2010 Netbookların Yılı Olacak..!

Netbookları her ne kadar herkese tavsiye etmesemde her ne kadar netbooklar konusunda 2 kez düşünün desemde yinede insanlar netbookların rengine, küçüklüğüne, hafifliğine ve şirinliklerine kanarak netbook almaya devam ediyor. Önceki yazılarımda “Netbooklar ölüyor mu?” ve “Netbookların büyük başarısızlığı” başlıklarımla bu konuya elimden geldiğince açıklık getirmeye çalışmıştım.

Gerçi buradan Netbook’lara karşı olduğumu yada tavır takındığımı düşünmeyin. Bende bir netbook kullanıcısıyım ve gayette memnun olduğumu belirtmek isterim. Vurgulamak istediğim. Eğer Netbook alacaksanız mobil bir kişi olmanız lazım demekti. Çünkü netbooklardan bir oyun performansı, saatlerce kullanım yada bir dizüstü performansı malesef ki göremedik. Bu sebeple tozlu raflara kaldırılan netbooklara üzüldüğümü söylemek isterim.

Gelelim netbook piyasasına şu sıralarda altın devrini yaşamaya başlayan netbooklar artık herkesin gözdesi haline geldi.  Netbook denildiği zaman 10 inch ve altındaki ekranlar bu kategoriye girsede netbook kategorisini ben 12 inch ve altı olarak gördüğümü belirtmekte isterim.

Aletler çok ufak,  farklı renkleri var, çok hafifler ve rahat taşınıyorlar, 10 saat gibi pil ömrüne sahip olanları var.  Bu özelliklere sahip olabilmek için tabiki işlemci, ram, disk gibi bileşenlerden taviz verildi.  Bu sebeple netbooklar aslında mobil insanların e-mail okuma, messenger, e-mail gibi işlevleri için tasarlandı.  CD-Rom’u yada DVD-Rom’u olmadığını bilmeyenlerin eve gittiklerinde surat ifadeleri görmeniz lazım 🙂

Fakat 2010 Netbookların yılı olacak…

Her ne kadar dizüstülerin birçok özelliğinden taviz verilerek üretilen netbooklar aldıkları taleplerle firmaların ilgilerini çekti.  Intel, Amd, Nvidia, Ati ve netbook üreticileri bu pazara göz dikmeye başladılar ve netbooklar artık form değiştirmeye başladı.  Şimdilerde üretilen netbookların CD okuyucularını ve ekranlarını bir kenara bıraktığımızda kart okuyucusu, bluetooth ve parmak izi gibi özellikler eklenmesi onların form değiştirmeye başladığının bir göstergesiydi.

Netbooklar ikiye ayrılıyor.

Artık üst seviye netbooklar ve alt seviye netbooklar olarak  piyasada iki netbook çeşidi ile karşılaşacağız. Netbookların en büyük tercih sebeplerinden biriside fiyatlarıydı.  Fiyatı düşük tutabilmek hatta 200 dolar civarında bir netbook satabilmek için elbetteki birçok özellikten taviz vermek zorundaydılar.  2010 yılında buna bir çözüm getirilecek ve alt seviye netbooklar ile birlikte orta yada üst seviye netbooklar piyasaya sunulacak.

Çok daha verimli Netbooklar üretilecek.

Netbookların en büyük problemi en az enerji ile en fazla verim sağlamak. Tabiki bunun altında harcanan güç önemli bir faktör oluşturmakta.  Hızlı bir işlemci istiyorsanız muhakkak ki yeteri kadar güç sağlanması gerekmekte. Intel yeni işlemcileri ile buna bir çözüm getirdi. Özelliklede yeni nesil Atom işlemcilerle çok daha hızlı işlemcileri netbooklar içerisinde görebileceğiz. Bunun yanısıra büyük disk kullanımıda aynı paralelde güç sorunu olarak karşımıza geliyordu. 200GB gibi bir sınıra dayanan netbooklar artık disütüler gibi yeterli depolama alanı sunar haline geliyor. Dual-Core Intel Atom işlemciler bu konuda netbookların form değiştirmesinde en büyük etken olacak. AMD ise bu pazarda 2010 yılına hazırlıklı giriyor. Yeni nesil AMD mobil platformlarının piyasaya girişi ile işlemci konusunda çok daha iyi netbooklar göreceğiz.

Daha az enerji tüketimi ile daha fazla performans ve çift çekirdekli mobil işlemciler…

Netbooklarda en önemli etkenlerden bir taneside mümkün olduğunca ufak yapılmaları.  Ne kadar ufaksa o kadar kolay taşınabilir ve o kadar hafif bir alet üretilebilir.  İşlemci teknolojisinde 32nm’ye inilmesi ve 2010 yılında piyasaya sürülmesi bunu kanıtlayacak.

Ubuntu, Windows 7, Android ve Windows Xp…

Netbooklar donanım olarak ufaldıkça onlar üzerinde çalışacak işletim sistemleri o kadar az enerji harcamalı. Bu yüzden az işlemci ve az ram tüketen işletim sistemleri piyasada boy gösterdi.  Microsoft Windows XP’den el çekmeye çalışırken Windows XP netbooklarla piyasada yerini korudu.  Büyük bir paya sahip Windows XP yanı sıra Ubuntu gibi linux platformlarıda boy göstermeye başladı.  Peki ya Windows 7 ? Evet 2010 yılında Windows 7 Starter sürümü işletim sistemlerine sahip netbooklar görmeye başlayacağız.  Google’ın Android işletim sistemi ise 2010 yılında pazarda kendini göstermeye çalışacak.  Büyük bir ilgi görmesi beklenen Android işletim sistemide netbooklar için ideal konumda.  Kısacası 2010 yılında netbooklar üzerinde zengin işletim sistemi seçeneklerine sahip olabileceğiz.

2010 yılı netbookların yılı olacak.  Android, Linux sürümleri, Windows 7, Xp işletim sistemleri,  Çift çekirdekli hızlı ve düşük güç tüketimine sahip işlemciler,  daha yüksek kapasiteli diskler,  daha küçük daha hafif ve daha uzun pil ömrü.  Netbooklar hem ucuz fiyatları ile dikkat çekecek hemde uygun fiyatlı üst seviye ürünler piyasayı zenginleştirecek.

“2010 Netbookların Yılı Olacak..!” üzerine 5 yorum

  1. üstad, tabletler geliyormuş 200doların altında fiyatıyla..
    valla özellikleride ahım şahım değil ama yinede işe yarayabilir tabletler. dizüstü pazarını kızıştıracaktır diye düşünüyorum. o yüzden 2010 tabletlerin yılı olabilir. 😉

    Yanıtla

Yorum yapın