Aile Hekimliği mi? Yalan… Fakirsen Sürünmeye Muhtaçsın..!

Evet fakirseniz cebinizde paranız yoksa ölmeye, sürünmeye muhtaçsınız. Bugün siz değerli okuyucularıma anlatacağım hikaye gerçeğin ta kendisi.  Bizler sıcacık evimizde sımsıcak çorbalarımızı yudumlarken O’nlar tedavi için devletin O’nlara verdiği hakkı bile kullanamıyorlar.

Annemin özel bir rahatsızlığı var. Sürekli ilaç kullanmak zorunda ve bu ilaçları SSK’dan yazdırarak almakta. Çok pahalı ilaçlar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Aile hekimliği çıkmadan önce devlet hastanesine gidip rutin kontrolünü yaptırıp ilaçlarını yazdırmaktaydı. Daha sonra gidip ilaçlarını alıyordu. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim ilaçlarını geciktirdiğinde çektiği acıyı Allah kimseye vermesin…

Aile hekimliği çıktı piyasaya gittik kendi doktorumuza Aile Hekimimiz Kaynarca Sağlık Ocağında Ebru Kurt Hanım’a yola koyulduk. Gittiğimizde Nüfus cüzdanımızı unutmuşuz. Bakmam gidin nüfus cüzdanınızla gelin dedi. Peki siz bilirsiniz diyerek çıktık.  Muhtara gidip nüfus cüzdanı sureti çıkardık.  (Aslı ile aynıdır) Tekrar doktor hanımın yanına gittiğimizde hanımefendi bizi bir güzel tersledi. Nüfus cüzdanımızı kaybettiğimizi anlatana kadar zaten illallah ettirmişti. Şimdi ise aslı ile aynı olan Nüfus cüzdanı sureti çıkartmamıza rağmen maalesef ki kovulduk.

Bir doktorun bir imza için hastalarını kovma yetkisi var mı? Üstelik resmi bir evrakla yanına gidiyorsunuz?

Öyle yaptık böyle yaptık hanımefendiye bir türlü kabul ettiremedik. Hanımefendi egosundan mıdır? Yoksa insanları köpek gibi azarlamaya alıştığından mıdır? Bilemeyeceğim fakat her seferinde kovulduk. Peki sonra? Öğrendik ki Aile Hekimimizi değiştirebiliyormuşuz. Kanunen böyle bir hakkımız varmış.  Aynı bölgedeki diğer sağlık ocağına giderek durumu anlatmaya çalıştık.  Pendik Sağlık Ocağı Mehmet Oğuz’a gittik. Oradaki doktora “Bizim böyle bir hakkımız varmış. Biz de bunu kullanmak istiyoruz.” dediğimizde bizi bir güzel terslediler…

“Biz doktor değiştiren hastaları kabul etmiyoruz”

Bu ne demek yahu? Bu nasıl bir iştir?  Devlet bu hakkı bana tanımış  ve siz ne hakla bizi kovarsınız? Evet aynen öyle bizi kovabilme yetkileri de varmış.  Annem raporlu bir hasta yürüyemiyor.  Eğer ilaçlarını almaz ise maalesef ki felç olmaya kadar gitmekte. 2 haftadır ağrı çekiyor ve ilaç alamıyor. Neden mi? İki tane kaprisli doktor yüzünden…

30 sene okuyup dirsek çürüten insanlar bu hale geliyormuş öğrendik. Peki onları bu hale getiren bir şeyler varsa? Olsun ne olursa olsun hiç kimseyi hiç kimsenin kovmaya hakkı yok..!

Mecbur kaldık özel hastaneye gittik…

Peki bu kadar mı? Biz özel bir hastaneye gidebildik ben o doktora zaten güvenmem artık. Peki parası olmayanlar? İlaç almak için SSK’ya muhtaç olanlar? Sorarım size O’nlara kim yardım edecek?

Devletimiz yarım edecek tabii ki..!

Önüme gelen tüm üst makamlara şikayet etmeye başladım. Şimdi de bu yazıyı yazıyorum ve Sayın Cumhurbaşkanına kadar şikayet edeceğim. Bizi kovdunuz birileri de umarım onları kovar. Şu ülkede işini dört dörtlük yapan, yapmaya çalışan, işsiz, iş arayan, okumaya çalışan o kadar insan var ki bari bunlar temizlensin O’nlar yerlerine gelerek karınlarını doyursunlar. Belki bu sayede 3 kuruşu olmayan ve özel hastaneye gidemeyen ilaç alamayanlar doğru dürüst tedavi görür..!

