BlackBerry Bold 9790 İnceleme

Bold 9790 modeli aslında Bold 9700 modeli ile de oldukça benzer bir tasarıma sahip. Aynı zamanda Bold 9900 modelinin ufaltılmış bir versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Blackberry yeni telefonu 9790 ile biraz daha  ufak bir cihaz piyasaya sunmuş.

Ufak ve cebe kolaylıkla sığabiliyor. 

Benim gibi büyük ekranlı cihaz (Arc S, Xperia S, Galaxy S…) tercih edenler için Bold 9790 biraz ufak kalabilir ve tercih edilmeyebilir. Ufak olması, cebe kolaylıkla konulabilmesi ise birçok kişi için avantaj olarak da görülebilir.

BlackBerry her ne kadar şirket ve kurumlara hitap etse de son çıkardığı modellerde multimedia ağırlıklı olarak potansiyelini geliştirmeye çalıştığını söyleyebilirim.

Klasikleşen QWERTY Blackberry klavyesi ise aynen kullanılmış. Standart yeşil ve kırmızı tuşlar yerine siyah zemin üzerine gri renk seçilmiş . Arka gövde kapağı çizilmelere karşı dayanıklı bir plastik yapıya sahip.  Bold 9790 üzerine dokunduğunuzda, elinize aldığınızda malzemesinin ne kadar kaliteli olduğunu hissettirmekte.

QWERTY klavye konforunu kapasitif ekran ile sunan 9790 modeli fiziksel tuşlarını kullanmak çok rahat ve tatlı. Her zamanki gibi BlackBerry, Bold 9790 modelinde de bu kalitesini konuşturmuş. Yalnız  arkadan aydınlatmalı 35 tuşlu QWERTY klavye tuşlarının biraz ufak olduğunu söyleyebilirim. Hele ki büyük parmaklara sahipseniz biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Aslında ufak, hoş, hafif ve tasarım özellikleri ile bayanlara daha çok hitap eden bir model olarak düşünebiliriz.

Fiziksel klavye rahatlığı hala BlackBerry’ler için vazgeçilmez bir özellik, dokunmatik ekranlı klavyelere alışamayanların BlackBerry 9790 tercih etmeye devam edecekleri bir model…

      

Fiziksel bakış…

Bold 9790 üst kısmına baktığımızda bir tuş kilidi işareti görmekteyiz.  Üst kısımda bir tuş ya da benzer bir şey yok. Sadece cihazın üstündeki plastik bölüme baskı uyguladığınızda tuş kilidi aktif / pasif olabiliyor. Cihazın üst plastik kenarını esnettiğimiz için tuş kilidi kullanımında biraz zorlanabilirsiniz. Sonuçta bir tuş olmadığından dolayı sizi zorlayabilir. Alışması zor hele ki böyle nazik ve tatlı bir cihazı hanımların tercih edeceğini düşünürsek?

Bol 9790’ın sağ yan kısmına baktığımızda ses açma kapama ve fotoğraf çekme tuşunu görüyoruz. Blackberry Bold 9790 yan kısmındaki siyah şerit üzerine konularak bir nevi tasarıma uydurulan bu tuşların hoş bir tasarım fikri olduğunu söylemeliyim. Göze batmıyor ve tasarım bütünlüğü sağlayabiliyor.

BlackBerry 9790 ekranına dokunabilirsiniz…

Cihazımızın üst kısmında 2,45 inçlik ekranımız var. 480 x 360 çözünürlüğe sahip 9790 modeli, ekran büyüklüğü olarak 2,44 inçlik 9700 modeli ile benzer.  Yazımın başında da söylediğim gibi büyük ekranlı bir cihaza alışkınsanız sizin için ekran gerçekten çok ufak görülebilir. Elbetteki dokunmatik yapısı ile de kullanım kolaylığı sağlayan Bold 9790 ekranı, mevcut Blackberry kullanıcıları için bir dezavantaj değil.

      

Ekranımızın altında fiziksel klavyemiz mevcut. Yine ekran ile klavye arasındaki menü ve fonksiyon tuşlarını ayrıca işaretçimizi görüyoruz.  BlackBerry’nin top işaretçilerinden sonra dokunmatik işaretçisi rahat bir kullanım sunmaya devam ediyor.

Bold 9790 arka kısmı ise kaymaz bir yapıya sahip, arka kapağımız sürgülü bir şekilde açılıyor.  Dikkatle bakarsanız üzerinde NFC anteni olduğunu da görebilirsiniz. Yeni nesil akıllı telefonlarda artık NFC bir standart haline geliyor. Blackberry 9790 üzerinde ise NFC özelliği olduğunu görmekteyiz. Kapağı açtığımızda alt kısımda pile ulaşıyoruz. Pil ünitesini de söktüğümüzde sim kart yuvası karşımıza çıkıyor. MicroSD kart yuvası ise kamera flaşımızın tam altında konumlandırılmış.

