilerin gönderdiği bu SMS mesajlarını faturanıza evet diye cevapladığınız için ekliyorlar…

Bu konuda sorumlu Operatörler ve ZONG gibi mobil ödeme şirketleri olmalı!

Operatörlerin onlara katı kurallar koyması gerekiyor. İptal işlemleri olmalı ancak nasıl olacak? Operatörler bu şirketleri kontrol etmiyor. Şikayetinizi alsalar dahi, 5 dakika önde yaptığınız bir yanlışlığı iptal etmiyorlar.

Dolandırıcılar Zong ve benzeri sistemleri kullanıyorlar. Zong’un bundan haberi yok mudur? Eminim bir sürü şikayet almış ve haberdar olmuşlardır. Ancak kullanıcılarını korumak zorundalar! Koruyorlar! Dolandırıcılar boş durmuyor!

Bu mesajı yüzlerce hatta binlerce kişiye gönderiyorlar. Operatörü aradığınız zaman bu işlemin 5552, 6662 gibi bir numaradan yapıldığını söylüyor ve hiçbir işlem yapamadıklarını iddia ediyorlar!

Operatör kazanıyor, mobil ödeme şirketi kazanıyor, kötü niyetli kişi kazanıyor! Siz kaybediyorsunuz!

Yalan!

İsteseniz bal gibi iptal edebilirsiniz… Neden iptal etmiyorlar?

Bu devirde bir tarafını kollayacaksın arkadaş! 

Dolandırıcılara karşı operatörün seni korumuyor.  BTK ancak şikayet edilirse bakıyor…

Kötü niyetli adamın biri sizin cep numaranızı yazıp bu mesajı gönderiyor. Yüzlerce kişiye gönder 10 tane dalgın veya bilgisiz insana denk gelirsin. Onlardan EVET cevabını aldın mı 1000TL’yi götürdün… Peki yüz binlerce numaraya bu mesajı gönderirlerse?

Oh ne ala memleket!

Madem bu işlem yapılacak, madem mobil ödeme… O zaman koysana oraya cep telefonu hattı zorunluluğu?  İnsanlar şikayet ediyorsa kapatsana bu şirketle işini? Ya da şirket bir şekilde bilinçsiz kullanıcılara destek olsun?

Madem Facebook üzerinden yapılıyor? O zaman Facebook’ta kayıtlı numara zorunluluğu getirilsin? Başka bir numaraya böyle bir mesaj gönderilmesin?

Olmaz… Üç beş bilgisiz, saf, dalgın insan mutlaka denk gelecek, onlar da parayı kasalarına atacak, operatörler ve Zong gibi şirketler de buna alet olacak? Dikkat etmek lazım!

Biraz önce AVEA’yı aradım ve konu hakkında bilgi istedim. Onay vermediğim için herhangi bir ücret görünmüyor. Ancak dikkat etmem gerektiğini ve bunun bir virüs olduğunu söylediler. Kurumsal müşteri destek hattı bu konuda daha önce de şikayet geldiğini ve hiçbir şekilde mesaja yanıt vermemem gerektiğini söyledi. Diğer operatörler de aynı şeyi söylüyor!

Kısacası bilinçlenmek lazım! Dikkatli olmak lazım… Sizi sizden başka hiç kimse düşünmüyor!

Sakın bu mesajları cevaplamayın!

Umarım operatörlerin kafası dank eder de bu tarz kötü niyetli sistemleri bloke ederler! Aksi takdirde herkes bu tuzağa düşebilir? Zong gibi global şirketler de bu tarz dolandırıcılara karşı daha dikkatli ve kullanıcıdan yana olmak zorundalar.

Bir ürün aldığımız zaman 7 gün içerisinde iade edebiliyorsak, neden bu hizmeti / sistemi iade edemiyoruz? İptal edemiyoruz?

“Zong Sahtekarlığı!” üzerine 39 yorum

 1. böyle sahte mesajlara inanmayın etraf dolandırıcı kaynıyor güvenilir web sitelerinden araştırın derim

  Cevapla
 2. bana 4 tane peş peşe msj geldi 2 tane 100 2 tane 39.90 evet yazmadım msj kapatıp onay vermedgim halde çekim yapmışlar avea gsm şirketini aradım bişey yapamayız dediler kardeşim onay vermedim sizde bunun msj görünmüyomu dediğim halde bişey yapamayız dediler

  Cevapla
 3. ALLAH razı olsun abi konuyu komple anlatmışsınız gercekten çok kötü bir durum tek sorum şu EVET YAZMAZSAM bi sorun olurmu acaba

  Cevapla
 4. Beni de kandirmaya calistilar ama ben bunda bi bok oldugunu bildigimden hemen google ye zong yazdm ve saolsun konuyu acmslar gordum ve cvb vermedim ve cvb vermediysen sorun olmaz diye biliyorum cunku sadece numara olsa sallar tutardi dimi ama

  Cevapla
  • banada yeni geldi oynadığım bir oyunun adını yazmışlar işte 5 tlye işte böyle olcak bende hemen şnternete zong nedir yazdım bu çıktı evet yazmadan tüm mesajalrı sildim hesaba girdim hiç öyle birşey yoktu bir an hesap çalındı sandımda

   Cevapla
 5. zenginanahtar. com siteme ait telefonuma durmadan bu saçma yerden mesaj geliyor mahkemeye veriyorum dilekçe verdim yapan varsa bileyim

  Cevapla
 6. Kaç kez zong tarafından kredi çektim ve ne kadar çektiysem o kadar faturama yansıdı. yazdıklarınız fasa fiso!

  Cevapla
  • Yapma yaa dün facebook hesabımı çaldılar. Aynen benim adımla messengerdan arkadsşlarımla yazışmış teknosadan hediye çeki göndericem yazmış. 10 kişiye yazmış birisi düşmüş tuzağa evet yazmış onaylamış ve 92tl faturaya yansımış. Operatör iptal etmemiş .dolandırıldığını anlamasalardı bu miktar günlük yansıyormuş faturana. Yazılanların hepsi doğru dikkatli olun.

   Cevapla
  • Fasafiso diyorsun demeki sende o dolandiricilerdan birisin aynısı basima geldi arkadasimin adina sahte facebook hesabı açıp dolandirdilar beni.dikkatli olun bu tip dolandiricilara karşı.

   Cevapla
 7. Lan kaç kere kedi ile stardoll yükledim hiçbişey olmadı yeteri kadar yazısı bunların hepsi yalan bunlar inanmayın! !!!!!!!!!!!!!!!!

  Cevapla
 8. of bende stardollda sürekli sd yüklüyorum ve yaptığım para kadar geliyor bunlar gerçekten yalan

  Cevapla
 9. Bugün başımıza geldi.yazılanlar doğru.facebook üzerinden hacklenen arkadaşımdan dolayı.neyseki anladık..

  Cevapla
 10. Bu konuyla ilgili savcılık bir şey yapmıyormu… Veya tüketici mahkemeleri dolandırılan parayı geri alabiliyormu..

  Cevapla
 11. Bu geldi bize mesaji aktariyorum.Facebook odeme sayfasinda 90 gun boyunca SMS ile onay istemeden odeme yap secenegini isaretlediniz. Islemi onaylamak ve Zong ile 22.48 TL ye Facebook Content satin almak icin bu mesaji simdi EVET yazip cevaplayabilirsin.MH:0212 266 9890
  Bunu yazdilar napmaliyim acaba?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)