Nokia X6 16GB İnceleme

Nokia X6 ile 3. günüm ve cihazı derinlemesine inceleyelim.  Dokun, çal, eğlen sloganı ile piyasaya sürülecek olan X6 modeli Express Music serisinin yeni versiyonu.  Sloganından da anladığımız gibi bir eğlence merkezi olarak dizayn edilmiş. Hele ki benim gibi otobüslerde saatleriniz gidiyorsa size sıkı bir yoldaş olabilir.

Çizilmeye karşı dayanıklı camdan yapılmış 3,2 inch ekrana sahip. Ekran çözünürlüğü 640X360 piksel (nHD) Nokia bu cihaz ile kapasitif dokunmatik ekranı ilk kez kullanıyor. N97 ve diğer serilerdeki dokunmatik ekranlara karşın daha hassas ve çok daha kaliteli bir görüntü sağlamakta. Hafif dokunuşlarınızı sezinleyebilen nHD teknolojisindeki ekranı cihaza artı bir özellik sağlıyor.

Nokia X6 ile özel bir müzik keyfi biz kullanıcıları bekliyor.  Önceki yazımda X6 ile birlikte sunulan Nokia Müzik servisi  Comes With Music ‘den bahsetmiştim.  Bu özellik ile X6 cihazınızı tam bir müzik makinası haline getirebilmektesiniz. 4 milyondan fazla müzik parçası barındıran Nokia Music ile istediğiniz albümü 1 yıl boyunca indirebilmektesiniz.  Ses kalitesi ile mükemmel bir düzeyde.  Cihaz ile birlikte gelen yeni kulaklıklar dünya ile bağlantınızı koparıp Nokia’nın Müzik keyfine varmanızı sağlıyor.

Ekran üzerinde 176 x 144 piksel çözünürlüğünde görüntülü görüşme kamerası yer alıyor.  Kameranın hemen altında Nokia yazısının sağında özel bir kısayol tuşu yer alıyor. Dokunmatik olan bu özelliği ilk başta fark etmeyebilirsiniz. 5800’daki gibi özel bir kısayol tuşu. Ekranınızın sağ üst köşesinde sizi bekliyor. Ekran altında ise 3 tane tuşumuz mevcut. Solda telefon açma tuşu ortada menü tuşu ve sağda telefon kapatma tuşu ile 3 ‘lü bir tuş takımı olarak tasarlanmış. Bu tuşlar dokunmatik değil fakat yumuşaklığı ve esnekliği ile size pekte tuş havası sezindirmiyor.

Cihazımızın sağ tarafına baktığımız zaman ses açma kapama tuşu, fotoğraf çekme tuşunu ve tuş kilidini görüyoruz.  N97’nin tuş kilitlemesi ile aynı fakat bu sefer cihazın sağ tarafına yerleştirilmiş. Chazın sol tarafında ise bir kapakla gizlenmiş olan SIM kart yuvası dikkatimi çekti.  Sim kartınızı pilinizi söküp altındaki mekanizmayı ileri iterek yan taraftan çıkartıyorsunuz.  Sim kartı takarken dikkat etmenizi isterim.  Ben ilk seferinde sim kartı ters taktım 🙂 Nokia bu sefer alışkanlıklarını değiştirmiş ve herşeye farklı bir pencereden bakmış.

İyi de yapmış…

Düne kadar -X derken bugün -Y gibi farklı bir yönden bakarak alışkanlıkları değiştirmiş.  Hedeflerini bilemem ama bu alışkanlıkları değiştirerek çok doğru işler yaptığını gördüm.  Bu cihazın performansı, kalitesi, ses çıkışları, dokunmatik teknolojisi ve tasarımı ne kadar doğru bir iş yaptıklarını ortaya koyuyor.

