Bu Sefer Paylaşmazsan Facebook Paralı Olacak!

facebook-messagesZaman zaman görmüşsünüzdür. Facebook üzerinde sürekli sahte mesajlar dolaşır. Bunlardan en popüleri de “Bunu Paylaşmazsan Facebook Paralı Olacak” sahte paylaşımıdır. Biz Türk halkı “Dilana Ne Oldu” şeklindeki etkileyici sahte haberlere o kadar itimat ediyoruz ki, o kadar araştırmadan soruşturmadan paylaşıyoruz ki, bu tarz sahte haberler binlerce kez paylaşılıp,  ardından da binlerce kez beğeniliyor.

Bu sefer iş gerçeğe doğru gidiyor!

Artık Mark ağabeyimiz parasız mı kaldı? Biz Türklerin paylaşmış olduğu bu haberleri görüp, yeni bir gelir kapısı mı açtı? Yoksa Facebook yönetimi biz Türklerin saçma sapan Facebook paralı olacak haberlerini gerçeğe mi dönüştürmek istedi? Bilemiyorum, fakat bugünden sonra Facebook özel mesajlarında gerçekten de ücret istenilirse inanmalısınız!

Kısacası Facebook özel mesajlara ücret geliyor…

Facebook’un yenilikleri ne kadar tepki çekse de, adamlar bildiklerini okumaya devam ediyor. Çok fazla tepki çekebileceğini düşündüğüm bu yenilik ise, bugün PCMag, Wall Street Journal gibi birkaç sitede gördüğüm haberlere göre gerçeğe dönüşüyor.

Facebook’un özel mesaj hizmetinde dikkat ettiyseniz, arkadaşınız olmayan kişilerden gelen mesajlar  “Diğer” ismindeki bölüme düşmekteydi. Doğal olarak pek dikkat çekmiyor, hatta birçoğu spam muamelesi görerek o bölümün altında kalıyordu.

Facebook’a 1 kereliğine 1USD ücret öderseniz, arkadaşınız olmayan kişilere attığınız mesajlar “Spam” ya da “Diğer” mesajlar bölümüne düşmüyor ve direk kullanıcının mesaj kutusuna geliyor.

Bu sistem şuan sınırlı bir kullanıcı kitlesi ile birlikte Facebook tarafından test ediliyor. Büyük bir ihtimalle yarın öbür gün tüm sisteme entegre edip, arkadaş listenizde olmayanlara mesaj atarken karşınıza çıkacaktır.

Hemen panik yapmayın!

Eğer mesaj göndereceğiniz kişi arkadaşınız ise, ona göndereceğiniz mesajlarda hiçbir sorun yok. Ne ücret istenecek, ne de böyle bir şey sorulacak. Fakat arkadaş listenizde olmayan birine mesaj atacaksanız Facebook sizden bir kereliğine 1USD ücret isteyebilir.

Tabi bu ücreti ödemek istemezseniz, arkadaş listenizde olmayanlara göndereceğiniz mesajlar Spam muamelesi görüp, eskisi gibi gönderdiğiniz kişinin ana mesaj kutusuna düşmeyebilir.

Sanki Facebook Spam’ı legalleştirmiyor mu?

İlk olarak aklıma bu geldi. Bunu yapanlar, yani arkadaş listesinde olmayanlara mesaj atmak isteyenler genelde Spamcılar, etkinlikleri duyurmak için uğraşanlar veya yazdıkları mesajları daha büyük kitlelere ulaştırmak için spam mesaj atanlar değil mi?

Bu adamlara kalkıp, “1USD verin göndereceğiniz tüm spam mesajları biz direk kullanıcının mesaj kutusuna koyacağız” teklifinde bulunduğunuzda ne düşünürler!

Allah razı olsun Facebook bizde bundan dert yakınıyorduk!

Hele ki seeding işi ile uğraşanlar için büyük bir nimet olacaktır. Lan şimdi Facebook mesaj kutumuz ağzına kadar spam dolacak! Yapacak bir şey yok. Belki bu yazıyı bol bol Facebook’ta paylaşırsanız, belki milyonlarca kişi “bu yazıyı paylaşmazsan Facebook paralı olacak” diyerek paylaşırsa geri adım atarlar 🙂

Hahaha!

Elbette ki geri adım atacaklarını sanmıyorum. Yine de tepki göstermekten geri kalmayalım.  Yüz binlerce kişinin 1USD ödemeye razı olacağını düşünürsek, ciddiye alınacak bir konu olduğunu anlarız.

Hele ki insanlar artık e-posta yerine Facebook mesajlarını kullanmaya alıştılarsa vay geldi başımıza… Yapacak bir şey kalmıyor. Ne yapalım? Facebook, gelen mesajlar kutusu ağzına kadar dolduğunda tümünü işaretleyip sileceğiz. Arada gönderilen gerçek mesajlar da güme gidecek.

Yahu boşverin, Gmail dururken, Hotmail dururken, Skype varken ne gerek var Facebook mesajına? Varsın spamcılar legalleşsin, Facebook 1USD’den milyon dolarlık paralar kazanmaya devam etsin. (Sanki paraya ihtiyaçları var ya?)

“Bu Sefer Paylaşmazsan Facebook Paralı Olacak!” üzerine bir yorum

  1. Biz o 1 doları vermemek için gerekirse ortak arkadaş bulur arkadaşlarımıza ekleriz.
    Yakında çıkacak benzer haberler: “1 dolar vermeden özel mesaj gönderme hilesi” 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın