750ml Deterjan İle 18.000 Tabak?

Bunu birisinin bana mantıklı olarak açıklama yapmasını isterim.  Birkaç gündür TV’de reklamlarını gördüğüm bir deterjan markası.  İsim vermek istemiyorum sonuçta farklı anlaşılabilir… Neyse lafı dolandırmadan ufak bir matematik hesabı yapmak istiyorum.

Bir şişe kaç mili litre diye merak ettim baktım. Üzerinde 750ml yazıyordu.  Gelelim hesabımıza küçük bir aile bir öğün yemekte 4 tabak kirletse günde 5 öğün yemek yese…

4X5=20 Tabak kirletir.

Bizim deterjanımız reklamda söylenilene göre 18.000 tabak yıkıyor.  Peki 18.000 tabak kaç günde kirlenir?

18.000/20=900 Günlük tabak demektir. İyi ne güzel demekki bir şişe deterjan bizi tam 900 gün idare edermiş.  Kısacası 900/30=30 Ay biraz daha basite indirgersek 30/12=2,5 Yıl..!

Bu deterjandan alırsak eğer tam 2,5 yıl bulaşık yıkıyabileceğiz.  Açıkcası bu bir buluş hatta buluşu da geçtim dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük icadı diyebilirim.  750ml bir deterjan ile 2,5yıl boyunca çıkabilecek bulaşığın tamamını yıkamak demek hiç abartmadığımı ortaya koyacaktır.

Arabanız var mı?

Arabası olanlar veya araba kullananlar iyi bilirler her araba için bir depo benzinle kaç kilometre yol yapacakları yazar mesela bir depo benzinle 900km yol gibi…  Bu tip araba limitlerini matematik hesaba vurduğunuzda ortalama yakıt tüketimi ortaya çıkar. Fakat bunu belirtirken muhakkak ki  90km/s hız baz alınmıştır diye bir not eklenmiştir.  Gerçektende 3 aşağıya 5 yukarıya bu hızla arabanızı kullandığınız zaman hemen hemen söylenilen yolu kat edebilirsiniz. Elbette ki yol durumu, trafik durumu, lastik özellikler gibi birçok etken vardır. Yinede mantık sınırları içerisinde belirtilen hızda yaklaşık bir şekilde bu hedefe ulaşanlar var.

Ne dedik?  Akıl ve mantık sınırları..!

Reklama akıl ve mantık sınırları içerisinde bakılır mı?  Sanırım bir ürün reklamına akıl ve mantık sınırları içerisinde hele ki matematik hesabı ile bakılmazmış.  Bunu öğrendim.  Piyasaya giren ismini vermekten kaçındığım bu deterjan markası 18.000 tabak yıkayabildiğini idda ediyor. O zaman doğru söylüyor olması gerekiyor. Firmanın doğruyu söylediğini baz alıyorum ve matematik hesabımı tekrarlıyorum.

18.000 Tabak / 20 (bir günde küçük bir evden çıkan kirli tabak) = 900 gün… Bu deterjan bize tam 900 gün bitmeden idare edecektir.   900 gün = 30 ay = 2,5 yıl..!

Peki tersten gidelim ve bir tabak yıkamak için gerekli deterjanı bulalım.

750ml bir şişe deterjan

750ml / 18.000 tabak = 0,0416666666666667  mililitre

Yani bir tabak yıkamak için 0,0416666666666667 mililitre deterjan harcamak gerekiyor.

Bilmeyenler için litre ölçü biriminin alt kademelerini hatırlatmak isterim.

Litre
Desilitre
Santilitre
Mililitre
Mikrolitre
Nanolitfe

Kısacası bir tabak için 4 nanolitre deterjan harcamalıyız.  Peki bunu bu arkadaşlar nasıl becermişler?

Reklam…

Ne kadar yaratıcı reklamlar yapılsa da, ne kadar iğrenç reklamlar izlesek de, ne kadar hayran kaldığımız reklamlar olsa da bazı reklamlar var ki  insanın gözünün içine baka baka yalan söylerler.  Arabanıza benzini koyarsınız İstanbul’dan Erzurum’a gidersiniz.  Sabit bir hızla gidersiniz 90km/s  hiç geçmezsiniz. Otoyollardan gitmeye çalışırsınız. Bu sayede arabanız 1200km yol kat ettiği zaman kaç litre benzin tükettiğinizi görebilirsiniz. Tam isabet etmese de bir depo benzinle kullanım kılavuzundaki veya araba reklamındaki kilometreye yaklaşık bir sonuç ortaya çıkar.

Yahu 18.000 tabağı tutturmayı geçtim 8.000 tabak yıkayabilecek adamı tanımıyorum.

Yok daha neler…  Bari deseniz ki konsantre sulandırıp sulandırıp kullanın,  çok uzun ömürlü,  müthiş leke sökücü, özel bir karışım ve dünyada ilk,  yada farklı birşey söyleyin. Fakat gözümüzün içine baka baka…

1 şişe ile 18.000 tabak yıkayabilirsiniz…!  Demeyin sakın demeyin. Bu hem size zarar verir hem de tüketiciye.  Onu da geçtim Tüketici Hakları Derneği bile bu işe el atıp bunun doğal şartlarda olmayacağını belirtmesi gerekmez mi?

Yok yok, ben kendime çeki düzen vereyim. Baksanıza deterjan teknolojisi aşmış gitmiş.

Merak ettim deterjanın kapağı bir tabak yıkamak için bir sıkışta 4 nanolitre deterjan çıkartma özelliğine sahip mi? Yada birileri bizi aptal yerine mi koyuyor?

Eğer gerçekten de labaratuvar ortamında dahi olsa bu kadar tabak yıkayabiliyorsa (tabaklar 2cm, sadece tozlu, yemek yenmemiş, önceden suya tutulmuş, kullanılan su uygun, hiç ziyan edilmiyor, deterjan hiç ziyan olmuyor, sünger müthiş hassas deterjanla bütünleşiyor…) yinede bu reklamda “1 şişe ile 18.000 tabak yıkayabilirsiniz” denilmemesi gerekmez mi?  Aldatmak olmaz mı?  Kanunda bunun yeri var mı?

“750ml Deterjan İle 18.000 Tabak?” üzerine 4 yorum

  1. aslınca cevabı gayet kolay… 😛 ooookadarrr tabağın o miktarda bir deterjan ile yıkana bilmesi için tabakların kirli olmaması lazım… 😆

    Yanıtla

Yorum yapın