Etin Kilosu 25 Lira, Yarım Ekmek Döner 2 Lira?

Geçen gün adını vermek istemediğim bir mekanda dolaşırken “Yarım ekmek döner 2 lira” yazısı okumuştum. Düşünmeye başladım yarım ekmek döner 2 lira olabilir miydi? Etin kilosunu 25 liraya alan birisi bu eti döner yapacak, pişirecek, eleman kesecek, ekmeğe konulacak, patates ve yeşillik eklenecek,  müşteriye servis edilecek.  Ne kadar?  2 Lira..!

O kesilen dönerdeki etin dana eti olduğundan şüphe ederim arkadaş..!

Etmeyeyimde ne yapayım?  Söyleyin bakalım 2 liraya satılan dönerin ne kadar masrafı var?  İçine domates, yeşillik patates kızartması ekleniyor.  Bunlar bir masraf nerden baksan 30 kuruş.  Ekmeğe 150 kuruş, elemanın maaşı,  pişirirken harcanan tüp, yağı, tuzu, servisi, kdv ödemesi, dükkan kirası derken 2 liraya yarım ekmek döner satacaksın birde kar elde edeceksin?

Hiç aklıma yatmadı..

Hemen içimde bir şüphe oluştu.  Kilosu 25 lira olan bir et 50gramı hiç pişirmeden hiç masraf etmeden zaten 1 lira 25 kuruşa geliyor. Sen bu eti pişir, kdv öde, elemana para öde birde üstüne üstlük salata, patates kızart içine koy ekmek de bedavaya gelse yine zarar.  Bu adamlar birde eleman çalıştırıyor. Sonra insan şüphe etmesinde ne yapsın?

Aman aman siz siz olun dışarıdan döner felan yiyecekseniz dikkat edin.  Yediğiniz dana eti olmayabilir.  Zaten geçenlerde Gebze’de tonlarca at eti yakalanmışken..!

Devlet bu konuya el atmış…

Devlet birşeyler yapmaya başlamış, harekete geçmiş ama biz tüketiciler de harekete geçsek iyi olacak.  Yoksa domuz, eşşek, at ne varsa yedierecekler bu millete…

“Etin Kilosu 25 Lira, Yarım Ekmek Döner 2 Lira?” üzerine 3 yorum

  1. Aynı şey bayramlarda da oluyor. Şekerin kilosu 2,5-3 lira arasında da değişirken piyasada 2 liraya bayramlık şekerler satılıyor.

    Yanıtla
  2. 2 liralık döner formülleri
    2 Liralık Döner = 25 Liralık gerçek et(yada varsa alternatifi alınır at, eşek, fare, kedi, köpek…etide olur); normalde bir porsiyona 50 – 100 – 200 gramlık etlerle oluşur(yada varsa alternatifi 50 gram et bitkisel daha dogrusu organik ve inorganik katkılarla 200 grama kadar tamamlanır); en ideal döner odun ateşinde olanıdır(yada varsa alternatifi elektrik ve tüplede olur ama kaçak olması şartıyla); eee yelillik olmadan olurmu uygun bir salalta kıvamı yeşillikde eklenir(yada varsa alternatifi doğrandıktan ve baharatlandıktan sonra her türlü yeşillik de olur çimen dahi kullanabilirsiniz); içini hazırladık dürüm demek ekmekle olur yarım yada tam (yada varsa alternatifi tanıdık bir fırıncı ile 4.kalite undan ekmeklede olur); bunlar kendi kendine hazırlanmaz işçide çalıştırmak gerekli ve işçilerin emekleri tam olaraködenir (yada varsa alternatifi kaçak işçi çalıştırılır hem sigortasız hem de asgari ücretin altında bir maaşla); dükkan kirası da var(yada varsa alternatifi her türlü vergi ve beyannamede usulsüzlük, rüşvet gerektiği gibi verilir) bu kadar basit. Şimdi kim diyebilirki 2 liraya dürüm yenmez diye. Elbette yenir YERSEN….

    Yanıtla

Yorum yapın