Cihazın sağ tarafında 2 adet kolon yuvası olduğunu göreceksiniz.  Entegre 3D ses efektli destekli stereo hoparlörler (besberrak hi-fi kalitesinde ses için özel ses yongası) bir artı daha kazandırmış. Cihazımızın üst tarafına göz gezdirdiğimizde ise açma kapama tuşunu, kulaklık çıkışını, şarj girişini ve USB bağlantı girişini görüyoruz. USB bağlantı girişi bir kapakla gizlenmiş. İyi de yapmışlar. N97 üzerindeki USB bağlantı girişine dikkat ettiyseniz kapaksız olarak dizayn edilmişti. Açıkcası kötü bir görüntü sağlıyordu. Fakat Nokia X6 üzerindeki bu kapak sayesinde tasarımdan ödün verilmediği ortaya çıkıyor.

Yalnız dikkatimi çeken bir hususda cihazın USB bağlantısı ile şarj olmaması.  Bunu Nokia’daki yetkili arkadaşlara tekrar soracağım. Böyle bir cihaz USB bağlantısı ile şarj olması gerekiyordu.  Bunu bir eksiklik olarak düşünüyorum. Şarj cihazı yanımızda herzaman olmaz. Fakat benim gibi kullanıcılar USB kablosunu mutlaka yanlarında taşırlar. Hele ki USB kablosunu 15cm kadar kısa yapıp kolayca taşımamızı sağlarken bu cihaza USB üzerinden şarj olma özelliği eklememek dikkatimi çeken can sıkıcı bir eksiklik.  Tabi bu kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Başta da söylediğim gibi USB kablosuz gezmem abi 🙂

Cihazımızın arka tarafına baktığımız zaman 5.0 Megapiksel  çift ledli flas’a sahip AF kameramızı görmekteyiz. 2592×1944 piksel çözünürlüğündeki kameramız keyifli anları ölümsüzleştirebilmemizi sağlıyor.  Fotograf kalitesi ise çok iyi.  Cihazımızın arka kapağını alt tarafındaki boşluğa tırnağımızı koyup yukarı kaldırdığımızda açılıyor.  Nokia yukarıda da belirttiğim gibi bakış açısını arka kapakta da değiştirmiş.  İncecik bir kapak rahatlıkla çekip çıkartabilmekteyiz. Cihaz yeni olduğu için biraz korkarak çekeceğinizi düşünüyorum. Hiç korkmanıza gerek yok tık tık tık çekip çıkarabilirsiniz.

Kapak altındaki pilimizi pilin hemen sağ üstündeki çukurdan destek alarak sökebilmekteyiz. Yani pıt diye elinize gelmiyor. Buda cihaz için artı bir özellik diyebilirim.  Pilin hemen altında Sım kartı sökmek için bir tırnak bulunuyor. Sim kart yuvasının kapağını yan taraftan açıp bu tırnağı iterek kartımızı dışarı çıkartabilmekteyiz.  Alt kısımda bileklik takabilmeniz için bileklik yerini işaret eden bir yer mevcut. Kutudan bileklik çıkmadı bilmiyorum sanırım test cihazı olduğu için koyulmamış olabilir. Arka kapağı ilk defa yerine oturturken zorlanabilirsiniz tekrar söylüyorum korkmadan bastırın…  Bastırarak yerine oturuyor 🙂

Cihazın ağırlığı 112gram çok hafif olduğunu söyleyebilirim. Gömlek cebinizde sarkmadan rahatlıkla taşınabiliyor. Hele ki bazen cebinizi yoklayıp acaba düşürdüm mü hissi uyandırabilmekte.  111,0 x 51,0 x 13,8 mm  boyutlarına sahip Nokia X6  üzerinde birde ekran yönlendirmesi için otomatik yön sensörü mevcut. Bu sayede ekranı sağa sola yasladığımızda otomatik olarak görüntüyü değiştirebilmekte.  Zaten 16:9 geniş ekran sunabilmekte.

