COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)

Dün blogumuza bir yorum geldi Eski dostlarımdan birisi ArAnAnAdAm ve Comodo Firewall Pro programını test etmemi istedi. ArAnAnAdAm Nick li arkadaşım eski dostum buradan selamlarımı gönderip makalemize başlıyoruz.

Comodo Firewall başlıktada okuduğunuz gibi tamamen ücretsiz bir program. Daha önceden ismi Comodo Firewall iken şimdicomodo.gif adı Comodo Firewall Pro oldu nedeni ise gerçektende profesyonel olarak yazılmış ve tam güvenlik sistemine sahip olması diyebilirim. İlk başlarda yani adını ilk duyduğumda ve internet sayfası http://personalfirewall.comodo.com adresine girdiğimde ücretsiz olduğunu görünce biraz düşündüm hem Profesyonel olacak hemde ücretsiz açıkcası diğer ücretsiz dandik programlardan biri zannettim diyebilirim. Fakat öyle değilmiş gerçektende harika bir program. Sizlere şiddetle tavsiye ederim 50-100 USD arası lisans parası verip bir firewall kuracağınıza bence COMODO sizlere ücretsiz bir koruma sağlayacaktır.

Gün geçtikçe artan teknoloji ve hızla yayılan internet sayesinde güvenlik ön plana çıkmakta özelliklede internetten indirdiğiniz programlar ne kadar güvenli ? Hadi güvenli olsun bu programların ortaya çıkan güvenlik açıkları ? bir sürü ıvır zıvır ve rahatsız edici birçok güvenlik açığı.. Artık hemen hemen her pc ye şart olan Firewall programları ben bu geceye kadar Agitinium firmasının ürünü olan OUTPOST Firewall kullanıyordum. Bu gece tamamen Türkçe ve Ücretsiz olan Comodo Firewall programına geçiş yaptım ve programın testini sizlerle paylaşmak istedim.

KURULUM : Kurulumu çok basit ve rahat programın SETUP unu çift tıkladığınız zaman size Hangi dilde kurmak istediğinizi soruyor tabiki TÜRKÇE seçip devam ediyoruz. Herşeye ileri dedikten sonra program kuruluyor ve sizden bilgisayarı yeniden başlatmanızı istiyor. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra program hazır bir biçimde karşımıza geliyor.

RESTART VE AYARLARI :Daha önceden Norton AVG Antivir gibi bir program kullandıysanız. Sağ taraftaki güvenlik uyrıları sizlere yabancı gelmeyecektir. Bilgisayarınızı açtığınız zaman sağ tarafta aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir uyarı göreceksiniz yada bir program internete çıkmaya çalıştığında yada Explorer açtığınızda sizden internete çıkmak isteyen programa izin verip vermek istemediğinizi soruyor. Eğer izin verirseniz ve oradaki kutuyu işaretlerseniz işte o zaman program güvenli sayılıyor ve Comodo Firewall tarafından internete çıkışına izin veriliyor. Eğer izin vermez iseniz o zaman hiçbir yere gidemiyor.. …..

comodo1.JPG

Program ilk kurulduğunda öğrenme kipinde çalışıyor yani bir program internete çıkmaya çalışırsa size yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi uyarı veriyor. Öğrenme kipini kapattığınızda ise artık sistemde sadece sizin izin verdiğiniz programların çıkışına izin veriyor ve interneti ona göre kullanmanızı sağlıyor. Tam bir güvenlik sistemi diyebilirim. Öğrenme modunu kapatmak için sağ alt köşedeki Comodo Firewall simgesini çift tıklayın ÖZET ekranından BİLEŞEN İZLEYİCİSİ yanındaki ÖĞRENİYOR yazısına tıklayın açılan ekranda AÇ , KAPAT , ÖĞREN seçeneklerini seçebilirsiniz. Tüm internete çıkan programları izin verdikten sonra KAPAT yapıp size uyarı vermesini durdurabilirsiniz. O arka planda çalışsın sizde rahatça internette dolaşın.

