N97 İçin Güncelleme; Hafıza Yeniden Düzenleyici

Tamam itiraf ediyorum. Kötü bir çeviri, ama bana ait değil 🙂  Espiri bir yana N97 sahipleri için güzel bir haberim var.  Malumunuz N97 çıktı ve malesef ki Nokia firması beklediği ilgiyi göremedi. Üzerine bir de N97 problemleri eklenince tuz biber ekmiş oldular.  Fakat Nokia N97 ekibi işin peşini bırakmadı ve N97’yi mükemmel hale getirmek için sürekli çalışıyorlar.

Bende bir Nokia N97 kullanıcısıyım.  Sizlerede daha önceden N97 ile ilgili güncellemelerden bahsetmiştim.

Güncellemeleri büyük ölçüde N97 için performans ve hata düzeltmesi sağladı.  Son olarak sizlere biraz önce telefonumda gördüğüm “Hafıza Yeniden Düzenleyici” güncellemesinden bahsetmek istiyorum.

Bu güncelleme için bilgisayara ihtiyacınız olmadığını söylemek isterim.  N97 telefon menüsünde “Uygulamalar” kısmına gelip “Yazılım Güncelleme” yi açtığınızda karşınıza gelen “Hafıza Yeniden Düzenleyici” güncellemesini yüklemeniz gerekiyor.

Not: Bu işlem sırasında telefonunuzun şarjı tam olmalı aksi halde güncelleme sırasında telefon kapanabilir ve N97 arızalanabilir.  Ayrıca güncelleme bitene kadar lütfen internet bağlantınızı kesmeyiniz.

Güncelleme işlemi bittiği zaman yine telefonumuzun menüsüne geliyoruz ve “Uygulamalar” menüsü altında en altta “Yndn dznlyc” ismindeki küçük güncelleme ile gelen uygulamayı çalıştırıyoruz.

“Yndn dznlyc” isimli uygulamayı çalıştırdığımızda küçük bir uyarı verecek.  Devam ettiğimizde N97 hafızasını ve ram kullanımını düzenleyecek işlemleri bitirdiğinde uygulama kendini kaldıracak.  Menümüzü kapatıp tekrar girdiğimizde uygulamanın kendini kaldırdığını görebilirsiniz.

Bu 52kb ‘lık uygulama sayesinde N97 telefonunuz birkaç saniye içerisinde 2 ila 6mb arasında bir ram optimizesi yapmış olacak.

Nokia her zaman kullanıcılarından gelen şikayetleri dinliyor.  N97 için iyi bir performans ve optimize edilmiş bir ram kullanımı sayesinde kilitlenme ve restart atma gibi birçok sorunun önüne geçilmiş olacak. Teşekkürler Nokia 🙂

“N97 İçin Güncelleme; Hafıza Yeniden Düzenleyici” üzerine 10 yorum

 1. 5800 çok sattı, ne bekliyordu ki acaba? Ardından 5800’ı unuttu. 3. aydan bu yana sms’lerdeki karakter sorununu telefon ve mesajlarla bildirdiğim halde çözüm ancak 3 güncelleme (~6 ay) sonra geldi..
  Bu bağlamda nokia’ya olan sevgim ve güvenim ciddi derecede azaldı..

  Yanıtla
 2. Ben hb dadan N97 alırken bir anda samsung i8910 HD alırken buldum kendimi = )
  tabi nokia kadarda günclleme gelmiyo buna ama şu haliyle iyi bence.Aylık 4gb paket(trcell) olmasa bu makinelerin anlamı kalmıyo.

  Yanıtla
 3. bende N97 kullanıcısıyım aldığıma pışman oldum diye bilirim tlf herhangibi birşey veri yüklediğim zaman çok yavaşlıyor tlf açıp kapamam gereekiyor bunun yanı sıra msj yazarken 160’cı harften sonra yazılması ve msj çekmesi ımkansız oluyor bekleki harfler kelimeler birbirini takıp edip cümlemi tamamlasın.bunun yanısıra ekranın arkasındakı kızak belli bir açılıp kapanmadan sonra yalama olmaya başlıyor ve tlfdan sankı içinden bir parça kopmuşçasına ses geliyor bu sesi duyabilmeniz içini sallamanız yeterli…dediğim gibi böyle bir cihaz aldığıma çok pişmanım nokıanın böyle bir cihaz cikarmış olmasına hayret ediyorum ki 11 senedir nokiya kullanıcısıyım.

  Yanıtla
 4. internete bağlandığımda internetten videoları izleyemiyorum bunca zaman olmuş hala bir güncelleme hala bir hızlanma ve hala yazılım eksiklikleri var oviden güncelleme yapılıyor bunu inkar edemem ama bunlar yeterli değil

  Yanıtla
 5. LÜTFEN BİLEN BİRİSİ VARSA 32 GB LIK BİR TELEFONA İNTERNETTEN DOSYA İNDİRİRKEN 50 MB TI GEÇEBİLMENİN BİR YOLUNU ANLATSIN..
  telefon hafızası yerine depo hafızasını kullanabilmek istiyorum..
  varsa anlayan lütfen yardımcı olsun.
  teşekkürler

  Yanıtla
 6. Bende yıllardır nokıa kullanıcısıyım ramına 32 gb yine aldandım n97 aldım
  yukarıdaki arkadaşların yorumlarıyla hem fikirim.kilitlenme ve ramın 20 lere kadar düşmesinden kına geldi her an yere çakıp kırabilirim nokıa firmasına teessüf ediyorum.yeniden düzenleyici veya güncelleme bu telefona yetmiyor

  Yanıtla
 7. ya bende yazılım güncellemelerde hafıza yeniden füzenliyici yok bakıyorum arada yeniliyorum hiç göremiyorum.

  Yanıtla
 8. MERHABA ARKADAŞLAR BENDE N97 KULLANICISIYIM SİZE MESAJ YAZMA SORUNU KONUSUNDA YARDIM EDEBİLİRİM;

  MESAJ AYARLARINA GİRİP ORADAN YAZMA DİLİNİ İNGİLİZCE YAPARSANIZ MESAJ YAZMA HIZLANACAKTIR

  KUSURA BAKMAYIN ELİMDEN ANCA BU KADAR GELİYOR

  SAYGILARIMLA

  Yanıtla

Yorum yapın