Metin girişi  için N97 gibi fiziksel bir klavyesi yok. parmakla çalışan dokunmatik sanal bir ekrana sahip telefonu yan çevirdiğinizde klavyeyi iki elle rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.  Kullanımı çok basit ve ufacıcık dokunuşlarınızı algılayabiliyor.

– Beyaz/Sarı
– Siyah/Siyah
– Beyaz/Pembe

Renk seçenekleri ile karşımıza gelecek.  Bende ki Siyah renkli ve siyah renk tavsiye ederim karizması harika 🙂   Cihaz içerisinde C:/ Sistem ve D:/ Depolama olarak iki hafıza var.  Depolama hafızamız 16GB kapasiteye sahip.   Cihazımızın konuşma süresi 11 saat 30 dakika olarak belirlenmiş bekleme süresi ise 420 saat yeterli bir süre gerçi benim merak ettiğim müzik dinleme süresi bu süre 35 saat olarak belirtilmiş. Müthiş değil mi?  Gerçi bu soruya ileriki günlerde bol bol test yaparak cevap vereceğim. Bir müzik telefonu bana 35 saat müzik dinleme süresi vaat ettikten sonra geriye söylenecek tek kelime kalmıyor.  Bravo..!

Hey..! Çevreciler buraya dikkat…

Ayrıca kullanılan malzemeler PVC içermiyor cihaz tam bir çevre dostu. Geri dönüşüm için cihaz %80’e kadar geri dönüştürülebilir olarak imal edilmiş.  Ambalajları ise %60’a kadar geri dönüştürülmüş malzeme ve %100’e geri dönüştürülebilecek durumda.

Diğer özellikleri için http://www.nokia.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.  Sadece bunlarla kalmıyor.  Diğer özellikleri ilginizi çekecektir.

Fiyat ?

Nokia yetkilileri fiyat için herhangi bir bilgi veremediler. Malum cihazın henüz lansmanı dahi yapılmadı fakat bu özelliklere göre uygun bir fiyat olacağını tahmin ediyorum.   Cihazın piyasaya mayıs ayında sürülmesi bekleniliyor. Önümüzdeki günlerde lansmanı yapılacak ve akıllarda kalan birçok soruyu yanıtlamış olacaklar.

Performans ?

Cihazın performansından fazlası ile memnun kaldım. Cihazı biraz önce yeni firmware sürümüne güncelledim ve 3 gündür hemen hemen tüm özelliklerini kurcaladım.  Dokunmatik ekranı kapasitif özelliği ile gelişmiş ve daha hassas bir hale gelmiş.  Performası ise arada ufak beklemelerde olsa yeterli derecede beni memnun etti.  Cihazın menüleri erişimi ve uygulama yönetimi zaten Nokia’nın alıştığımız başarısını devam ettirmekte.  Bir müzik telefonu olarak baktığımda bana çok daha fazlasını verebildi.  Cihaza bir akıllı telefon olarak bakarsak eğer ortalamanın çok üzerinde bir yere sahip. Eğer fiyatı da bu özelliklere ve performasa uygun bir şekilde olursa cihaz için Nokia büyük bir başarı sağlayabilir. Hemen küçük bir not ileteyim.  Bu cihazı iphone ile kıyaslamayın 🙂 Bu cihaz bir müzik telefonudur ve size çok daha fazlasını vaatedecektir. Görüşmek üzere…  Nokia X6 ile ilgili yazılarım devam edecek…

“Nokia X6 16GB İnceleme” üzerine 37 yorum

 1. nokia x6 sayfasında usb bağlantı kablosunu aksesuarların içinde görmedim.Telefonla birlikte usb bağlantı kablosu veriyorlarmı

  Yanıtla
 2. Bence yukarıdaki inceleme yazıları bir nokiacı tarafından yazılmış. 18 mayıstan beri arkadaşımın o söylediklerini yapmaya çalışıyoruz. Kızımın doğum günü hediyesiydi. Hala içine ne ovimüzikten ne de pcden müzik atabilmiş değiliz. Başarabilen varsa bildirsi. Ne etkinleştirme ne de aktive etme. Hiçbiri çalışmaıyorç Kızım yanında mp3 taşımaya devam ediyor.Belki heüz uygulamaları hayata geçirmediler.
  HERKESE KOLAY GELSİN.