Ayrıca yine bu ekranda EKLE butonuna basarak internete çıkmasını istediğiniz programı seçerek manuel olarak izin listesine ekleyebilir yada ekli olanları KALDIR butonuna basarak izin listesinden kaldırabilirsiniz.

comodo2.JPG

Programda GÖREVLER sekmesinde kısayollar mevcut bu bölümde YASAKLI yada GÜvenli uygulamaları belirtebilir, Bölge ekle kaldır seçeneğinde Yerel Network ünüzü yapılandırabilir, Güncelle-Denetle bölümünden programınızın updatelerini yükleyebilir, BİLİİNEN UYGULAMALARI tarama bölümünden de Bilgisayarınızdaki kurulu olan programları tarayabilirsiniz. Aslında en çok hoşuma giden tarafıda bu bunu tıkladığınız zaman program bilgisayarınızda yüklü olan programları arıyor ve onların güvenli olanlarını seçip internete çıkışına izin veriyor. Böylelike büyük bir zahmetten kurtulmuş oluyorsunuz.

comodo3.JPG

Program arayüzünden kısaca özet :

1. Forum başlıkları ve güncel olaylar

2. İnternet kullanım verileri hangi program ne kadar bağlantınızı kullanıyor görebilmektesiniz.
3. Network durumunuzu göstermekte ip adresiniz Ethernet kartınızın bilgileri
4. Firewall durum raporları
5. Güncelleme var ise burada güncelleme yapmanızı istiyor. vs…
6. İnternet durumunuzun kontrol edebilmektesiniz. İzin verebilir yada bloke edebilirsiniz.
7. İnternet durumunuzu anlatan bilgi
8. Programın çalışma durumu ne yapıyor ne halde hangi kipte çalıştığını börebilir oradaki bilgilere tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

9. Firewall’ınız yani güvenlik duvarınızın sisteminizi ne kadar koruduğunu ve durumu hakkındaki bilgiyi görebilmektesiniz.

Programa başka bir ayar yapmanıza gerek yok zırt pırt karşınıza çıkıp sizi rahatsız etmiyor. Gayet rahat ve basit kullanımı var en büyük avantajı da tabiki tamamen TÜRKÇE olmasıdır.

Programın Ek özelliklerinden birinden de bahsetmeden duramayacağım programda İLERİ SALDIRI TESPİT ve ÖNLEME bölümüde var program tam bir GÜVENLİK DUVARI ve tüm saldırılara karşı sizleri korumak için yapılandırılmış ayrıca ileri derecede güvenlik bilginiz var ise GELİŞMİŞ sekmesinden bu bölüme gelerek saldırılarıkoruma bölümünü istediğiniz gibi ayarlayabilmektesiniz. Bu bölümü bilmeyen kullanıcıların değiştirmesine yada kurcalamasına gerek yok diyorum ve ileri PC kullanıcılarına anlatmayada gerek duymuyorum. Zaten varsayılan ayarlarını değiştirmeye gerek yok tabi paranoyak değilseniz 🙂

Programın ana penceresinden birazda bahsedelim bakalım neymiş ne değilmiş diyenler için kısaca özetleyelim.

comodo4.JPG

Bu bölümde sizlere sistemde ne olup ne bittiğini raporluyor. Soldaki resimdede gördüğünüz gibi bende 11 önemli olay olduğundan bahsediyor burayı tıkladığımda bilgisayarımda ne oldu hangi program internete çıkmak istedi ne yaptı ne yapmadı görebilmekteyim. Bunun sayesinde sisteminiz elinizin altında oluyor yani siz sistemi kullanıyorsunuz ve sizden habersiz hiçbirşey gerçekleşmiyor.

comodo7.JPG

Bu bölümde ise sistemin durumunu görebilmektesiniz. Programın çalışma durumunu programın aktif olup olmadığını network durumunu ve uygulamaların yönetimini izleyebilmektesiniz. Ayrıca sağ resimde de gördüğünüz gibi istediğinizi tıklayıp ince ayarlarını yapabilmektesiniz. Gayet açıklayıcı ve basit yapılmış olması siz ev kullanıcıları ve standart bilgisayar kullanıcılarınında rahatlıkla kullanmasını sağlayabilmekte. Hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan kendi başınıza çözebilirsiniz.

