Cahilliğin Bizi Götürdüğü Yer “ÜM DİYENE”

Cahilliğin ne kadar ileri düzeye çıktığını biraz önce Twitter üzerinden gördüm. Hem gerici, hem araştırmadan suçlayan, hem de cahiliz.  Neden mi? Bugün Twitter üzerinde “ÜM DİYENE” olarak bir trend topic gördüm.  Merak ettim, herkes gibi. Tıkladım hash tag’i nedir, ne değildir?

Karşıma 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile insanların Twitter üzerinden gönderdikleri “Ne mutlu Türk’üm diyene” mesajları önüme gelmeye başladı. Sonrasında “Üm Diyene” hash taginin nasıl oluştuğunu anladım. Aslında bunu birazcık araştırırlarsa herkes görebilir.  Ne mutlu Türk’üm diyene yazarken “Türk’üm” kelimesinde bir tırnak işareti var.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene

Twitterin hash tag prensibinde ve Trending Topic prensibinde ufak bir nokta vardır. Eğer kullandığınız kelimede TIRNAK işareti varsa Twitter tırnak (kesme) işareti öncesini görmez. Yani siz Twitter üzerine “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazdığınız zaman Twitter bu cümle içerisinden sadece  “ÜM DİYENE” kısmını alır ve çok fazla kullanıldığı için  Trending Topic yapar.

Tırnak işareti ile bir hash tag ya da trend oluşmaz! 

Twitter’in kullanımında 140 karaktere sığdırmak için hele ki bir hash tag, trend için ne imla kurallarına ne de Türkçe kurallarına uyulmaz. Aslında hiçbir dil de bunu yapmazlar.

Eğer ki tırnak işareti kullanırsanız Twitter tırnak işareti öncesini ya da Hash Tag içerisinde tırnak işaretinden sonrasını okumaz!

Sonuçta “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” yazıları arasında  “ÜM DİYENE” olarak bir Trending topic ortaya çıktı.  Sonrası….

Cahilliğin başladığı nokta!

Bazı kendini bilmezler “Üm Diyene” etiketini gördüklerinde “Bu ne Ümmetçiler mi çıktı?”, “Türk karşıtlarına karşı inadına Türk’üm” ve benzeri Twitler atılmaya başlandı. Hatta bunu bir protesto gösterisi haline getirenler, ümmet ilişkisine çevirenler, Türk’lüğe hakaret diye algılayanlar…. Cahilliğin doruk noktası!

Önce Twitter kullanmayı öğrenin!

Eğer bilmiyorsanız Twitter üzerinden “bu üm diyene etiketi nereden çıktı” diye sorun! Elbetteki soranlar oldu. Elimden geldiğince 140 karaktere sığdırmaya çalışarak bunu anlatmaya çalıştım.  Birçok kişinin anlaması bana yetti bile fakat yetmeyen, beni üzen araştırmadan, soruşturmadan bunu cahilce “Hakaret sayanlar” olmasıydı.

İnsan bir kere ne dediğini, ağzından çıkanı düşünmesi lazım. Hiç kimsenin ne Atatürk’e ne de Türk’lüğe hakaret ettiği yok! Hiç kimsenin de ümmetçilik yaptığı! 

Bu sadece onların cahilliği… 

Bakalım bu yeni medyada, kontrolsüz medya içerisinde, internet dünyasında kısacası Sosyal Medya üzerinde daha ne cahillikler göreceğiz. Çok yakında eline “Üm Diyene” pankartı asıp Taksim meydanında Türk’üz, Türk’çüyüz, Türk’lüğe hakarete karşı çıkalım yürüyüşleri yaparlarsa hiç şaşırmam!

1. Hash Tag içerisinde tırnak işareti kullanmayın

2. Trending Topic yapacağınız bir şey varsa tırnak işareti ile yazmayın.

Sanki Messenger’da, Skype’da ya da Gtalk’ta ya da bir e-postada imla kurallarına uyuyorsunuz da Twitter’da imla kurallarına uymak mı kaldı? Elbetteki yazdıklarımıza, Türkçe’ye, imla kurallarına uymak zorundayız. Fakat cahilliğin dozunu artırıp üstünüze güldürmeyin!

Sözlerimi…

Twitter üzerinde  “Ne mutlu Türküm diyene” ve “#nemutluturkumdiyene”

Facebook üzerinde “Ne mutlu Türk’üm diyene” 

Blogum üzerinde ise “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” cümlesi ile noktalıyorum! 

“Cahilliğin Bizi Götürdüğü Yer “ÜM DİYENE”” üzerine 3 yorum

 1. Trend Topic olabilme ihtimalini göz ardı eden insanların sayısı oldukça fazla olduğunu gösteriyor. İşin komik tarafı bütün bunlara rağmen bu cümle ile tweet atılmaya devam edilmiş. # yasaklı ya da fobi olarak görülüyor.

  #isaretifobiolmus 🙂

  Yanıtla
 2. Hamza çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bu konuda bir kafa karışıklığı da Adanalılar veya Türk’üm derken bunların kesme işareti ile ayrılıp ayrılmayacağı… Yeri gelmişken TDK kurallarına göre açıklayayım:

  Kök halindeki özel isme (çokluk eki dışında) bir çekim eki gelirse bu isim kesme işareti ile ayrılır (Türk’üm — her ne kadar Twitter’da Hashtag sorun olsa da 🙂 ). Ancak, kök isme yapım eki gelmişse bu ek kesme işareti ile ayrılmaz. Yapım ekinden sonra çekim eki gelirse o da ayrılmaz.

  ÖRNEK:

  Türk – çü – lük > Türkçülük
  KÖK – YAPIM EKi – YAPIM EKİ

  Türk – ün > Türk’üm
  KÖK – ÇEKİM EKİ

  Yani:

  1.Türk’üm:

  . Aşağıda sıralanan özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır:
  a. Kişi adları, soyadları ve takma adlar: Atatürk’üm, Fatih Sultan Mehmet’e, Muhibbi’nin, Gül Baba’ya, Sultan Ana’nın, Yurdakul’dan, Kâzım Karabekir’i, Yunus Emre’yi, Ziya Gökalp’tan, Refik Halit Karay’mış, Ahmet Cevat Emre’dir, Namık Kemal’se.

  2. Türkçenin:

  Özel adlara getirilen yapım ekleri, çokluk eki (Giresunlular gibi) ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesme işaretiyle ayrılmaz: Türklük, Türkleşmek, Türkçü, Türkçülük, Türkçe, Müslümanlık, Hristiyanlık, Avrupalı, Avrupalılaşmak, Aydınlı, Konyalı, Bursalı, Ahmetler, Mehmetler, Yakup Kadriler, Türklerin, Türklüğün, Türkleşmekte, Türkçenin, Müslümanlıkta, Hollandalıdan, Hristiyanlıktan, Atatürkçülüğün.

  Yanıtla

Yorum yapın