BlackBerry Bold 9900 İnceleme

Bugün sizlere BlackBerry Blod 9900’den bahsetmek istiyorum. Tasarımına baktığımızda  klasik Blackberry standartlarını koruduğunu görmekteyiz. 115 x 66 x 10.5 mm ölçülere sahip Blackberry Bold 9900 modeli 130gr ağırlığa sahip.  9800  modeli ile karşılaştırırsak 31gr daha hafif olduğunu görebilirsiniz. Bold 9900 modelinin bir artısı da diğer modellere göre 10,5mm inceliğine sahip olması.

Blackberry 9900 Bold modeli aynı zamanda kapasitif dokunmatik bir ekrana sahip. Hem klavyesini kullanarak hem de ekran üzerinde dokunarak işlevlerimizi kontrol edebilmekteyiz. Önceki modellere göre  QWERTY klavyesinin daha yumuşak ve rahat bir kullanım sağladığını söyleyebilirim. Yan kısımları yuvarlatılmış ve rahatça elde tutulabiliyor. Ekranı  640 x 480 pixels ve 2.8 inç özellikte, ekranın hemen altında ise navigasyon tuşu, arama, kapama, geri ve menü tuşları konumlandırılmış. Üst kısımda hoparlör yuvası ve sağında ise sensörler bulunmakta.  Sağ yan kısımda baktığımızda ses tuşları ve hemen aşağısında kamera tuşunu görmekteyiz. Sol kısımda ise 3,5mm kulaklık çıkışı ve Usb bağlantı girişi görülmekte. Artık 3,5mm kulaklık çıkışı standart bir hale geldi. Akıllı cihazlar için olmazsa olmaz bir özellik diyebilirim. Üst kısmına baktığınızda ise Açma kapama tuşunu görebilirsiniz.

Led flaş destekli 5Mp’lik kamerası cihazımızın arka tarafında konumlandırılmış. 2592×1944 piksel çözünürlüğünde olan kameramız oto fokus desteği de sağlamakta. Bunun yanı sıra coğrafi etiketleme, yüz algılama, görüntü sabitleme gibi ek özellikleri de mevcut. Kameramızı kullanırken sağ yan kısımdaki ses tuşları ile zoom yapabilmekteyiz. Ayrıca 5Mp’lik kameramız 720p video kayıt yapabilme özelliğine de sahip. Fakat belirtmeden geçemeyeceğim 9900 Bold üzerinde görüntülü görüşme desteği yok.

    

Blackberry Bold 9900 8GB’lık dahili hafızası ile sunulmakta. Bunun yanı sıra arka kapağı açtığımızda pilin altında Sim kart yuvası ve  microSD kart yuvası görülmekte. Bu hafıza yuvası sayesinde 32GB’a kadar hafıza artırılabiliyor.  Arka kapağa dikkatle bakarsanız bir NFC anteni olduğunu görebilirsiniz. Blackberry Bold 9900’ün  işletim sistemi OS 7 ‘nin yeni iletişim teknolojisi olan NFC desteğine sahip. OS7 aynı zamanda belge görüntüleyebiliyor. Word, Excel gibi ofis belgelerinizi cihazınızda açabilmekte ve okuyabilmektesiniz.

Blackberry Bold Touch 9900, EDGE, GPRS, 3G ve Wi-Fi bağlantı desteği sunuyor. Blackberry 9900 Bold, 1.2 GHz tek çekirdekli Qualcomm işlemciye sahip. Önceki modellerde uygulamalar arası geçişlerde hafif takılmalar yaşayanlar için 9900 Bold’u tavsiye ederim. Çünkü Bold 9900’de bu tarz problemlerin üstesinden gelinmiş durumda.

    

İşletim sistemi olarak OS7 görmekteyiz. Her ne kadar OS6’ya benzese de ek olarak NFC özelliği ve gelişmiş bir multimedia deneyimi sağlamakta. Ek olarak videolar için Youtube uygulaması varsayılan olarak yüklü geliyor. Uygulamalardan bahsetmişken mağzasında  Facebook, Twitter, YouTube, Foursquare gibi popüler uygulamalar olmasına rağmen maalesef ki yetersiz.  Yine de popüler uygulamalar konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

Blackberry’de e-posta ve BBM (Blackberry Messenger) hizmetlerini kullanabilmek için BIS (Blackberry Internet Service) ya da BES (Blackberry Enterprise Service) aboneliği olması gerekmekte. Normalde bu destekler açık olarak gelmiyor. Cihazı alırken mutlaka Bes ve Bis aboneliğine başvurmayı unutmamalısınız.

    

Teknik Özellikleri

İşletim Sistemi: BlackBerry OS 7
Ekran: 640 x 480 pixels, 2.8 inç, 286 ppi
Klavye: QWERTY klavye, optik trackpad
İşlemci: 1,2 GHz işlemci
Bellek: 768MB
Depolama: 8 GB dahili depolama ve ek olarak 32 GB’a kadar artırılabilir.
Kamera: 5MP kamera, oto fokus, LED flash, yüz algılama, 720p video kayıt
Bağlantı: HSPA, WiFi, Bluetooth, microUSB
Ölçüler: 115 x 66 x 10.5 mm
Ağırlık: 130 gr

    

Sonuç olarak QWERTY klavyesini çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Diğerlerine göre daha rahat bir kullanımı var.  Tasarımında ana çizgilerini korumuş, yuvarlak köşeleri hafifliği ve inceliği ile benden bir artı puan daha aldı. Elbette ki kapasitif dokunmatik ekrana sahip olmak Blackberry kullanıcıları için büyük bir artı sağlayacaktır.  Görüntülü görüşme olmaması benim için bir dezavantaj değil fakat bunu şirket çalışanlarına sormak daha mantıklı olacaktır. Bazıları için 3G görüntülü görüşme desteği olmaması negatif bir durum olarak algılanabilir. Her ne kadar uygulama yelpazesini yetersiz olarak görsem de popüler uygulamaları bulabilmek standart bir kullanıcıyı tatmin edecektir.

“BlackBerry Bold 9900 İnceleme” üzerine 5 yorum

 1. Hamza,

  Bu güzel inceleme için tşk ler ama bir yanlışı düzeltmek isterim. 9800, 9900 un onceki modeli değil. Torch serisi farklıdır Bold farklıdır. 9900 un onceli modeli 9780 dir. daha da eskiye gidecek 9700 ve 9000.

  Yanıtla
 2. Ben bu telefonu almayı düşünüyorum fakat oyun rahatlıkla inidirip inidremeyeceğime emin değilim yani android kadar rahat olur mu…Cevap verirsenin sevinirim!

  Yanıtla
 3. bır sorum olacak arkdaaslar 9900 bold facebook whatsapp uygulamalarını kendı mobıl verısınden kullandırıyormu yoksa bıs gıbı abonelıklere ıhtıyacımı var

  Yanıtla

Yorum yapın