comodo8.JPG

Bu kısımda ise isterseniz tek bir hamle ile tüm sisteminizdeki programları bloke edebilmektesiniz olduki bir saldırıya maruz kaldınız hemen bu bölümden HEPSİNİ ENGELLE yaparak sisteminizin giriş ve çıkışını kapatabilmektesiniz. Yada Hacker lik yapacaksınız bir trojan üzerinde çalışacaksınız yada bir virüs üzerinde çalışıyorsunuz o zaman HEPSİNE İZİN VER yaparak programın zararlı gördüğü programları virüs ve trojanların internete çıkışına izin vermiş olursunuz yani bir nevi Firewall programımızı yolgeçen hanına çevirmiş oluruz aman aman tavsiye etmiyorum. 🙂

comodo9.JPG

İşte sağ tarafta ise işinize çok yarayacak bir bölüm daha sağ üst resimde gördüğünüz gibi TRAFİK başlığı altında o anda internete çıkmış olan programların internet bağlantınızın ne kadarını yediğini ne kadar meşgul ettiğini görebilmektesiniz. Sağ tarafra gördüğünüz gibi benim FireFox Explorer programın internet bağlantımın %80 ini kullanmakta 🙂

Ve SİSTEM BİLGİSİ başlığı altındaki bölüm ise YEREL NETWORK’ünüzün durumunu göstermektedir. Bu bölümden MAC adresiniz de dahil yerel ip adresinize kadar görebilmekte bilgi sahibi olabilmektesiniz. Ben MAC adresimin bir kısmını kırmızı renk ile kapattım amaan aman ne olur ne olmaz sistemime felan sızmak isteyen olur 🙂

GELELİM PROGRAM TEST SONUÇLARINA…!

Bilgisayarıma uzaktan SYN Attack ve bağlantı denemeleri yaptım %90 ında blokeyi yedim diyebilirim. Gerçi biraz fazla uğraşıp testi sonuna kadar götürmek lazım ama büyük oranda başarılı diyebilirim. Ataklarda ve saldırılarda sistemi koruyabilmekte.

Program Erişimlerinde kolay basit arayüzü ve rahat yönetimi sayesinde benden yüksek not aldı diyebilirim 10 yaşındaki bir çocuk bile bu programı rahatça kullanabilir kurabilir ve kendini koruma altına alabilir.

Bilgisayarı kasmıyor rahat davranıyor ve sizi üzmüyor yani ortalama bir donanıma sahipseniz sisteminizi kastırmadan kullanabileceğiniz bir Güvenlik duvarı ( Firewall ) diyebilirim.

Hangi programın hangi ip adresine ve hangi portla çıkış yapmak istediğini rahatça gösterebilmekte böylelikle sisteminizde açık olan portları görebilmekte ve yönetebilmektesiniz.

Ücretsiz olması gerçektende harika böyle bir programın ortalama fiyatı piyasada 50 – 75 USD arası programa ücret vermiyorsunuz ve hiçbirşeyinizi sınırlamıyor yani hem TAM sürüm hem PRO hemde Ücretsiz 3’ü bir arada diyebilirim. Mükemmel benden tam not aldı.
comodo_ucretsiz.JPG

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ :

 • Windows 2000 (32 bit ALL)
 • Windows XP (32 bit ALL)
 • Windows 2003 (32 bit ALL)
 • 64 MB available RAM
 • 32 MB of available free hard disk space

Download Turkish Version of Comodo Firewall Pro 2.4 (Size: 8.48 MB)

Download Turkish language pack add-on (Size: 1.60 MB)

Programı yazan arkadaşlar arasında Comodo Group da çalışan Melih Abdulhayoğlu abimize de bir Türk olarak Ücretsiz ve Profesyonel olan bu yazılım için teşekkür ediyorum.

Melih Abdulhayoglu
President and CEO – Comodo Group

Melih’s deep expertise and knowledge of computer security systems, particularly as related to internet security and transactions, led Melih to launch Comodo in 1998. With a passion for seeing a safe and trustworthy internet, he has been instrumental in setting the strategy for product development and has spearheaded the architectural design and implementation of Comodo products, services and infrastructure. His designs have set the standard for the industry, winning awards in their proactive ability to engender trust on the web. A technology leader for over 15 years, Melih has pioneered innovative communication, hardware and software security implementations to ensure comprehensive internet security. Under his direction, the Comodo name has become synonymous with Internet Identity and Trust Assurance, which becomes more and more a pivotal issue of our time.

Melih gained a Bachelor of Engineering degree in Electronic Engineering (B.Eng.) from Bradford University in 1991. At Bradford, he supported the development of security technologies for the British government. Respected as a thought leader for the identity and trust industry, Melih is a key public speaker and has led the company in its responsibilities as a contributing member of the Trusted Computing Group, as well as the renowned Digital Trust Lab Research and Development Center.