  Yanıtla
 3. @bancus
  Nokia’cı değilim 🙂 Nokia çalışanı da değilim. Yapacaklarınız çok basit. Öncelikle Nokia Ovi Music programını indirin yada kutu içerisinden çıkan CD yi kurunuz. Sonra programı çalıştırın. Yukarıda üye ol gelecek bir nokia hesabı oluşurunuz. Bu hesabı oluşturduktan sonra Nokia Ovi Music programı içerisinden giriş yapınız. Sol menüde müzik hesabınızı aktif edin butonu gelecek tıklayın ve telefon kutusu ile birlikte gelen Nokia Ovi Music (Comes With Music) kodunuzu giriniz. Artık istediğiniz kadar Mp3 indirebiliriniz.

  Ben şuan kullanıyorum. Hatta kullanan kişilerden örnek gösterebilirim…

  Yanıtla
 4. Merhaba abi. Yine harika bir inceleme yazmışsın. Yazına göre dört dörtlük bir telefon. Ama yine de soracağım.
  -Nokia X6 16GB
  -iPhone 4G
  -HTC HD2
  -Blacberry Storm
  Bunlardan hangisini tavsiye edersin?
  -İnternet
  -Müzik
  -Fotoğraf/Video
  -Uygulama/Oyun
  -Çeşitli sensörler (ipod touch gibi)
  -Ufak/hafif
  Bu gibi özellikler benim için ön plandadır… 🙂 Şimdiden çok teşekkür ederim…

  Yanıtla
  • @Furkan Bunların klasmanları farklı. iphone ile HTC dersen eğer HTC tercihimdir. Black berry ap ayrı bişi Nokia X6 çok farklı. Ön plandaki özelliklerine bakınca HTC derim iphone derim X6 da derim. Bunların hepsi zaten ortak nokta.

   Yanıtla
 5. cihazı alalı 2 gün oldu.dokunmatik tlflarda yaşanan donmalar yok telefonumdan şimdilik memnunum ama canımı sıkan bir yönü var önceki tlfnum n95 idi onunla kıyasladığımda 3G görüntü özelliğinden memnun değilim ön kameranın çözünürlüğü çok kaliteli değil verdiğim paraya göre 3G özelliği değmez …bunun için yapılacak birşey varmı bilmiyorum…aldığım bayiye gidip soracağım…

  Yanıtla
 6. bende nokia x6 aldım ama ne yazıkki daha elime ulaşmadı ve telefon yeni olduğu için açıkçası korkularım vardı çünkü ıphone istiyordum ama bu yorumlarınızdan sonra kesinlikle içim rahatladı gerçekten çok teşekkür ederim 😀

  Yanıtla
 7. ben de x6 aldım ama bir türlü o tema ile renk değişen ışıgı açılmadıı.kendiliğinden mi açılır yoksa bir ayarmı ister?

  Yanıtla
 8. onları ovi mağazadan indirmen lazım merak etme bedava hemde herşey ben büssürü şey indirdim ve gerçekten çok memnunum