Kovulduğumuz Doktorumuz: Kaynarca Sağlık Ocağı  –  Ebru Kurt

Kovulduğumuz diğer yer: Tavşantepe Mehmet Oğuz Sağlık Ocağı

“Aile Hekimliği mi? Yalan… Fakirsen Sürünmeye Muhtaçsın..!” üzerine 16 yorum

 1. benim annemde astım hastası ama ilerlemiş yıllardır ayda en az 1 hafta hastaneye yattı durdu. en son geçen hafta o da doktorunu değişti ama böyle bir sorun olmamıştı hatta eve gelip anlattı ne güzel söyledim değiştiler felan dedi sorun belli ki o iki kişi arasında ki gruplaşmadan kaynaklanıyor bir iki şikayet alırlarsa zaten incelenir

  Cevapla
 2. Hocam öncelikle geçmiş olsun. Benzer sıkıntıları birçok kişi yaşıyor ve bu tür görevliler ceza bile almıyor. Ne zaman TV kanallarında haber olurlar o zaman gereği yapılıyor. Bazen o da yeterli olmuyor. Ayrıca bu konu ne yazık ki bu kurumla sınırlı değil. Hemen hemen tüm devlet kurumlarında görevliler keyfi karar ve hareketler ile ya devleti zarara uğratıyor yada vatandaş zarar görüyor. Bu tür davranışlara karşı çıkan başka bir görevli eğer karşı çıktığı amiri ise ben söylemeden siz tahmin edin başına gelecekleri. Ne yazık ki ülkemizde kanunlar işlemiyor. Mesela devamlı haber bültenlerinde SSK veya Bağ-Kur yanlışlıkla şu kadar para kesti maaşlardan şeklinde haberleri duyarız. Ama mağduriyetin giderilmesi içinde mahkemeye başvurmak gerekir. Peki neden? Hatayı yapan sensin ve hatanı fark etmişsin ben başvurmadan gereğini yapsana. Yok olmaz belki 3-5 kişi başvurmazda o para kuruma kalır. Bu anlayışlar olduğu süre hani derler ya eşşeğe altın semerde vursan eşşektir o misal. Bu nedenle özelleştirme mümkün olduğunca çok kurum için yapılmalı.

  Cevapla
 3. Yazıklar olsun…
  Hamza abi, eğer uğraşacak biraz paran ve sabrın varsa dava et derim ben. Hem devleti hem de o iki doktoru ayrı ayrı dava et…

  Cevapla
 4. Öncelikle annenize geçmişler olsun diyorum. Gerçekten hastane işleri çok zor :/ Eskileri daha iyi bilirsiniz, ben eski devlet hastanelerini hatırlıyorum da.. Ben ufakken Şişli Etfal’e gitmiştik bir keresinde, sıra kuyruğu çıkış kapısına kadar geliyordu saatin 8’inde. Aciller tıklım tıkıştı. Numara alabiliyorsan, belki bakıyorlardı sana..

  Şimdi hastanelerdeki sistem olabildiğince iyileşmiş durumda. Randevu almak zor fakat aldığın zaman dakikasında gidebiliyorsun. Randevuyu da netten veya telefondan alıyorsun. Öyle eskisi gibi sabahın köründe, geceden gidip sıra beklemiyorsun.

  Aile hekimliği ise, yeni ve çok geç gelmiş bir sistem. Yeni olduğundan olacak ki; bu tip şikayetlerle şekil alacaktır. Doktorlarımızın bir çoğunda var olan o ego tatmin olayına maalesef ki rastlamışsınız. Halbuki karşındaki insan hasta, oraya kimse mutluluğundan veya dalgasına gelmez. Doktorlarımıza gel de anlat bunu.

  Ama bir kaç doktorun yaptığı yanlışı tüm sisteme yüklemekte büyük bir hata olur. Özel hastanelerde bile sigortanın geçtiği bir sistemden bahsediyoruz. Eskiden önünden geçemediği hastanelerde ameliyat olan insanlar tanıyorum.

  Şikayet edin lütfen.. O tip insanlar gerekiyorsa mesleklerini yapmasınlar. Ben de nerde bir yanlış görsem, mutlaka şikayet etme taraftarıyım. Hele ki insan hayatına etki edecek insanların bu tip salakça triplere girmesi, sinir bozuculuktan da ötedir.

  Tekrar geçmişler olsun. Allah annenize acil şifalar, size de kolaylıklar versin.

  Cevapla
 5. @mehmet
  Her yere şikayet ediyorum. Çok sağ olasın.

  @Erol dizdar
  Haklısın üstadım. Maalesef ki sistemin ortasında zarar görenler parası olmayan halk…

  @doğancan
  Elimden geldiğince doktoru şikayet edeceğim. Sağ olasın.

  @büşra
  Teşekkür ederim Büşra Hanım, elimizden geldiğince şikayet edeceğiz. dilekleriniz için çok çok teşekkürler.

  Cevapla
 6. Şimdi çok afedersiniz de bu olayda bir “sabah tersten kalma” durumu var. Yalnız kimin tersten kalktığını çözemedim. Evvela ananız kaç yaşında da nüfus cüzdanını unutma lüksünü yaşıyor bir de üstüne utanmadan sıkılmadan haklı çıkabiliyorsunuz?

  Cevapla
 7. @Kerim
  Eğer okursanız görebilirsiniz. Lütfen okumadan yorum yazmayın.