It’s Free. Forever. No Catch. No Kidding

The Award-Winning Comodo Firewall Pro

 • PC Magazine Online’s Editor’s Choice
 • Secures against internal and external attacks
 • Blocks internet access to malicious Trojan programs
 • Safeguards your Personal data against theft
 • Delivers total end-point security for Personal Computers and Networks

Install now for out-of-the-box protection against identity theft hackers, Trojans, scripts and other unknown threats

Sleek design gives an at-a-glance overview of your security status

 • 1. Highlights – displays the latest Comodo news and information about updates
 • 2. Traffic – high visual overview of the last minute of traffic history in terms Applications and Network protocols
 • 3. System info – information about your system in terms of the Hardware and details of all network Adapters in your computer.
 • 4. View Alerts – Get in-depth details on the high severity risks that the firewall has detected.
 • 5. Update License – One click activation of your free-for-a-lifetime Comodo license.
 • 6. Computer Security level – customize firewall security by using the slider to quickly move between preset security levels
 • 7. Check the security of your firewall’s configuration with Comodo’s online vulnerability scanner, HackerGuardian.
 • 8. Security Monitoring – get an immediate heads up on the status of the firewall’s major components.
 • 9. Protection strength – your overall security level determined by the settings you have chosen

“COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe)” üzerine 95 yorum

 1. şimdi yüklemedeyim .] emeği geçen tüm arkadaşlara gönülden teşekkürlerimizle {: ayrica bu ve diğer aydinlatici makalelerin için de sevgili teakolik arkadaşim şahsina bu teşekkürlerimizi 2 kere ilettiğimi bilmeni isterim. saygilar…kolay gelsin .}

  Yanıtla
 2. Firewall dışında antivirüs, backup, ivault(şifre saklayıcı), antispam vs gibi programlar da var ve ücretsiz.
  Firewall kesinlikle zonealarma benziyor ve bu çok iyi. Antivirüs için pek iyi diyemeyeceğim belki benim sisteme özel bir şeydir fakat büyük miktarda veriyi kopya ederken sistemi çok kastı (çift cpulardan birini kullandı) Firewall çözümü mükemmel diyebilirim

  Yanıtla
 3. yeni versiyon çıktı bugün
  ”Comodo Personal Firewall Pro 2.4.17.183”
  bu versiyonunda türkçesi varmı acaba? yada indirdiğimiz Turkish language pack yeni versiyonlar içinde geçerli midir?
  bilgiler ve program için teşekkür ediyorum

  Yanıtla
 4. bu programın hazırlanmasında ve bu acıklamaların yapılmasında emeği geçen her kese teşekkürler ellerinize sağlık…

  Yanıtla
 5. Merhabalar, ben kısa bir süre içinde firewall mu değiştirdim, bu site de yeni bir firewall ararken gözüme ilişti. Burda şöyle bir ayrıntı var ki oda artık kullanmamakta olduğum firewall comodo firewall idi yani bu firewall çok önceden beri kullanıyorum ve kotamda artışlara trojan ve spy artışları gözledim. ağ üzerinden gelen vürüslerde de pek etkili değil bence, özellikle ingilizce kullandığım için “allow” kelimesine tıklamaktan illallah gelmişti. Diğer firewallara nazaran birazdaha geride kalıyor fakat ücretsiz olması gerçekten hoş.

  Yanıtla
 6. COMODO ANTİVİRÜS PROGRAMI GERÇEKTEN GÜZEL Bİ ŞEY İŞE YARAYAN BİR PROGRAM AMA AVASTI TERCİH EDERİM TABİ PROFESSİONAL SÜRÜMÜ

  Yanıtla
 7. Samet;

  Açıkcası AWAST ‘ı test ettim hiçbir işe yaramıyor diyebilirim. Yinede sizin kullanımınıza kalmış…

  Yanıtla
 8. SERKAN;

  Herşeye ALLOW dedikten sonra zaten Firewall’ın hiçbir manası kalmıyor. Önemli olan kullandığınız programlara ALLOW demek kullanmadığınız yada bir anda karşınıza gelen uyarılarda internete çıkmaya çalışan programlara ALLOW demeyiniz.

  Sürekli Allow demek istemiyorsanız programın ayarlarına güvenli program olarak güvendiğiniz programları ekleyin güvenmediklerinizide bloke edin size birşey sormayacaktır.

