Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konur ? Peki Şifremi unutursam ?

Yazar: Hamza Şamlıoğlu Tarih: 31.01.2008 Kategori: Diğer , Güvenlik , Microsoft , Yazılım Şeker: 19

Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konulacağını merak eden arkadaşlar için tekrarlamak istedim aslında bu yazıyı yazmaktaki amacım Excel ve Word dosyalarına şifre koyduğunuzda şifreyi nasıl kırabileceğinizi anlatmak için bilmeyen arkadaşlara ön bilgi vermek maksadıyla bir giriş yaptım.

Şifre koymak istediğimiz Excel dosyamızı açıyoruz. Dosya menüsünden Farklı kaydet yapıyoruz.

excel.JPG

Açılan bölümde araçlar menüsünden genel seçenekler menüsüne geliyoruz. İşte bu ekranda sizlere Açma ve Değiştirme parolası soruyor.

Sadece açma parolası girebilirsiniz. Bunu yaptığınızda dosyayı şifrelemiş olacağız. Şifreyi girip tamam yaptığımızda şifreyi bizden tekrar isteyecektir. Tekrar onaylıyoruz ve kaydet yapıyoruz. Artık Excel dosyamız şifreli. Şimdi dosyamızı yeniden açarsak eğer bizden parola isteyecektir. Bu parolayı girince dosyamız karşımıza çıkar aksi taktirde dosyamız hiçbir şekilde açılmayacaktır.

excel_2.JPG

Peki Değiştirme parolası nedir ?

Eğer ki açma parolasının yanında birde değiştirme parolası girersek o zaman dosyayı tekrar açtığınızda öncelikle sizden açma parolasını isteyecektir. Açma parolamızı girdikten sonra hemen ardından değiştirme parolası soracaktır.

Bu ne işimize yaracayak ? diye soracak olursanız

Aslında güzel bir durum. Kullanıcılara açma parolasının şifresini verirsiniz. Değiştirme parolasının şifresini bilmedikleri için SALT OKUNUR olarak açmak zorunda kalacaklar ve dosyanız üzerinde düzeltme işlemi gerçekleştiremeyecekler demektir.

Yani extra bir güvenlik diyebilirim.

Sonuç olarak excel veya word dosyalarınıza kolaylıkla şifre koymayı öğrendik. Yazımın ikinci bölümünde ise Excel ve Word dosyalarına konulan şifreleri nasıl kırabileceğinizden bahsedeceğim.

Yazının ikinci bölümüiçin tıklayınız. Düzenlendi….Bu Yazıya İki Şeker Atmaya Ne Dersin?

Yönetici Notu: Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz.

  1. senem

   tamam bizde şifre koymayı biliyoruz ama nasıl kırcaz bu şifreyi onu bilmiyoruz.Yazının ikinci bölümü içinde tıklanmıyor bilgi verirseniz sevinirim.TEŞEKKÜRLER..

  2. TEAkolik

   Özür dilerim yazının ikinci bölümünü yeni bitirdim :)

  3. SAMETSAHİN

   Acaba excel Yada Worl şifreyi nasil kıragiz aylar son ra aklımıza geldi dosya açmak amam açamadik şizce ne yapmaliyız CVP yazarsaniz mem num olurum

  4. DOGUHAN

   açıklamalı bir site burası çok güzel

  5. vicdan vicdan

   ARKADAŞLAR İNSANLIK NAMINA TERÖR İÇERİKLİ VE KÖTÜ SİTELERİN HEPSİNİ ÇÖKERTİN VE ARKADAŞLARA DA DEYİN ONLARDA BİLENLER İLGİLENSİN İNSANLIK AŞKINA NAMUS VATAN MİLLET DİN BAYRAK KUTSAL İNANÇLAR AŞKINA:(….

  6. musty07

   office programının üst versiyonu kurulması durumunda örneğin 2003 farsa 2007 kurun şifreler kırılır.

  7. volkan

   microsoft office 2007 programın 25 karakter şifresini bulan var yolLASIN yardım edece ğiniz için şimdiden teşekkürler

  8. ibrahim

   2007 office key istiyorum. şimdiden teşekkürler

  9. Zeynep

   Volkan’a katılıyorum bu 25 karakter şifresi nedir
   bilen varsa lütfen cevap yazasın :(

  10. papatya

   akıllı adamlarr bize bu programı sattınız nız şimdi25 karakterlişifre için dödürüyonuzz mahkemeye verse onca insann kazanırr madem kullanıvılarınızı böyle oyalıyıp zorda bırakcaksınızz niyee satıyonuz
   6 arkadaşım iptal etti sizin yüzünüzden programı bulamazsamm bende öyle yapcam bakalımm bidaha bu programdaki gibi güven sağlıyabilecekmisiniz..yada şifre neysee artık girinn yeterr..

  11. böcü

   :grin: ya tmm anladım ama benim sadece değiştirme kodu giriliyor açma kodu kapalı giremedim allahaşkına yardımcı olun salt okunurdan giriliyor:(:(:( :oops: :cry: :???: :sad: :|

  12. utku

   çok teşekkür ederim..

  13. rana

   çççççooooooooook tesekkürler much
   mmmmmuuuuuuccccck

  14. halil

   çok tşk ederim yardımlarınız için

  15. memet

   beni hatırla

  16. MUZCU AYKUT

   ben muzcuyum

  17. MUZCU beyza

   ben bir muzcuyum adam olun

  18. ARMUT BEYZA

   BEN BİR MLM ECEM DE MAL

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir