Asansör Düğmeleri En Pis Yerlermiş. Yalan!

Asansör düğmelerinin bir umumi tuvalet oturağından 40 kat daha fazla mikrop biriktirdiğini ve her ortamda muhakkak ellerimizi yıkamamız gerektiğini söyler dururlar. Hatta yapılan bir araştırma da bir büro masasının bir tuvalet oturağından 400 kat fazla bakteri taşıdığı, bilgisayar klavyelerinin de tuvaletlerden 4 kat fazla mikrop barındırdığı tespit edilmiş.

Ben daha farklı bir noktaya gözlerinizi çevirmenizi istiyorum. Bir bilgisayar klavyesi ya da bir umumi tuvalet değil. Hatta bir asansör düğmesi kadar masum gözüken fakat bir o kadar da her gün kullandığımız bir mikrop yuvasından bahsetmek istiyorum…

İnsanları bu tip araştırmalarla bilgilendirmek güzel şey fakat işin biraz daha derinine indiğinizde daha vahim sonuçlarla dikkatimizi neden çekmezler ki?

Asansör düğmeleri en pis yerlermiş. Yalan! Külliyen yalan…

Her sabah otobüslere biniyoruz. Otobüslerde hiç dikkatinizi çekti mi? Bilmem ama benim hep dikkatimi çekmiştir. Otobüslerdeki “Stop” düğmesinden bahsetmiyorum. Tutamaklardan bahsetmek istedim. Hele ki i.e.t.t otobüsleri ve özel halk otobüslerindeki tüm kol tutamaklarına dikkatle bakın.

İçleri pislikten kararmış durumda. Asansör düğmeleri gibi de her hafta temizlendiğini hiç zannetmiyorum. Birçok özel halk otobüsünün el tutamakları siyah renkte pek üzerindeki pislik fark edilmeyebilir. Fakat beyaz renkte olup reklam için konulanlara dikkatle bakarsanız delikleri simsiyah kir kapladığını görebilirsiniz.

Mecburen de olsa bu tutamakları tutmak zorundayız. Tam elinizi attığınızda kaygan olduğu da dikkatimi çekmiştir her seferinde… Bir asansör düğmesine bir günde kaç kişi dokunabilir?  50? 100?  en babası 250 kere çalışır. Fakat en boş İ.E.T.T otobüsünde yada en dandik Özel Halk Otobüsü hattındaki bir otobüste dokunduğunuz her nokta pislik yuvasıdır. Üstelik mecbursunuz. Tutunacak bir yer lazım. Elinizi tutamaklara attığınızda yağlı olduğunu fark edersiniz. İş işten geçmiştir.  Kim bilir belki 1000lerce insan tutmuştur.  Hele ki dakikalarca tutmak zorundasınızdır. Halbuki bir asansör düğmesine sadece ve sadece 1 saniyeliğine dokunursunuz.

Yalan külliyen yalan…

Siz siz olun otobüs yolculuğundan sonra muhakkak ki ellerinizi yıkayın.  Mikrop yuvasına düşmüş ellerinizle evinize geldiğinizde ilk yapmanız gereken çocuğunuzu kucağınıza almak değil. Ellerinizi yıkamak olsun…

“Asansör Düğmeleri En Pis Yerlermiş. Yalan!” üzerine 8 yorum

 1. Çok doğru bir tespit sahiden, benimce tutunurken canım çok sıkılıyor ama dediğin gibi mecburen, hatırlatma için teşekkürler..

  Cevapla
 2. Otobüste o ellerini ağzına, yüzüne götürenleri gördükçe içim kalkıyor. Vallahi ben de ilk iş ilk fırsat bulduğum yerde ellerimi yıkıyorum. Hele bazı otobüsleri bok götürüyor.

  Cevapla
 3. Neyseki çok zenginim ve otobüslere falan binmeme gerek yok, hahayt….
  .
  .
  .
  Şaka lan şaka, bazen otobüse bile binecek param olmuyor…

  Cevapla

Yorum yapın