  Yanıtla
 9. 2-3 güne kadar telfon alacam.. samsung omnia || ile samsung wave arasında kalmıştım.. tam kararımı werdim wave’yi alacam dedim ki.. karşıma x6 çıktı 🙂 yardımcı olursanız sevinirim.. benm için ön planda olan özellik telfonumun fazlasıyla uygulama desteklemesi, internet, kamera ve oyun.. yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 10. TEAkolik :@bancusNokia’cı değilim Nokia çalışanı da değilim. Yapacaklarınız çok basit. Öncelikle Nokia Ovi Music programını indirin yada kutu içerisinden çıkan CD yi kurunuz. Sonra programı çalıştırın. Yukarıda üye ol gelecek bir nokia hesabı oluşurunuz. Bu hesabı oluşturduktan sonra Nokia Ovi Music programı içerisinden giriş yapınız. Sol menüde müzik hesabınızı aktif edin butonu gelecek tıklayın ve telefon kutusu ile birlikte gelen Nokia Ovi Music (Comes With Music) kodunuzu giriniz. Artık istediğiniz kadar Mp3 indirebiliriniz.
  Ben şuan kullanıyorum. Hatta kullanan kişilerden örnek gösterebilirim…

  ben x6 aldığımdan buyana internet üzerinden sanırım 500 tane şarkı indirdim nası beceremediniz anlayamadım

  Yanıtla
 11. Gerçekten gömlek cebinde sarkmadan duruyor.
  Benim abercrombie gömleğin cebine de çok yakıştı.
  iphone mi x6 mı diyenler için bence kesinlikle x6

  teşekkürler tanıtım için.

  Yanıtla
 12. arkadaslar bırsey soracvagım x6 nın sarjı nasıl gıdıyor ne kadar gıdıyor kac saat muzık calabılıyor dedıklerı gıbı 35 saat gıdıyor muu yada kac gun sarjı gıdıyor

  Yanıtla
 13. Merhaba, bu cihazi Amerika’dan getirtmeyi düşünüyorum, garanti, arıza vs. konuları hakkında bilgisi olan var mı, sorun yaşar mıyım? az zamanım var, bilgisi olanlar hemen paylaşabilirlerse sevinirim..

  Yanıtla
 14. @ ismail

  cihazı bütün gün elinde internete girer durumda kullanırsan 24 saat veya az daha fazla gidebiliyor. ama interneti vs insan gibi kullanırsak aramalardır falan 3 gün gidiyor. müzik dinleme olayının benim gözlemlerime göre artı bir şarj yeme olayı yok. bütün gün müzik dinlemeyi hiç denemedim belki ozaman rahatsız edici bir hale gelir 🙂

  Yanıtla
 15. Yha bnde bu telefondan alıcam ama kötü olduğuna dair çok yoRum okudum tereddüt te kaLdımm xS nedense çok kötü diorlar ama telefonun özellikleri hoşuma qiTTi çok beğendim ama alıpta sonra pişman oLmak istemiyoRum ❓ 😕

  Yanıtla
 16. arkadaşlar ben 1 hafta önce x6 aldım ilk 4 gün telefona bayıla bayıla kullandım müzik fln atmakta zorlananlar var usb yi bilgisayara taktıktan sonra depolama modunu seçeceksiniz ve direk ekranı çıkıyor musicin içine kopyalayacaksınız müzik fln gayet kolaydı batarya da ii gidior ancak 3g görüşmesi yaptık arkadaşla çok kötü görüntü:( telefon 5. gün yandaki tuş kilidi tuşu kendini saldı ve tuşun yuvası çıktı sanırım servise gitti daha önce telefonunu benzer bir sorundan yollayan varsa ne zaman gelceği konusunda fikir verebilir mii

  Yanıtla
 17. benim x6 3.günde ön kamera yuvadan çıkma yaptı 15 günden beri serviste ancak internet üzerinden tele service den imei nosunu yazarak ne durumda olduğunu öğrenebilirsin

  Yanıtla
 18. bende yaklaşık 2 haftadr kullanıyorum dokunmatiği harika fakat fotoğraf cekme kalitesi kötü .. tv özelliği var ama hiç bir kanal çekmiyor radyosuda öyle..dış görünüş harika ama içerik hoş değil

  Yanıtla
 19. ya arkadaşlar saçma bi soru olacak ama yardımcı olabilirmisiniz. kamerayı açtıgımda arka kamera açılıyor fakat ön kameraya geçiş nasıl oluyor?