  Yanıtla
 9. Bu adresteki testi inceledim. Gerçektende harika ve profesyonelce hazırlanmış bir test gördüğüm kadarıyla COMODO sadece Wallbreaker testinde 3 aşamanın 2 sinde kalmış bunun dışında FPR testininde 35 aşaması arasından 3 ünde kalmış Tüm testleri başarılı geçen bu firewall ÜCRETLİ olan Zone Alarm dan kat kat daha iyi ve diğer ücretliler kadar iyi güçlü ve nitelikli bir firewall..

  Tavsiye ederim. Firewall isterseniz ve ücretsiz olsun derseniz o zaman COMODO tam size göre…

  Comodo Firewall Pro 2.4.16.174FREE 9475 Excellent Jetico Personal Firewall 2.0.0.16 beta 9125 Excellent
  ZoneAlarm Pro 7.0.302.000 8850 Very good
  Kaspersky Internet Security 6.0.2.614 7950 Very good
  Jetico Personal Firewall 1.0.1.61 FreewareFREE 7750 Very good
  Privatefirewall 5.0.8.11 7625 Very good
  Trend Micro PC-cillin Internet Security 2007 15.00.1329 7500 Very good

  Yanıtla
 10. Comodo 9475 puan almış en yakın rakibi ise Paralı olan Firewall ve ZoneAlarm 9125 ile 8850 puanda kalmışlar…

  Yanıtla
 11. süper bişeymiş gerçekten.
  makalelerine bayılıyorum, özellikle güvenlik için yazdıkların harika. ben şu anda programı kullanıyorum, güncellemelerini tamamlamasını bekliyorum.
  tavsiyelerin için çok sağol!!!

  Yanıtla
 12. sevgili teakolik biraz önce anlam veremediğim bir sebepten dolayı comodo firewall ım bütün herşeyini kapattı aç butonuna tıkladığımda ise açılmıyordu. programı yeniden yüklemek zorunda kaldım. sence ne olabilir, önemli bi durumdu?

  Yanıtla
 13. denemedim ama sanarım harika bişiy anlatılan lara inan mak istiyorum şim di denemrk için müsade ok başarılar paylaşım için saolub

  Yanıtla
 14. arkadaşlar şunu iyi bilmeliyiz ki comodo bir anti-irüs programı değildir. güvenlik duvarıdır. giriş çıkış dns leri kontrol eder ve istemediğiniz hiç bir dns e bulaşmaz. bende kaspersky anti-virüs 6.0 ile birlikte kullanıyorum. aynı zaman ad-aware ım da var. e daha ne olsun di mi 🙂 bu üçlü konbinasyomu denemenizi tavsiye ederim

  Yanıtla
 15. bu adresi incelemeni tavsiye ederim.

  KA10 ;

  Comodo’nun güncellemelerini al sanırım temizleyemediği yada engelleyemediği çok önemli bir saldırı yada açık olabilir.

  Yanıtla
 16. S.a Arkadaslar Program Guncellerken Hata Veriyo Son Surumunde Hata 106 : Guncelleme İşlemi Tamamlanamadı gibi Bi Uyarı Cıkıyo Sizdede Aynısımı Oluyo Bir Turlu Güncelleyemedim Yardımcı Olabilirseniz Gercekten Cok Sevinirim.Kolay Gelsin

  Yanıtla
 17. Comodo Windows 2003 Server ve Vista için cevap verdi…

  Hi,

  Thank you for your interest in Comodo Firewall.

  Comodo Firewall is compatible for windows 2003 server and Comodo Firewall has compatible issue for Windows Vista and our developers are working on this issue.

  Please let me know if you need any further support.

  Regards
  Dean
  Technical Support

  Ticket Details
  ===================
  Ticket ID: MOY-755261
  Department: PC Security Software
  Priority: Default
  Status: Closed

  Yanıtla
 18. tanerimx ;

  Yukardıa yazdığım gibi adamlar cevap vermişler.
  Windows Vista and our developers are working on this issue.
  yani mühendisleri Vista için hala çalışıyorlarmış bugün yarın Vista’ya da destek sağlayacaklar.. Ama henüz çıkmadı çalışıyorlarmış 🙂

  Yanıtla
 19. MERHABALAR BENDE KISA SÜRE ÖNCESİNE KADAR SUNBELT KERİO FİREWALL KULLANIYORDUM. BİRDE COMODO YU DENEYEYİM DEDİM BENCE COMODO ÇOK İYİ KESİNLİKLE SPYWARE YADA ADWARE İÇERMİYOR HERKESE TAVSİYE EDİYORUM.GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.