Üst kısımda kameramız, hemen yanındaki led flaşımız ve bold logosu yer alıyor.  BlackBerry 9790’ın sol kısmında ise 3,5mm kulaklık girişini görüyoruz. Artık akıllı telefonların tamamı 3.5 mm kulaklık standardını desteklemekte. Alt kısmına baktığımızda micro USB şarj girişini konumlandırıldığını görmekteyiz.

      

Bold 9790 modelinde Marvell Tavor MG1 1 GHz işlemci kullanılmış. Ayrıca 768MB Ram ve 8GB dahili hafızaya sahip.   Bol 9790 performansı ise gayet iyi hele ki 9790 üzerinde tek çekirdekli bir cpu olduğunu düşünürsek BlackBerry OS’nin ne kadar stabil ve performanslı çalıştığını görebiliriz. Sonuçta işletim sistemi Blackberry’e ait…  Telefon görüşmelerimde, hoparlör kullandığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım hatta sesin gayet net ve düzgün olduğunu, arka fonda gıcık edici bir ses tonu olmadığını belirtmek isterim.

Blackberry  9790 modelinde 5Mp’lik kamera mevcut.  Maalesef ki 720p gibi bir video çözünürlüğümüz de desteklenmiyor. Maksimum  640×480 VGA video kaydı yapmak mümkün olan 9790 Bold modelinde yüz tanıma, otomatik odaklanma ve coğrafi etiketleme gibi özellikler mevcut.  Eğer ki Bold 9790 modelini alacaksanız kamerasından çok fazla bir şey beklememek gerekiyor.

      

Her zamanki gibi Blackberry aplikasyonlarının mağaza olarak yetersiz kaldığını biliyoruz. Yine de Facebook, Twitter, YouTube, Foursquare gibi çok yaygın kullanılan uygulamalar RIM tarafından geliştirilmekte ve BlackBerry mağazasında ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Büyük bir kesimin Facebook ve Twitter gibi apkilasyonları kullandığını düşünürsek yeterli olacaktır.  Bunun dışında daha profesyonel uygulamalara, oyunlara ya da özel isteklere sahipseniz Blackberry mağazası maalesef ki yetersiz kalacaktır.

Önceki Blackberry incelemelerimde de söylediğim gibi Blackberry Internet Service ya da Blackberry Enterprise Service üyeliğinizin olması gerekiyor. Bu abonelikleri operatörünüze açtırabilirsiniz. Her ne kadar ücretsiz de olsa bu hizmetler için ayrıca kayıt yaptırmak zorundayız.

Bold 9790 üzerinden  “Haritalar” gibi bazı uygulamalarını kullanmak isterseniz BIS servisinizin aktif olması gerekiyor. Aksi takdirde maalesef ki kullanamıyorsunuz.

      

Sonuç olarak…

Şirketler ve kurumlar tarafından tercih edilmeye devam eden BlackBerry, yeni modelleri ile göz doldurmaya devam ediyor. Hele ki fiziksel klavyesi, kalitesi, özel iletişim servisleri onu her zamanki gibi üstün kılan özellikleri arasında. Yalnız artık eskisi kadar büyük, erişilemez bir noktada değil… Dokunmatik cihazların hayatımıza girmeye devam ettiği şu günlerde, artık öğrencilerin ilköğretim okullarında dokunmatik tabletlerle ders yaptıklarını düşünürsek, ileride belki fiziksel klavye üstünlüğü de kalmayabilir.

Kaliteli, stabil cihazlar üretmeye devam eden Blackberry, 9790 Bold modelinde de kalitesini konuşturmuş. Başarılı bir tasarımla da ön plana çıkarmış. Bayanların daha çok tercih edeceğini düşündüğüm Bol 9790 maalesef ki rakipleri gibi zengin bir multimedya deneyimi sunamıyor.

      

Sürekli sms, e-posta atan, dokunmatik ekranda yazmaya alışamayan, Instagram, Viber gibi uygulamalarla işim yok diyen, kişiler için birebir ve ideal bir cihaz olmaya devam edecektir.  Diğer işletim sistemli cihazlar hem market, hem de multimedia konusunda kendilerini aşmışken BlackBerry’lerin bu konuda biraz geride kaldığı bariz olarak ortada…

Bir sonraki incelememde görüşmek üzere…

Yorum yapın