  “Aile hekimliği çıktı piyasaya gittik kendi doktorumuza Aile Hekimimiz Kaynarca Sağlık Ocağında Ebru Kurt Hanım’a yola koyulduk. Gittiğimizde Nüfus cüzdanımızı unutmuşuz. Bakmam gidin nüfus cüzdanınızla gelin dedi. Peki siz bilirsiniz diyerek çıktık. Muhtara gidip nüfus cüzdanı sureti çıkardık. (Aslı ile aynıdır) Tekrar doktor hanımın yanına gittiğimizde hanımefendi bizi bir güzel tersledi.

  Aslı ile aynı olan sureti çıkardık. Kovulduk dedim..!

  Cevapla
 8. Oncelikle gecmis olsun.

  Maalesef hamza bu sekle geldi durum. Sondan baslayalim, doktor degistiren hastayi yeni bir doktorun almamak istememesi tamamen parasal bir durum. Ne kadar az hasta bakip o kadar az hastanelere sevk ve az ilac yazarsa o kadar cok para onlara kaliyor maalesef.

  Aile Hekimligi denilen ;
  ” ey vatandas, beni is gucu, vergi ve secme hakkinla yaratan vatandas ; hastanelere, polikliniklere, arastirma hastanelerine, universite hastanelerinde kalabalik yaratma. Git efendi efendi saglik ocaginda ol. Hem belki bu sayede Ozel hastane sahibi ahbaplarimizin cebi para gorur, hep muteahhit dostlarimizi mi gorecegiz. ”

  Felsefesinden ote birsey degildir. Birkac ay once rahatsiz olan bir aile yakinim icin gittigimde bu zamana kadar kansere karsi surekli yaptirdigi saglik kontrolunu artik yaptiramayacagini “cunku yazarsam performansimdan duser” diyerek ogrendik. Yani biz tevavi olursak doktorun performans ucreti kesilecek.

  Devlet bizi Doktorun hekimligi ve cuzdani arasindaki ince cizgiye terketmistir.

  Bugunun cikarina oyunu satanlara sonsuz sevgiler, saygilar.

  Cevapla
 9. Hamzacığım öncelikle Annene çok geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin.

  Bu konularda her zaman başvurduğum ve bir çok kurumu şikayet edip çok olumlu sonuçlar aldığım bir mercii var, paylaşmak istedim;

  http://www.akparti.org.tr/akim/ sitesine girerek, Başvuru formunu doldurun. %100 Geri dönüş, %80 oranında çözüm sağlıyor. Direkt sağlık bakanlığı ihtar çekiyor, Ümraniye devlet hastanesine yapmıştım, faydası oldu.

  Diğer kurumlar içinde bu adresin çok faydası var, akparti’li olun veya olmayın buradan mesajları bakanlara milletvekillerine direkt olarak gönderebiliyorsunuz bu hakkımızı bilelim kullanalım.

  Cevapla
  • Teşekkür ederim. Çok sağ olasın hemen başvurumu gönderiyorum. En azından bir şeyler yapılabildiğini öğrendim.

   Cevapla
 10. Maalesef, benzer birçok vaka günlük yaşamda başımızdan geçebiliyor. Önemli olan insan hayatıysa bence gerisi önemli olmaması gerekiyor…
  Ama güzel yurdumda afedersiniz ama hayvan haklarına gösterilen hassasiyet insan canı söz konusu olduğunda gösterilmiyor. Zamanla bu da düzelir inşallah, eskiye bakınca birçok olumsuzluğun geride kaldığını görüyoruz…

  Cevapla
 11. yazıklar olsun o dokturlara ve memurlara ki okumuşlar veya atanmışlar ama adam olmamışlar …
  işte eğitim sistemimizzin ruhsuzluğu ve toplama bir sistemimizin eserleri bunlar gibi insan-bozmaları …
  ne- yapalım
  yazıklar osun…

  işin özeti :facebook.com/video/video.php?v=130009870399606&oid=325809537053&comments

  Cevapla
 12. Gerçekten çok yazık iki mürekkep yalayan bir anda ego sahibi oluveriyor. Bir de ortada şöyle bir durum var ki o da ego sahibi olmak o iki doktor arkadaşa mı kaldı benim bildiğim aile hekimleri doktorların uzman olmak için kazanmaları gereken TUS sınavını kazanamayanların tercih ettiği bir yol hayatı botunca ihtisas sahini olamayacak ama vatandaşa zulüm etmekten geri kalmıyorlar bir de

  Cevapla
 13. Gerçekten çok yazık iki mürekkep yalayan bir anda ego sahibi oluveriyor. Bir de ortada şöyle bir durum var ki o da ego sahibi olmak o iki doktor arkadaşa mı kaldı benim bildiğim aile hekimleri doktorların uzman olmak için kazanmaları gereken TUS sınavını kazanamayanların tercih ettiği bir yol. Hayatı boyunca ihtisas sahibi olamayacak ama vatandaşa zulüm etmekten geri kalmıyorlar bir de. Ama merak etmeye gerek yok devlet şu an teşvik etmek için iyi şartlar sunuyor ama sistem bir otursun arkadaşların çoğu pişman olacak diye düşünüyorum.

  Cevapla

Yorum yapın