  Yanıtla
 20. Comodo firewall ve Kaspersky AV ikilisini denemiştim bir süre için, fakat torrent hızı yerlerde sürünmeye başlayınca tekrar Zone Alarm ve NOD32 ikilisine geri dönüş zaruri oldu.Bir de eski bir Zone kullanıcısı olarak Comodo’nun kimi ayarlarına tam olarak erişemedim açıkçası..(belki de bu benim kişisel beceriksizliğim ya da Comodo’ya yeterli vakit ayırmamış olmamdan kaynaklanıyordur.)
  Saygılar.

  Yanıtla
 21. Bülent ;

  Comodo’yu kullan ayarları felan değişik gelebilir biraz üzerinde kurcala göreceksin isteklerine fazlası ile cevap verecektir.

  Yanıtla
 22. ben de comodonun 1 haftalık kullanıcısıyım..hakkaten ilk duyguğumda bende inanmadım ücretsiz olduğuna..inanmadım ve indirip kurmak istedim..kurdum ve gördümki hakketen ücretsizmiş..makineyi kasmıyo..256 ram, 2.4 Ghz işlemci, p4 makinem var hakkaten kasmıyo..herkezin kullanmasını tavsiye ediyorum..son olarak asklında ben ne firewall nede anti-virus kullanıyordum..bilgisayarıma windowsu taze kurup imajını alıp saklıyordum bişey olunca ordan tekrar kuruyordum..bu böyle bende 2 sene devam etti..sonra işte en son comodoyla karşılaşıncaya kadar yolumu değiştirmeyi denedim..bakalım ya yeniye başlayış devam edecek yada eskiye dönüş..yolumuz açık olsun internet dosları..çanakkaleden selamlar..

  Yanıtla
 23. Muhteşem bir makale olmuş TEAkolik. Ben de kara kara en iyi hangisi internet güvenliği, firewall, antivirüs diye düşünüyordum. Daha önceden Nirvana için yardımlarından dolayı belki bişeyler yazmışsındır bu konu hakkında da diye düşünüp tekrar siteye girdim. ve harika… programın içini dışını kurcalamışsın ve bize ayrıntılı bilgi vermişsin. teşekkürler herşey için. COMODO Antivirüs & Firewall kullanacağım bundan sonra. İstatistiklere bakarsak COMODO 1 Numara. Sende internet aleminde 1 numarasın TEA 😉 Teşekkürler Program & Anlatım için..

  Yanıtla
 24. bu program bence bu kadar abartılacak kadar iyi değil bu yazınızı okuyup yükledim 2 gün sonra kaspersky anti virüs sistemim virüs olduğunu tespit etti. ee sorarım bu niye bulamadı da kaspersky buldu…

  Yanıtla
 25. yağmur ;

  Bu firewall programı abartmadım bile ancak virüs programı hiçbir işe yaramıyor burasıda bir kesin…

  Yanıtla
 26. slm. ben bu konuda çok sorun yaşadım, biyerlerde okudum veindirdim, bir de araştırayım bakayım dedim sizin makaleyi gördüm. Hani birine yolu tarif etmezsiniz de alıp oraya götürürsünüz aynen öyle, tebrik ve teşekkür ederim teakolik kardeş, dediğiniz gibi koruması harika ama virüs konusunda eksik ama olsun, o duvar artık vız gelmiyor ya o yeter, selam ve saygılar emeğinize.

  Yanıtla
 27. Dun Yukledim ßende firewall guzel programa benzıyor hiç bir ayar yapmadım yanı sızın dedınız dısında zaten turkce yalnız ben mirce takılıyorum ordan gelen ddos saldırılarına karsı korurmu? Yardım ederseniz sevinirim [email protected] yardımınızı bekliyorum

  Yanıtla
 28. ya birde internete girmeden once koruma seviyesi özeldeydi mukemmel diyodu şimdi kotu ye dusdu en ust sevıyedemı tutmalıyım yardım pls.

