Biz de Salağız!

Windows8.1-paylasim-twitterKonumuz Twitter arkadaşlar, şu Twitter’daki fenomenler var ya, onların hepsinden değil de, insanı salak yerine koymaya çalışan, hile, hurdayla takipçi kazanmaya çalışan ve kendini akıllı zanneden çakma fenomenlerden bahsetmek istiyorum.

Bu meşhur sosyal medya var ya!

Herkes bu meşhur sosyal medya dünyasındaki, o müthiş egonun peşinde koşmaya devam ediyor. Bu egolardan bir tanesi de, benim 10 bin takipçim var, ben bu 10 bin kişinin 100 tanesini takip ediyorum…

Bu kendini akıllı zanneden ustalar, fenomenler ve artistler önce sizi takibe alırlar. Sonra bir iki hafta, hatta 1 ay beklerler. Ardından da sizi “Unfollow” edip, başka takipçiler kazanma yoluna giderler…

Siz bu sırada başka kişileri takip etmiş, hatta bu kişiyi takip ettiğinizi bile unutmuş olacaksınız. Bir süre sonra sizin takibinizden çıkıp, sanki sizi hiç takip etmemiş gibi bir havada dolaşmaya başlarlar…

Bu işi profesyonel yazılımlarla da yapanlar var…

Bazı yazılımlar bu işi otomatiğe bağlamış durumda.  Hesabınızı giriyorsunuz, ilgi alanınızı seçiyorsunuz (örnek teknoloji) kendisi o konu ile alakalı kişileri follow etmeye başlıyor. Bir süre bekledikten sonra sizi takibe alanları unfollow ediyor. Düşünsenize 10 günde 100’er kişiden 1000 kişiyi takibe alıyorsunuz. Elbette ki bu 1000 kişiden en az 300-400 kişi sizi geri takibe alır.

“Hmm Sarı Çizmeli Mehmet Ağa beni takibe almış” ben de takip edeyim!

Sonrasında, takibe aldığı 1000 kişiyi unfollow ederek, takipten çıkarlar.  Onu geri takip eden 400 kişiden 100 kişi bile unfollow ettiğini fark etmez. Çünkü aradan 1 ay kadar uzun bir süre geçmiştir. Siz de bu sırada başka kişileri takibe almaya başlamışsınızdır…

Etkili bir yöntem. Fakat karşındakini SALAK yerine koymuş olmuyor musunuz?

Evet karşındaki salak ya, senin önce takibe alıp, sonra takibinden çıktığını fark etmeyecek? Karşındaki salak ya, senin günde 100 kişiyi takibe alıp,  1 ay kadar pusuda bekleyip, sonra binlerce kişiyi takip etmekten vazgeçtiğini fark etmeyecek?

Bunu bana sosyal ağlarda tanıdığım, gerçek hayatta tanıştığım en azından 50 kişi utanmadan yapmıştır! Hem de bir iki değil, defalarca…

Bazıları da var ki, bunu göz göre göre yapıyorlar.  Lan akıllı, beni bir kere takibe aldın. Ben de seni takip etmeye başladım. Hani follow karşılıklı olunca daha güzel oluyor ya… Neyse 2, 3 hafta sonra takip etmekten çıktın. Sanki görmüyoruz?  Baktım takipten çıktın ben de seni takip etmekten vazgeçtim! Biz bilmiyor muyuz o takipçi araçlarını?

Aradan 1 hafta daha geçiyor, sanki sana küfür edermiş gibi tekrar gelip takip ediyor. Niye? Çünkü takip etmediğini fark edince unfollow ettin! Sonra tekrar takip edip, pusuda bekliyor takibe almanı! Neyse tekrar takip ettik! Dedik ki yanlışlık olmuştur, başka bir şey olmuştur, bilerek yapmamıştır… Takip ediyoruz aradan 2 hafta geçiyor tekrar unfollow!

Ben de salağım ya!

Ben de salağım ya tekrar tekrar seni takip etmeye devam edeceğim?  Yahu bari biraz adam ol! Bu yöntemler eskidi! Biraz adam olun, doğru düzgün tweet atın, ilgi alanımıza hitap edin de takip edelim. Hatta siz unfollow etseniz bile takip etmeye devam edelim değil mi?

Yok yok biz salağız… Bu arkadaşlar akıllı!  Bunlar her ay binlerce takipçi kazanacak! Sonra da ortaya fenomen diye çıkıp artistlik yapacak…

Ben de salağa yatayım! 

Bir yaparsın, iki yaparsın, üç yaparsın da sonra SPAM yersin arkadaş! Karşında bilgisiz adam yok, salak yerine koyasın. Takip ettiğim kişi marka da değil ki, lan bir marka (bana saçma geliyor ama olabilir doğaldır) binlerce kişiyi takip etmesin..?

“Biz de Salağız!” üzerine 5 yorum

  1. Aynı şeyi tespit ettim ben de bir sosyal medya aracıyla bunu yapanları tespit ettim blokladım ben de. Özellikle denedim, 3-4 defa beni takibe aldı ben bırakınca tekrar takip etti bir de… Üstelik face’te de konuşuyoruz kendileriyle ki bu da engelleme sebebim oldu.

    Yanıtla
  2. birşeyler üretmedikden sonra binlerce takipci dedigin gibi hamza sadece ego tatmini olur. Gercekden birşeyler üretenlere hksızlık oluyor bu kanımca iyi bir konuya deginmişsin ama sosyal medyanın başını ceken sitelerde bunlara karşı bir yazılım veya basit bir şey geliştirmemiş elle tutuler her hangi bir sahte fenomen enlelleyecek bir atak yok şuan bir süre daha böyle gidicez herhalde.

    Yanıtla
  3. Harika bir yazı olmuş kutluyorum.Hepimizin başına gelen bir olay maalesef.En fenası da salak yerine konmak.

    Yanıtla

Yorum yapın