Netbookların Büyük Başarısızlığı..!

Toshiba_Netbook_handEvet yanlış duymadınız herkesin yazıp çizdiğinin aksine ben başarı değil başarısızlıktan bahsedeceğim.  SquareTrade tarafından yapılan bir araştırma sonuçlarına göre malesef ki netbooklar pazardaki büyük başarılarına rağmen donanımsal olarak  büyük bir başarısızlığa imza attılar.

Son 3 yıl içerisinde satılan netbooklar arasında yapılmış olan araştırmaya göre bu dizüstülerin %31’i servise gelmiş. Bu %31’lik dilim içerisinde sadece %10,6’sı kaza sonucu oluşan arızalar yani donanım üreticilerinden kaynaklanmayan arızalar.  Geriye kalan %20,4 ‘lük kısım donanım üreticilerinin problemleri.

Sonuçlara göre normal dizüstülere göre ucuz, hafif ve tatlı netbooklar %20 daha fazla arıza yapıyor.  Büyük bir oran olduğunu belirtmek isterim. Yani Netbooklar dizüstülere göre %20 daha fazla arıza yapıyor.

netbook-ariza

Pazarı her ne kadar canlandırsalarda, her ne kadar büyük bir ilgi odağı olsalarda malesef ki dizüstü piyasasında Netbooklar başarısızlığa imza attılar. Üreticiler büyük ve pahalı aletleri (normal dizüstüleri) mümkün olduğunca küçük, renkli, hafif yapmaya çalışsalarda başaramadıkları yada en azından biraz daha çaba sarf etmeleri  gerektiği ortaya çıkıyor.

netbook-ariza2

Şirinlikleri ile göz dolduran netbooklar fiyatları ile de ilgi gören netbooklarda başarı sadece Toshiba ve Asus firmalarına ait. Toshiba ve Asus firmaları en başarılı üreticiler.  %16 ile  başarılarını kanıtlamış durumdalar.

Yani en güvenilir netbook üreticileri Toshiba ve Asus..!

Rakamlar her zaman olayı net olarak görmemizi sağlıyor. Dizüstülere göre Netbooklar malesef ki %20 daha fazla hatalı. Şimdilerde ise ultra-ince dizüstü platformları dikkat çekiyor.  Mümkün olduğunca ince ve hafif aletler. Fiyatlarını tam bilmiyorum ama eğer ultra-ince dizüstü platformlarıda incelik ve hafflikleri ile ilgi toplayıp netbooklar gibi büyük bir donanım başarısızlığı ile karşımıza gelirse insanlar dizüstü piyasasında ellerini çekebilirler..!

Bu arada Toshiba ve Asus ‘u tebrik etmek gerekiyor.  Yani bir netbook almayı düşünüyorsanız Asus yada Toshiba tercih ediniz..!

“Netbookların Büyük Başarısızlığı..!” üzerine 3 yorum

 1. Süper bir araştırma, çok da doğru veriler bence. İnsanlar işin bu kısmını düşünmüyor genelde. Herkese diyorum ihtiyacınız yoksa lamyın net veya notebook:) bu aletler teknolojik ve pratik ama çok hassas ve sorunlular. Asus ve Tashiba’da olsa nihayetinde sürekli arızalanıyorlar 🙁 Teşekkürler…

  Yanıtla
 2. Toshiba gerçekten iyi bi marka benim için. Şimdi nazar değmesin ama 2005’te alınmış bir laptop var bende. Geceleri ara sıra download’a bırakmama ve akşamda okuldan geldikten sonra geceye kadar açık kalmasına rağmen tık demedi sağolsun. XP’den de Windows 7’ye terfi ettirdim. Tıkır tıkır çalışıyo 🙂 Yeni bilgisayar alırken Toshiba’yı öncelikli tercihlerm arasında bulunduracağım..

  Yanıtla
 3. bende asus diyorum. 2005 asus laptopumun başına neler gelmedi ama tık yok. çalışıyor. otobüste valizimin yanında duruyor. ordan oraya benle. bir ram ilavesi ve harddiskini değiştirdim kendi isteğimle o kadar.
  netbook alırsam büyük ihtimal asus tercihim olur.

  Yanıtla

Yorum yapın