  Yanıtla
 29. arkadaşım program bende yüklenmiyo sutup u çalıştırdığımda

  In case you have any third party personal firewall installed, please un-install that before installing COMODO Firewall Pro. Would you like to contunue?

  EVET HAYIR

  Yanıtla
 30. merhaba arkadaşlar,

  bu yazılımı sunucuma yüklemek istiyorum ama yeniden başlattıktan sonra firewall açılmış olucak ve ben uzak masaüstü bağlantısı kuramayacağım. bu sorunu nasıl çözerim pratik bir önerisi olan var mı ?

  sunucu almanyada oraya gidemem 😀

  Yanıtla
 31. Murat sönmez kardeşim sen avast ı bir an önce kaldır .BEn Pc arızalarına bakıyorum.Hangi bilgisayarda kuruluysa bilgisayar eleğe dönmüştü.Avast kurulu bir pc kafayı yiyince başka antivirüsle tarama yapmış 70 küsür virüs trojan bulmuştuk.ücretsiz Avira Antivir Personal var onu kur (Şemsiye şeklinde ikonu vardır).Avasttan bin kat iyidir.

  Yanıtla
 32. kardes program gzl turkce olmasi cok iyi ama ben kendim cs server aciyorum bu nedenle ipimi sabitlememek zorundayim ve portumumn acik kalmasi lazim bu programi calistirdigim an portlarim kapaniyo ve servera girilemiyor portlari sadece saldiri aninda kapatabilme ayari varsa nerden yapiliyo soleyin ama program yinede cok iyi teskkurler

  Yanıtla
 33. Evet diyorsun ya izin verirken işte orada ufak bir kutucuk var
  onu işaretle tamamdır . Ondan sonra bir daha o portu sormaz
  her port için kutucuğu işaretleyip evet demen lazım
  bir kez işaretlediğin portu bir daha sormaz.

  Yanıtla
 34. herkese selam
  bende eskiden kerio kullanıyordum
  comodo ya gectim ama bir sorunum var
  gorev yoneticisinde system
  adlı uygulama anormal cpu kullanıyor gozukuyor
  ve makina biraz kasıyo ne yapmak lazim sizce??

  Yanıtla
 35. Selam.Ben 2 aydır Comodo Firewall Pro yu kullanıyorum,bana kalırsa müthiş.Bilgisayar Celeron 1.7 olmasına rağmen(Avast,windows defender,Ad-Aware de war)hiç kasmıyor.2 aydır çok mutlu ve huzurluyum:D:D

  Yanıtla
 36. bende bir şey söyliyim comodo yu hiç beğenmedim bana güven vermedi. yeterli ayarlama ve öğrenme ayarları yok öyle saldım çayıra bir program ama şunu söyliyim iyi güvenlik programları zaten yok bu çoğundan iyi o kesin free olması v.s. ben bir program tanıyorum işini tam yapan o da free download manager birde firefox . gerisi boş

  Yanıtla
 37. valla ben türkçesini kuramadım vista var , acaba ondan mı? türkçe kullanmak isterdim ama olmadı ,ingilizce kurup üstüne tükçe kuralım dedim oda olmadı, üst versiyonunu ing. yükledik, teşekkürler,

  Yanıtla
 38. program ıcın tesekkur yanlız bu program kasperskyle cakışırmı veya ıkısını aynı anda kullana bılırmıyız kaspersky varken bu programa gerek var eyvallah

  Yanıtla
 39. Merhaba.. çok güzel ve faydali bir site! Tebrik ederim. Comodo analizi için de çok teşekkür ederim. Bende zone alarm pro var. Acaba ondan daha mı iyi? yoksa aynı mı? ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim..

  Yanıtla
 40. Avira’yı kullanmanı tavsiye ederim. Comodo sistemimi altüst etti. 🙁 AV Comparatives raporlarını oku bence. Comodo’nun geçmişi bile yok. 🙁

  Yanıtla
 41. sizlere gerçekten çok teşekkür ederim.şimdi rahatlıkla güven duyarak internette işlerimi yapabiliyor ve gezinebiliyorum.emeği geçen herkese teşekkür ederim.sağolun.işte program ve hizmet.

  Yanıtla
 42. abi ben bu kadar tatlı calısan bir program görmedim bence herkezde olması gerekiyor….. bu programı bize saglayan her keze cooook tşkler……….

  Yanıtla
 43. Arkadaşım bunu yapan Melih Abimin biyografisini bulun , getirin. Bu ülkeye örnek olsun bu vatanın evladı.

