Artık Özel Bir VPN Sahibiyim.

Bugün İxirhost sayesinde bana özel bir VPN sahibi oldum. Aranızda bilmeyenler olabilir. VPN, Virtual Private Network’ün (Sanal Özel Ağ) kısaltmasıdır. Ağlara güvenli bir şekilde uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir. Sanal bir ağ uzantısı yarattığından uzaktan bağlanan makine konuk gibi değil, ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Kullandığınız internet bağlantısı ile uzak bir sunucudaki (VPN sağlayıcı bilgisayar) bağlantınız VPN ile şifrelenerek yapılır. Bu sayede internete çıkışınız kendi bilgisayarınız üzerinden değil de VPN ile bağlandığınız bilgisayar üzerinden gerçekleşir. Firmalar tarafından yaygın olarak kullanılan VPN, yöneticilerin, uzak ofislerin, bayi, acenta, satış temsilcilerinin güvenli bir şekilde özel ağlara bağlanmalarını sağlar.

Sanal özel ağ (VPN), komşu ağlar arasında gizli ve özel bir bilgi akışını sağlamaya yönelik kurulur. Paketler internet üzerinden gitse dahi, tünelleme ve kullanılan güvenlik yazılımları sayesinde ağ dinlense bile şifrelenmiş paketlere saldıran kişiye elde ettiği bilgiler hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

VPN sayesinde bilgisayarım üzerinden gelen ve giden paketler şifreleneceği için nereye girdiğimi, ne yaptığımı görmek imkansızlaşacak.  Hem güvenli bir bağlantıya sahip olacağım hem de bağlandığım sistemler ip adresimi VPN makinamın ip adresi olarak görecek ve tamamiyle gizlenmiş bir duruma geliyorum.

VPN birçok şekilde işinize yarayacak güvenli bir sistemdir. Genelde şirketler şubeleri ile merkezleri arasındaki güvenli bir iletişim için kullansa da ben Web sayfamın yönetimi, FTP erişimim, SSH bağlantım gibi özel işlerimde güvenli olarak işlem yapmak ve internette gizlenerek sörf yapabilmek için kullanacağım.

VPN erişimim için destek veren ve sponsor olan İxirhost’a teşekkürlerimi iletirim.

Not: VPN satışı yoktur!

“Artık Özel Bir VPN Sahibiyim.” üzerine 9 yorum

 1. Selam Hamza. İxirhost’a baktım baktım, VPN bölümünü bulamadım. Genel olarak satışa sunulmuş bir hizmet değil mi ki?

  Cevapla
 2. ixirhost birçok hosting firmasından çok çok kaliteli bir firma önceden kullanıyordum fakat maddi sıkıntılar sebebi ile bırakmak zorunda kaldım. ama kullandığım zamanlarda en ufak bir sıkıntımda anında yardımcı oluyorlardı…

  Cevapla
 3. Hayırlı olsun, ileride yapacağım ve henüz fikir aşamasında olan bir avukatlık işi için bu tip bir şey kullanmayı düşünüyorum. Konuya dair tecrübelerinizi anlatan yazılar bekliyorum.

  Cevapla
 4. Vpn kullanmaya şu an ben ihtiyaç duymuyorum. Ve bilinen bir gerçek var o da vpn ile illegal sitelere girme ya da telekomun kapattığı sitelere girme gibi. Bu amaçlarla mı kullanılıyor genelde? Belki 22 Ağustos dan sonra vpn patlaması yaşanabilir.

  Cevapla
 5. İnternette sınırları kaldırmak ve özgürce dolaşmak için 2 günlük ücretsiz VPN hesabımızı denemenizi öneririz.

  Cevapla

Yorum yapın