  Yanıtla
 20. tam olarak anlayamadım ama kamera açıkkenmi sağ tarafta özellikler var? kusura bakmayın henüz yeni kullanıyorum telefonu anlayamadım. kamera açıkkenmi sağ tarafta özellikler var yoksa ayarlarda bi yerdemi

  Yanıtla
  • Kamerayı aç ekran üzerine parmağında dokun sağda en alttaki tuşa bas oradan ikincil kamerayı kullanı seç

   Yanıtla
 21. benimki kaçak olduğu için sanırım ön kamerası çalışmıyor. ikincil kamerayı kullanıma aç gibi bir seçenek çıkmıyor

  Yanıtla
 22. mrb arkadaşlar ben yeni x6 aldım arada kendine restart atıyor.
  nedeni nerdir acaba, version olabilirmi? şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 23. Selamlar, yurt dışına çıktığım zaman telefondaki ”call barring” özelliğini aktif etmek gerekiyo.Bunu aktif yaparken şifre istiyor.Arkadaşlar bu şifreyi bileniniz var mı…?

  Yanıtla
 24. Pardon bişey söylemeyi unuttum.Ben arayamıyorum fakat karşıdaki kişiler beni arayabilyoo.Bu arada ama mesaj çekebiliyorum…Sonuç olarak bana genede call barring özelliğini aktif duruma getirebilmem için gerekli şifre lazım…Umarım en kısa zamanda cevabınız gelir.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

  Yanıtla
 25. Arkadaşlar ben nokia x6 yı 1 2 aydır arastırıyorum çünkü almak istiyorum ama okuduğum yorumlar ve nokia nın bayisne sordugumda yorumlar almayın orası cıkıyo burası boyle oluyo gibi yorumlar vardı nokianın bayisindede üretilmiyo dediler (24.05.2011 tarihinde sordum) ve beni ister istemez telefondan soğuttu ve yolda bir kaç kişinin elinde gördüm birazcık çin malı telefonlara benzettim sizce düşünceniz nedir 5800 mı x6 mı çünkü sınıftakı 10 kişide 5800 var ve ben bunlarla aynı tel almak ıstemıyorum ve onlarınkındende altta olmasını ıstemıyorum cunku verdıgım para ya deymesını istiyorum yorumlarınızı beklıyorum…

  Yanıtla
 26. arkadaşlar ben yaklaşık 3 aydır x6-16gb kullanıyorum.ve bazen kendi kendine kapanıp açılıor ama ben memlekette iken böle bi durum yoktu acaba şebekeden mi kaynaklanıyor yoksa benm telefonum garantiye mi gitmek istior bi fikri olan var mı ? şimidden teşekkür ederim

  Yanıtla
 27. arkadaşlar öncelikle bn sizlerin sorularınızı cevaplamak istiyorum
  telefonun kendine reset atma olayı 5800 n97 n8 gibi telefonlardada oluabilir bu telefonlar evde kullandığımız bilgisayarlar gibidir ve kendilerini resetlerler bu durumdan şüphelenmeyin bn 5800 kullanıcısıydım şu anda bnde x6 var ve bn çok memnunum 5800 sıfırdada bu olay vardı x6 dada var sakın bir konuda şüphelenmeyin bu arada x6 ile 5800 arasında büyük farklar var sadece kamerası demeyin dokunmatiğinden tutun ses kaliteesine kadar fark var sevgili arkadaşım dvt yede yardım etmek istwerdim ama bu konu hakkında bir bilgim yok yardım atmek isterdim ama bilmiyorum

  Yanıtla
 28. arkadaşlar ben x6 aldm bnm d telefon kapanyodu ama pilin o 3 tane sarı yere kagıt sıkıstırın oluyor telefondan cok memnunum. Gercekten memnun olmayan dmekki telefona iyi bakmıyorlar..

  Yanıtla

Yorum yapın