  Çok duygulandım

  Yanıtla
 44. Comodo Firewal süper bir şey hele kendi sitesinde şu an COMODO Internet Security de free olarak dagıtıyor bizzat şu an piyasada bulunan bir çok güvenlik programlarını kendimde bizzat test ettim ve son olarak diyorumki bu sunumu hazırlayan arkadaşıma katılıyor harikasın COMODO diyorum…….

  Yanıtla
 45. Ben şuan Comodo Internet Security kullanıyorum ve çok super hemde ücretsiz.Birde bunu inceleme yapsanız? Bazı yerler ingilizce olduğu olduğu için anlamıyorum.Tek eksiği hala Türkçe dil yok.

  O kadar Melih abimiz var diye gururlanıyoruz ama nedense Türkçe dil desteği yapmıyor.

  Yanıtla
 46. tüm dünyanın dosya paylaşımı için kullandıgı
  ARES programı üzerinde bir çoğumuzun bilmediği SOHBET serverları bulunmakta ve bende bu sohbet odalarından birisine SERVER lık yapıyorum çeşitli programlar kullanarak ip adresimi ve bağlantı için kullandıgım port numaramı örenen 10 yaşınca bir çocuk bile internet üzerinden rahatça bulabildigi SYN_ATACK programları ile ip üzerinden syn dosyaları göndererek baglantımı sınırlayabiliyor çogu zaman ise bloke edebiliyor. Amacına ulaşıp internet erişimimi kesiyor ve server ile olan bağlantım kopuyor çogu friwal programını kullandım ve denedim ama demo sürünler oldukları için olsa gerek hepsi başarısız oldu ve tüm saldırılarda bağlantım kesildi
  şimdi deneme sırası COMODO da deneyelim neticesini size bildiririz.. saygılar ve umarım bu anlattıklarım friwal programları hazırlayan arkadaşlarımın bu konuda hassasiyet göstermesine neden olur

  başarılar comode

  Yanıtla
 47. nurkan :

  bende kullanıyorum ve süper anlatımın için teşekkürler

  Sağolun bende ilginiz için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 48. TOPRAK :

  iyiki kişilere ve haklarına saygılı, kişilere birşeyler vermek isteyen iyi İNSANLAR var,, saygılar..

  İlginiz için ben teşekkür ederim.

  Yanıtla
 49. slmlar sitede bi makaleden bilgi almaya çalışırken önlem olarak firewall tavsiye edilmiş..geçen gün pc ‘im kendiliğinden yeniden başladı ve akşam belgelerim klasöründe uzak masaüstü kopyası bulunca durumdan rahatsız olup uzak masaüstü özl. kapattım ama yetmeyebilir diye frewall i de yüklemeyi düşünüyorum.ancak comodo nedir ve yüklemem şart mı onu bilmiyorum..ve firewall in bi zararı olur mu ?..makaleler için müteşekkiriz..

  Yanıtla
 50. merhabalar,

  win7’de kurmaya çalışırken “bu kurulum hedef platformu desteklemiyor” uyarısı verip yüklemeyi durdurdu. acaba ben bu programı win7’de hiç açamayacak mıyım?

  Yanıtla
 51. yüklemeye çalışıyorum ve şunu diyor bu kurulum hedef platformu desteklemiyor diyor ne yapmam gerekiyor.tşk.

  Yanıtla
 52. Programı kurdum . Direk etkinleşti zaten . Ömür boyu lisans 🙂 Şuanda da gayet güzel çalışıyor teşekkürler.

  Yanıtla
 53. Gerçekten çok güzel bir yazı
  yorum yazmadan geçmek istemedim
  her nekadar yazı tarihi 2007 olsada comodonun
  günümüze gelişi ve Türkçe olarak herkesce bilinmesinde sizinde katkınız var Hamza bey

  Yanıtla
 54. İzninle alıntılıyarak kullanıyorum. Bu arada stumblede sevdiğim bir arkadaşımla karşılaşmak çok hoşuma gitti, neredeyse bir yıla yakındır ilk kez bir bir tanıdıkla karşılaştım.

  Yanıtla
 55. öncelikle merhaba comodo firewall pronun yanında virüsprogramı gereklımı gereklıyse onerdiğiniz yanında tam pesformans sergilicek bir virüs programı varmıdır 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın