Asus Zenfone 6 İnceleme

Asus_Zenfone (4)Asus’un Zenfone serisi ülkemize yavaş yavaş giriş yapmaya başladı. CES’te görücüye çıkan 5 inçlik modeli ardından Zenfone 6 ile tam 6 inçlik bir ekrana sahip oluyoruz.

Zenfone 6, altı inçlik ekranı ile aslında Phablet kategorisine giriyor. Zenfone 6’yı bir akıllı telefon yerine bir Phablet olarak düşünmek daha mantıklı olacaktır.

Özellikle de dev ekranlı modelleri seven tüketiciler için sıkı bir alternatif olacağını düşünüyorum. Farklı renklerle gelen Zenfone 6’nın kırmızı modelini incelemeye aldım. Birkaç gündür de kullanıyorum. Memnun kaldığımın da altını çizmek isterim.

Elinizde biraz kaba dursa da, hafif ve boyutlarına göre ince olduğunu söyleyebiliriz. 

Tasarımına baktığımız zaman, büyük ekranına göre gayet ince ve hafif olduğunu söyleyebiliriz. Arka kısmı bombeli tasarımı ile tam 9,9 mm kalınlığına sahip Zenfone 6, ağırlığı ile de dikkatinizi çekecektir. Ağırlığı mı? Tam 196 gram olan Zenfone 6, elimize aldığımız zaman ne kadar hafif olduğunu gösterebiliyor.

Hatırlarsanız bir süre önce Fablet kategorisinde Nokia’nın 1320 ve 1520 modellerini incelemiştim. Lumia 1320 ve 1520 220 gram ağırlığa sahipti. Bu cihazlarla aynı boyutlarda olan Zenfone 6, 24 gram daha hafif olarak karşımıza geliyor.

Zenfone 6’nın altı inçlik ekranı üzerinde sağda ön kamerayı, ortada ise hoparlör çıkışını ve Asus logosunu görüyoruz. Ekranımızın alt kısmında standart Android tuşları konumlanmış. Ekranın bittiği kısımda ise Asus dizüstü bilgisayarlardan alıştığımız Zen temalı alüminyum tasarım dikkatimizi çekiyor. Ancak bu kısmın dışında Zenfone 6 tamamen plastik olarak tasarlanmış.

Asus_Zenfone (1)   Asus_Zenfone (4)   Asus_Zenfone (2)

Asus Zenfone 6’nın sağ kenarında açma / kapama tuşu ve ses tuşları konumlanmış. Sol kenarda ise arka kapağı rahatlıkla açabilmek için küçük bir çıkıntı yerleştirilmiş. Üst kenara baktığımız zaman 3,5 mm kulaklık girişi ile ikinci mikrofon deliğini görüyoruz. Alt kenarda ise mikro USB girişi ile ana mikrofon deliği görülüyor.

Cihazımızın arka kısmını çevirdiğimiz zaman ortada ana kameranın hafif bir çıkıntı ile dışarıya taşan bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Hemen altında ise Led flaş unutulmamış. Aşağıda ise Intel logosu, Zenfone logosu ve tasarıma ayak uyduran dış ses hoparlör delikleri görülüyor.

Zenfone 6’nın arka kapağı açılabiliyor!

Zenfone 6’nın arka kapağı açılabiliyor. Ancak pilini sökemiyoruz. Arka kapağı sol yan kenardaki çıkıntıyı tırnakla çekerek açıyoruz. Arka kapağı açtığımız zaman sim kart yuvaları ve mikro SD hafıza kartı yuvasına ulaşabiliyoruz.

Asus_Zenfone (7)   Asus_Zenfone (7)   Asus_Zenfone (8)

Evet, Çift Sim Kart Destekliyor

Arka kapağı açtığımız zaman microSD kart yuvası ve çift SIM kart slotları karşımıza geliyor. Yanlış duymadınız, Zenfone 6 bir Fablet olmasının yanı sıra, çift sim kartlı bir akıllı telefon!

Arka kapağı yerine oturturken, ses tuşlarının olduğu kenardan başlarsanız rahatlıkla kapağı yerine oturtabilirsiniz. Korkmayın rahatlıkla çekip, cihazdan kapağı ayırabilirsiniz.

ZenFone 6’nın ekranı gerçekten de hoş ve güzel bir görüntü sağlıyor. Ekranımız IPS panel teknolojisine sahip ve 6 inç büyüklüğünde karşımıza geliyor. Çözünürlüğüne baktığımızda 720×1280 piksel olması belki beklentilerinizi biraz düşürebilir. Ancak HD destekli ekran iPS teknolojisi ve piksel değerleri ile gayet canlı ve temiz bir görüntü sağlıyor.

Asus Zenfone 6, 720p HD ekrana sahip. Ancak Full HD desteklemiyor. Ancak sunduğu net ve harika renkler bu durumu tamamlıyor. Ekranımız Corning Gorilla Glass 3 ile desteklenmiş. Kısacası kolay kolay çizilmiyor. Darbelere karşı daha dirençli olan ekranımız Zenfone 6’yı tamamlıyor.

Asus_Zenfone (9)   Asus_Zenfone (12)   Asus_Zenfone (13)

Asus Zenfone 6, Android 4.3 işletim sistemi ile karşımıza geliyor.

Ancak cihazda sistem güncellemelerini kontrol ettiğimde yeni bir yazılım geldiğini gördüm. Sistemi güncellediğiniz zaman, Android 4.4.2 sürümüne terfi edemiyoruz. Ancak ileride Zenfone 6’nın ileride 4.4.2’ye güncelleneceği ve biraz daha beklememiz gerektiğinin altını çizmek lazım.

Asus Zenfone 6, ZenUI’a sahip! Asus’a özel, ZenUI arayüzü sayesinde farklı bir Android deneyimi sağlıyor. Asus bu konuda kendini sürekli geliştiriyor ve standart bir Android arayüzü yerine ZenUI ile daha keyifli bir kullanım sağlıyor. Ayrıca ZenUI üzerinde kullanım kolaylığını sağlayan Asus uygulamaları da unutulmamış!

Asus_Zenfone (14)   Asus_Zenfone (15)   Asus_Zenfone (17)

Asus Zenfone 6 fablet incelemesi devamı için tıklayınız…

“Asus Zenfone 6 İnceleme” üzerine 2 yorum

Yorum yapın