Cern Yine İptal İçeriye Fare Pislemiş…

cern-deneyi Sizlere Cern ile ilgili yazılarımda konuya biraz değinmiştim.  Cern deneyi malesef ki aksilikler ve dış etkenler sebebiyle birkaç defa ertelendi.  60 ülkenin bilim adamları harıl harıl çalışıp Cern deneyini yapmaya çalışıyorlar.  Özelliklede evrenin nasıl oluştuğu ve bilinmeyen maddelerle ilgili teorilerin bu deneyde cevap bulması beklenirken malesef ki Cern deneyi defalarca start verilmesine rağmen başarılamadı.

Teknolojinin bile bu kadar büyük noktalara ulaştığı günümüz dünyasında böyle bir deneyin birkaç kuş, aklını yitirmiş bilimadamları yada arıza yapmış bir transistör sebebiyle ertelenmesi işin suyunu çıkarıyor.

Gerçi sebebi belli.  60 tane ülkenin 10larca bilim adamı toplanmış hesap ediyorlar. Bu hesabı yaparken tabiki bir transistörüde hesap edecekler bir kuşun yukardan ekmek parçası düşürebilme ihtimalinide…

Yoksa akıllara böyle bir olasılık gelmedi mi? O kadar bilim adamı ufacıcık bir kuşun havalandırma deliğinden içeri girip bir ekmek parçası düşürmesini hesap edemediler mi?

“Yok canım o kadarda değil elbetteki bunu hesap ettiler” diye kendi kendime düşünüyorum.  Hesap ettiler ki deneyi başlatınca ortaya çıkan olumsuzluklardan dolayı deneyin büyük bir başarısızlığa uğramadan iptal edilmesini sağladılar.  Söylenilenlere göre en ufak bir hata en ufak bir etken büyük bir felakete yol açabilir.  Bu yüzden en ince noktaya kadar hesap edeceklerdir.

Fakat bir kuşun havalandırma deliğinden aşağıya girip içeri ağzındaki ekmek parçasını düşürmesi ? Sanırım olasılıklar arasında milyarda bir bir değere sahip.  En son denemede deney başlıyor ve içeride aşırı bir ısınma görülüyor. Tabiki deneyi hemen durdurup araştırmaya başlıyorlar.  Sonuç olarak deney içerisindeki ekmek kırıntıları ile karşılaşıyorlar. Tuhaf bir durum olsada bu ekmek parçalarını havalandırmadan ağzında ekmekle içeri giren bir kuşun bırakmış olacağını düşünüyorlar.

Böyle bir olasılık yanında birde bilim adamlarının bazılarının çıldırıp gelecekten insanların gelip deneyi durdurmak için uğraştıklarını ve bizi engellediklerini söylemesi olasılığı ise yine milyarda bir olabilecek bir olasılık.  Tuhaf bir durum olsada bilim adamları vazgeçmedi. Deneye tekrar start verildi.  Deney başladığından itibaren yine kontroller yapılarak deney süreçleri izlenecek.

Tabiki bu sırada havalandırma deliğinden içeri bir fare girip içeriyi pislerse sanırım deney yine iptal olacak 🙂

“Cern Yine İptal İçeriye Fare Pislemiş…” üzerine 3 yorum

  1. Kasıtlı olarak bu iptalleri yaptıklarını düşünüyorum çünkü o kadar küçük ihtimallere karşı mutlaka önlemlerini almış olabileceklerini düşünüyorum

    Yanıtla
  2. Milyarda bir ihtimal, Ebabil kuşlarının ağzındaki taneciklerin dev kayalar olarak kazanılan savaş olarak açıklanmadığına göre bu denyed bi olay var ama bakalım ne olacak…

    Yanıtla
  3. bu kabul edilemez bi yanlis 3 bes tane bilim adami cikmis biseyler yapip adini tarihe yazdirmak icin insan hayatini ve dunyayi tehlikeye atiyorlar atom ilk bulundugndada hersey kontrol altinda deniliyordu ama japonya felaketinden sonra insanlar yerine oturdu onu gectim gunumuzde olan bisey cernobil faciasi yagmurlu havalarda araba bile surerken virja hizli girdiginiz zaman araba kayar kaydigi zaman ne kadar usta sofor olrsan ol durduramazsin frene basarsin takla acarsin bu insanlar zaten bunda bi tehlike olmadigini bilselerdi bu deney yerini yerin altinda yapip en ufak bi seyde durdurmazlardi bu yapilan 3 gun uyumamis bir otobus soforunun otobusune binmek ile esdeger saygilarimla

    Yanıtla

Yorum yapın